Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Vše o sázkařské aféře ve fotbale: koho se týká? Kolik je obviněných?

Asie

  10:24
PRAHA - Českým fotbalem od středečního večera otřásá sázkařský skandál. Hráči měli podle policie za úplatu ovlivňovat výsledky zápasů. Kam se aféra od té doby posunula? Podívejte se na přehledný seznam deseti otázek a odpovědí.
Úplatek (ilustrační foto)

Úplatek (ilustrační foto) foto: Shutterstock

1. Kolik je obviněných?

Už ve čtvrtek dopoledne protikorupční policejní útvar oznámil, že obvinil dvanáct lidí - současných i bývalých fotbalistů. Na tom se od té doby nic nezměnilo, počet zůstává stejný.

Ale konečné číslo to být nemusí. Čtvrtečním zatýkáním akce teprve začala a policie nyní vyhodnocuje další důkazy. Třeba ty, které zajistila při domovních prohlídkách.

"Nevylučuju, že v dohledné době může být odhaleno víc lidí, než kolik se jich v souvislosti s policejním vyšetřováním objevilo ve čtvrtek," připustil bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký.

2. Kterých klubů se kauza týká?

Policie, státní zástupce i fotbalová asociace pouštějí do médií co nejméně informací, aby nemařily vyšetřování. Proto je obtížné říci, kterých klubů se kauza týká doopravdy.

Mezi obviněnými jsou údajně hráči třetiligové Roudnice nad Labem, druholigových střížkovských Bohemians či třetiligového Chomutova. A mezi těmi, kdo byli minimálně vyzváni k podání vysvětlení, jsou například zástupci prvoligových Teplic a druholigových Českých Budějovic.

Padají i další jména klubů - a to hlavně proto, že v nich podezřelí hráči dřív působili.

"Můžu jmenovat Roudnici, Jihlavu a další. Ale samozřejmě to neznamená, že když tam byla snaha úplatek nabídnout, tak že byl přijat a došlo k ovlivnění zápasu. Figuruje tam celá řada týmů, ale nechci říct, že vždy došlo k ovlivnění zápasu," prohlásil strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman, jenž případ dozoruje. "Ano, i Jihlava. Bylo tam utkání, v letošním roce. Ale tím netvrdím, že tam bylo utkání ovlivněno."

3. V jakých soutěžích se podvádělo?

Vše o aféře

Slovenský policejní prezident v pátek uvedl: "Dohromady v Česku a na Slovensku došlo k ovlivnění devatenácti zápasů, některé i v nejvyšších soutěžích."

Ale existuje velká šance, že se skandál české nejvyšší soutěži vyhne. A to přesto, že často padají jména klubů, která první ligu hrají.

"První liga je velmi přísně hlídaná. Každý zápas je důkladně monitorovaný, což nelegálnímu prostředí nepřeje. Také druhá liga je pod zvýšeným dohledem. Nemůžu být konkrétnější, ale toto bude spíš záležitost amatérských soutěží od třetích lig a ještě níž," poznamenal fotbalový bezpečnostní manažer Synecký.

Kromě nižších soutěží padá podezření také na juniorskou ligu. Ta vznikla loni a korupčnímu prostředí nahrává fakt, že se z ní nesestupuje. Na mužstva v dolní části tabulky tak není vyvíjený žádný velký tlak. Právě kvůli juniorské lize můžou být jmenované některé prvoligové kluby.

4. Kolik hráči inkasovali?

Čeští policisté zatím pouštějí informace po troškách, ale jejich slovenští kolegové se vyjádřili i k tomuto tématu.

Policejní prezident Tibor Gašpar uvedl, že uplacení hráči si přišli na dva až šedesát tisíc eur, v přepočtu tedy přibližně padesát tisíc až jeden a půl milionu korun.

Ty fotbalistům nabízeli prostředníci, kteří byli řízeni ze Slovenska. Samotný šéf gangu podle slovenské policie všechno řídil z Asie. Dohromady - v Česku a na Slovensku - policie obvinila devatenáct lidí.

5. Kdo na sázkaře upozornil?

Slovenský policejní prezident Gašpar ve čtvrtek uvedl, že na  organizovanou skupinu upozornil nejmenovaný český hráč. Ale kdo to byl? "Nebudeme sdělovat, odkud informace pocházejí," reagovala policejní mluvčí Ivana Ježková.

6. Jak skandál probíhá na Slovensku?

Na rozdíl od české policie pouští slovenská strana mnohem víc informací. Dokonce uspořádala tiskovou konferenci, na které novinářům odpovídal přímo policejní prezident.

Na Slovensku jsou obvinění čtyři fotbalisté Dunajské Stredy - včetně Ivana Hodúra, kterého si čeští fanoušci můžou pamatovat z působení v Liberci. Policie viní i tři bývalé hráče, kteří měli úplatky nabízet. Podle prokuratury se všech sedm obviněných přiznalo.

7. U kterých společností se sázelo?

České a slovenské sázkové kanceláře o ničem nevědí. Což není překvapivé. Sázky totiž probíhaly přes asijské společnosti, které nejsou tolik regulované a navíc vypisují kurzy i na nižší a mládežnické soutěže v Evropě.

"Ano, ve všech případech probíhaly sázky přes asijské sázkové kanceláře," přiznal policejní prezident Gašpar.

8. Jaké tresty obviněným hrozí?

Dokud nebudou známé přesné trestné činy, ze kterých policie dotyčné fotbalisty viní, nejde možné tresty přesně určit. Každopádně za přijetí úplatku hrozí až dvanáct let ve vězení.

Dotyční můžou dostat trest také z fotbalového prostředí - zákaz činnosti na dva až pět let a pokuta až půl milionu korun, pokud k porušení disciplinárního řádu došlo v profesionálních soutěžích.

9. Souvisí skandál s "kabelou"?

"Kabelou" se myslí informace o řízení fotbalových soutěží v Česku, které loni v září donesl sparťanský majitel Daniel Křetínský do sídla fotbalové asociace. Předseda asociace Miroslav Pelta poté do kamer prohlásil, že "je zdrcen".

Ale současná kauza s Křetínského informacemi pravděpodobně nesouvisí. Což potvrzuje i bezpečnostní manažer fotbalové asociace Synecký: "Sázkařská kauza je samostatná věc, která s ničím jiným nesouvisí."

10. Co na to fotbalová asociace?

Fotbalová asociace - stejně jako policie - skandál komentuje co nejméně. Vydala prohlášení, ve kterém přiznala, že o vyšetřování policie věděla celý rok. Víc se k případu nechce vyjadřovat.

Krátce aféru okomentovali předseda výkonného výboru Pelta a místopředseda Roman Berbr. Jinak má pravomoce k vyjadřování jen Synecký.

"Skoro rok jsme drželi jazyk za zuby a teď tu taktiku rozhodně porušit nesmíme. Vidíme, že to přineslo ovoce, když policie měla klid na vlastní práci," vysvětloval Synecký.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!