Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sázkařská kauza: obviněný je i prý ligový hráč Teplic Jablonský

Asie

  16:11aktualizováno  17:42
PRAHA - Nad korupční aférou v českém fotbale se vyjasňuje. Deník Insider zveřejnil jména dvanácti obviněných, mezi nimiž je i ligový hráč Teplic David Jablonský.

David Jablonský z Teplic. foto: ČTK

Právě jméno teplického obránce je ze seznamu nejznámější. Ještě v polovině září si účast Jablonského na nekalých sázkách v klubu neuměli představit. "Sám mi řekl, že má svědomí čisté. A kabina ho také přijala bez problémů. O té věci nepadlo ani slovo, maximálně tak nějaké šprýmy. Jak Davida známe, tak víme že by do něčeho takového určitě nešel," uvedl trenér Zdeněk Ščasný. Od té doby Jablonský zasáhl do několika dalších zápasů.

Vše o aféře

Ani v pátečních odpoledních hodinách podrobné informace neměl ředitel klubu František Hrdlička. "Stále o tom nic nevím a nemohu se vám k tomu vyjádřit, jste první, kdo mi o tom říká. Když tehdy (v polovině září - pozn. red) kvůli výslechu nepřišel na trénink, bavil jsem se s ním o tom, ale je od policie vázán mlčenlivostí. My jako klub zaujmeme stanovisko, až nás někdo obeznámí s tím, o co jde, jakou roli on nebo někdo další v tom hrál," řekl serveru Lidovky.cz Hrdlička.

Deset hráčů ze seznamu hraje nebo hrálo nižší fotbalové soutěže, další dva mají profesionální smlouvy. Jde právě o Jablonského a Jana Halamu, který je kmenovým hráčem Českých Budějovic, momentálně však na hostování v druholigových Bohemians.

Daniel Kaplan měl být prostředníkem mezi hráči a gangem, jenž měl být řízen z Asie. Podle dostupných informací mělo ve zmanipulovaných zápasech například padnout čtyři nebo více branek.

Jména obviněných dostala fotbalové asociace ve čtvrtek od Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Posléze disciplinární komise zahájila řízení s jedenácti obviněnými a zastavila jim činnost. Ten dvanáctý nemusí být členem FAČR. Asociace by se k seznamu obvinených měla vyjádřit v pondělí. Advokát Bronislav Šerák, jenž zastupuje například Halamu, tvrdí, že pozastavení činnosti je v rozporu s řádem asociace. To říká i Hrdlička.

Již dříve bezpečnostní manažer asociace Martin Synecký řekl, že aféra by měla mít dopad především na nižší soutěže. "Nejvyšší soutěž je velmi přísně hlídána, každý zápas je důkladně monitorovaný, což nelegálnímu prostředí nepřeje. Také druhá liga je pod zvýšeným dohledem. Nemohu být konkrétnější, ale toto bude spíš záležitost amatérských soutěží od třetích lig a ještě níž," uvedl. Ve stínu podezření je i juniorská liga.

Jména obviněných

 • Ondřej Bíro - Litvínov (krajský přebor)
 • Vítězslav Brožík - Lovosice (divize)
 • Jan Halama - Střížkov (2. liga)
 • Jan Hanzal - ?
 • Jaroslav Chalupa - Roudnice nad Labem (3. liga)
 • David Jablonský - Teplice (1. liga)
 • Daniel Kaplan - v minulosti Hradec, Sokolov, Chomutov
 • Karel Kodeš - Soběchleby (1. třída)
 • Lukáš Křeček - Vlašim (2. liga)
 • Jan Leligdon - dřív Jihlava "B" (3. liga)
 • Michal Macháček - Litvínov (krajský přebor)
 • David Placák - dřív Rychnov nad Kněžnou (krajský přebor)

Zdroj: Deník Insider.

Více o sázkařské kauze v českém a slovenském fotbale

V jakých soutěžích se podvádělo?
Slovenský policejní prezident v polovině září uvedl: "Dohromady v Česku a na Slovensku došlo k ovlivnění devatenácti zápasů, některé i v nejvyšších soutěžích."

Kromě nižších soutěží padá podezření také na juniorskou ligu. Ta vznikla loni a korupčnímu prostředí nahrává fakt, že se z ní nesestupuje. Na mužstva v dolní části tabulky tak není vyvíjený žádný velký tlak. Právě kvůli juniorské lize můžou být jmenované některé prvoligové kluby.

Kolik hráči inkasovali?
Čeští policisté zatím pouštějí informace po troškách, ale jejich slovenští kolegové se vyjádřili i k tomuto tématu.

Policejní prezident Tibor Gašpar uvedl, že uplacení hráči si přišli na dva až šedesát tisíc eur, v přepočtu tedy přibližně padesát tisíc až jeden a půl milionu korun.

Ty fotbalistům nabízeli prostředníci, kteří byli řízeni ze Slovenska. Samotný šéf gangu podle slovenské policie všechno řídil z Asie. Dohromady - v Česku a na Slovensku - policie obvinila devatenáct lidí.

Kdo na sázkaře upozornil?
Slovenský policejní prezident Gašpar uvedl, že na organizovanou skupinu upozornil nejmenovaný český hráč. Ale kdo to byl? "Nebudeme sdělovat, odkud informace pocházejí," reagovala policejní mluvčí Ivana Ježková.

U kterých společností se sázelo?
České a slovenské sázkové kanceláře o ničem nevědí. Což není překvapivé. Sázky totiž probíhaly přes asijské společnosti, které nejsou tolik regulované a navíc vypisují kurzy i na nižší a mládežnické soutěže v Evropě.

"Ano, ve všech případech probíhaly sázky přes asijské sázkové kanceláře," přiznal policejní prezident Gašpar.

Jaké tresty obviněným hrozí?
Za přijetí úplatku hrozí až dvanáct let ve vězení.

Dotyční můžou dostat trest také z fotbalového prostředí - zákaz činnosti na dva až pět let a pokuta až půl milionu korun, pokud k porušení disciplinárního řádu došlo v profesionálních soutěžích.

Souvisí skandál s "kabelou"?
"Kabelou" se myslí informace o řízení fotbalových soutěží v Česku, které loni v září donesl sparťanský majitel Daniel Křetínský do sídla fotbalové asociace. Předseda asociace Miroslav Pelta poté do kamer prohlásil, že "je zdrcen".

Ale současná kauza s Křetínského informacemi pravděpodobně nesouvisí. Což potvrzuje i bezpečnostní manažer fotbalové asociace Synecký: "Sázkařská kauza je samostatná věc, která s ničím jiným nesouvisí."

Autor: