Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Singapuru zatkli sázkařský gang, který mohl ovlivňovat český fotbal

Asie

  22:31aktualizováno  22:44
SINGAPUR - Doufají, že utnuli hlavu sázkářské chobotnici. Na několika místech Singapuru ve středu proběhla razie speciálních jednotek místní policie a za spolupráce Interpolu a Europolu bylo zatčeno 14 osob podezřelých z organizovaného zločinu.
Korupce - ilustrační foto.

Korupce - ilustrační foto. foto: www.bbc.co.uk

Právě oněch 12 mužů a dvě ženy by mělo stát za obřím skandálem ve fotbalovém prostředí, na který v únoru poukázal Europol. Tehdy vyšlo najevo, že sázková mafie zmanipulovala jen v Evropě 380 zápasů a zřejmě šlo i duely Ligy mistrů a kvalifikace MS. Dalších minimálně 300 podezřelých utkání se odehrálo v Africe, Asii a Jižní a Střední Americe. "Je to smutný den pro evropský fotbal. Vyšetřování odhalilo manipulaci zápasů v takovém měřítku, jaké jsme dosud neviděli," řekl začátkem roku šéf Europolu Rob Wainwright. (více čtěte ZDE)

Vše o aféře

Ve středu došlo k zatýkání. "Potvrzujeme, že jsme zatkli několik lidí ve spojení s probíhajícím vyšetřováním ovlivňování zápasů," citovala agentura AFP singapurskou policii. "Mezi zadrženými je i předpokládaný šéf organizace," stojí v prohlášení.

Už koncem února se objevily informace o singapurském muži jménem Dan Tan. "Víme, kdo za tím vším stojí. Tenhle jeden člověk pomáhal zmanipulovat zápasy ve více než 50 zemích světa. Moc dobře to ví finská, maďarská, německá i italská policie," řekl agentuře Reuters Declan Hill, investigativní novinář, který se sázkařskou mafií dlouhodobě zabývá.

Ve středu nechtěla policie potvrdit, zda je Tan mezi zatčenými. Letos v květnu jej ale maďarská policie obvinila z ovlivnění 32 zápasů, hledá ho i italská policie.

"Není pochyby, že singapurské úřady nyní udělaly důležitý krok v zastavení sázkařské mafie zatčením 'mozku' celé operace," řekl šéf Interpolu Ronald K. Noble.

O asijských kořenech se mluví i v souvislosti se sázkařskou kauzou v českém fotbale, která propukla před několika dny. Zda je za vším právě singapurská chobotnice, se zatím neví.

Sázkařská aféra v českém fotbale v kostce

1. Kolik je obviněných?
Už minulý čtvrtek protikorupční policejní útvar oznámil, že obvinil dvanáct lidí - současných i bývalých fotbalistů. Na tom se od té doby nic nezměnilo, počet zůstává stejný. Ale konečné číslo to být nemusí. Čtvrtečním zatýkáním akce teprve začala a policie nyní vyhodnocuje další důkazy. Třeba ty, které zajistila při domovních prohlídkách.

2. Kterých klubů se kauza týká?
Policie, státní zástupce i fotbalová asociace pouštějí do médií co nejméně informací, aby nemařily vyšetřování. Proto je obtížné říci, kterých klubů se kauza týká doopravdy.

Mezi obviněnými jsou údajně hráči třetiligové Roudnice nad Labem, druholigových střížkovských Bohemians či třetiligového Chomutova. A mezi těmi, kdo byli minimálně vyzváni k podání vysvětlení, jsou například zástupci prvoligových Teplic a Jihlavy a druholigových Českých Budějovic.

3. V jakých soutěžích se podvádělo?
Slovenský policejní prezident v pátek uvedl: "Dohromady v Česku a na Slovensku došlo k ovlivnění devatenácti zápasů, některé i v nejvyšších soutěžích."

Ale existuje velká šance, že se skandál české nejvyšší soutěži vyhne. A to přesto, že často padají jména klubů, která první ligu hrají. Kromě nižších soutěží padá podezření také na juniorskou ligu.

4. Kolik hráči inkasovali?
Slovesnký policejní prezident Tibor Gašpar uvedl, že uplacení hráči si přišli na dva až šedesát tisíc eur, v přepočtu tedy přibližně padesát tisíc až jeden a půl milionu korun.

Ty fotbalistům nabízeli prostředníci, kteří byli řízeni ze Slovenska. Samotný šéf gangu podle slovenské policie všechno řídil z Asie.

5. Kdo na sázkaře upozornil?
Slovenský policejní prezident Gašpar ve čtvrtek uvedl, že na organizovanou skupinu upozornil nejmenovaný český hráč.

6. U kterých společností se sázelo?
České a slovenské sázkové kanceláře o ničem nevědí. Což není překvapivé. Sázky totiž probíhaly přes asijské společnosti, které nejsou tolik regulované a navíc vypisují kurzy i na nižší a mládežnické soutěže v Evropě.

7. Jaké tresty obviněným hrozí?
Dokud nebudou známé přesné trestné činy, ze kterých policie dotyčné fotbalisty viní, nejde možné tresty přesně určit. Každopádně za přijetí úplatku hrozí až dvanáct let ve vězení. Dotyční můžou dostat trest také z fotbalového prostředí - zákaz činnosti na dva až pět let a pokuta až půl milionu korun, pokud k porušení disciplinárního řádu došlo v profesionálních soutěžích.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...