Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rosický, Van Kessel a další. Derby Sparty se Slavií nabídne nové tváře. Nebo ne?

Sport

  15:30
PRAHA - Před rokem v derby nastoupil za Spartu. Na jaře už měl fotbalista Josef Hušbauer na sobě červenobílý dres. Jak se mohou lišit sestavy pražských rivalů pro nedělní 286. vzájemný zápas od předchozích derby?

Nastoupí Tomáš Rosický do derby proti Slavii? foto: ČTK

Jak Sparta poskládá obranu, která je v letošním ročníku nezvykle propustná?

Co udělá Slavia se středovou řadou? Zařadí do ní kritizovaného Van Kessela?

Objeví se Gino van Kessel v základní sestavě proti Spartě?

„Očekávaní od něj jsou velká. První dva zápasy mu nevyšly, tak jsme ho střídali. Zatím nejsme spokojeni, ale nezatracujeme ho,“ poznamenal slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Derby z minulé sezony

Jak se změní sestavy

podzim 2015: Slavia - Sparta 1:0 (45. Zmrhal)

Slavia: Berkovec (spíš bude chytat Pavlenka) - Mikula, Latka (je v Liberci, nahradí ho Bílek), Deli, Jablonský (nahradí Bořil či Švento) - Voltr (je v Karviné, nahradí ho Van Kessel, Mihálik či Mingazov), Souček, Kenia (je zraněný, nahradí ho Hušbauer), Zmrhal, Štohanzl (je v Brně, nahradí ho Mingazov či Mihalík) - Škoda.

Sparta: Bičík (spíš bude chytat Koubek) - Frýdek (posune se do zálohy, bude hrát Karavajev), Holek, Costa, Hybš (je v Jablonci, bude hrát Kadlec či Mazuch) - Dočkal, Matějovský (je v Boleslavi, nahradí ho Frýdek), Hušbauer (je ve Slavii, hrát bude V. Kadlec), Jiráček (je v Jablonci, nahradí ho Mareček či Rosický), Krejčí (je v Boloni, hrát bude Šural) - Lafata. V průběhu střídali Konaté (přeřazen do juniorky), Fatai (přestup Ufa) a Brabec (přestup Genk)

jaro 2016: Sparta - Slavia 3:1 (56. Lafata, 74. Costa, 77. Zahustel - 6. Škoda)

Sparta: Bičík (spíš bude chytat Koubek) - Zahustel (je zraněný, nahradí ho Karavajev), Brabec (je v Genku, hrát bude Mazuch), Holek, Costa - Šural, Mareček (nastoupit může Rosický), Dočkal, Frýdek, Krejčí (je v Boloni, hrát bude V. Kadlec) - Lafata.

Slavia: Berkovec (spíš bude chytat Pavlenka) - Bořil, Latka (je v Liberci, nahradí ho Bílek), Deli, Jablonský (hrát bude Mikula či Švento) - Vukadinovič (je v Boleslavi, nahradí ho Mihalík, Mingazov či Van Kessel), Hušbauer, Souček (po zranění, hrát bude Ngadui), Štohanzl (je v Brně, hrát bude Zmrhal), Železník (po zranění hrát bude Mingazov či Mihalík) - Škoda.

Bude hrát Rosický?

„Připravuje se na zápas,“ řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný. To je jediná konkrétní věta, která v souvislosti se sestavou Sparty padla.

Derby bude bez dvou zraněných sparťanů Zahustela a Váchy, což je pro tým ztráta. Slavia nemůže počítat jen s Keniou, nedávní marodi Souček, Švento i Ščuk už k dispozici jsou.

Sparťanská základní jedenáctka se nejspíš nebude lišit od té, která v pondělí bojovala o první místo ve Zlíně. Pokud odezní drobné svalové potíže, na stoperu bude znovu Mazuch a na Michala Kadlece zase nejspíš zbude role náhradníka.

Pokud by od začátku do hry naskočil Rosický, zřejmě by místo nezbylo na jednoho z trojice Mareček, Frýdek, Šural, i když všichni tři podali ve Zlíně velmi dobrý výkon. Těžko Ščasný nechá sedět Václava Kadlece či Lafatu.

U Slavie je otázkou, jestli Šilhavý riskne nasazení Šventa, který hrál naposled v srpnu v Plzni. Pokud ne, na krajích obrany by zůstali Mikula a Bořil.

Střed zálohy zřejmě obsadí Hušbauer, Ngadui a Zmrhal, který však může hrát i vlevo. Nebo dostanou šanci rekonvalescent Souček či Barák?

Škoda je slávistická stálice, odehrál obě derby v minulé sezoně, jednou skóroval. Jisté je, že v neděli na Letné bude mít k sobě nejméně pět jiných spoluhráčů než na stejném stadionu v dubnu. Kapitán a stoper Latka přestoupil do Liberce, Vukadinovič je v Boleslavi, Štohanzl v Brně a Železník s Jablonským nenastupují. Změna se dotkne i postu brankáře, kouč Šilhavý po nedávném nástupu sází na Pavlenku, zatímco poslední dvě derby odchytal Berkovec.Na krajích záložní řady Šilhavý vybírá mezi Mihalíkem, Van Kesselem a Mingazovem. Na hrotu je jasnou volbou Škoda.

Výkop: neděle 15:30 hodin
Rozhodčí: Radek Příhoda

Předpokládané sestavy, Sparta: Koubek - Karavajev, Holek, Mazuch, Costa - Dočkal, Frýdek, Mareček - V. Kadlec, Lafata, Šural.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Bílek, Deli, Bořil - Mihalík, Ngadeu, Hušbauer, Zmrhal, Mingazov - Škoda.

Proti poslednímu slávistickému vítězství, což bylo před rokem v Edenu, mohou v sestavě zůstat Mikula, Deli, Souček, Zmrhal a Škoda. Tenkrát byli u toho ještě Voltr, jenž hraje v Karviné, či Kenia. Ten je zraněný. O Berkovcovi, Latkovi, Jablonském a Štohanzlovi, kteří se na sváteční výhře rovněž podíleli, už řeč byla.

Letos v dubnu Sparta derby otočila na 3:1 a z vítězného týmu se toho letošního určitě nezúčastní Brabec s Krejčím, kteří během léta přestoupili do Genku resp. do Boloni. Nejspíš nenastoupí ani gólman Bičík, který je poslední týdny náhradníkem, a Zahustel. Ten je dva týdny zraněný.

Čtyři změny se tak očekávají nejméně: první derby prožije gólman Koubek, pravý kraj obrany místo Zahustela zaujme Karavajev, na stoperu bude Mazuch či Michal Kadlec, ofenzíva zase bude stát na Václavu Kadlecovi. A otázkou je... Ano, co Rosický?

Sparta vyhrála šest z posledních sedmi vzájemných soubojů, u jediné porážky loni na Slavii byli i ti, kteří v klubu momentálně už nepůsobí. Jde o Hybše, Matějovského, Hušbauera, Jiráčka a Krejčího. Z tehdejší sestavy budou s největší pravděpodobností hrát Holek, Costa, Dočkal, Frýdek a Lafata.

Komu z trenérů se podaří do sestavy trefit líp, ten bude slavný. „Kdo v derby uspěje, získá plusové body. To platí pro nás i pro Spartu,“ říká Šilhavý.