Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sázkařská kauza se netýká ligy, řekla disciplinárka. Vyslechla svědky

Korupce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce - ilustrační foto. | foto: www.bbc.co.uk

PRAHA Fotbalová aféra s nekalými sázkami se netýká zápasů první ligy. To je nejzásadnější novinka v kauze, v níž v polovině září policie obvinila dvanáct fotbalistů, že sázeli na vlastní zápasy a ovlivňovali výsledky.

"Zápasů Gambrinus ligy se to netýká. Z informací, která máme od policie, nevyplývá, že by šlo o jakýkoli zápas nejvyšší soutěže," prohlásil předseda disciplinární komise fotbalové asociace Richard Baček.

Disciplinárka se do případu vložila před dvěma týdny, kdy zahájila řízení s obviněnými fotbalisty a zastavila jim závodní činnost. Jde o hráče převážně z nižších soutěží, ale dotýká se i dvou z profesionálního fotbalu.

Seznam obviněných

 • Ondřej Bíro - Litvínov
 • Vítězslav Brožík - Lovosice
 • Jan Halama - Střížkov
 • Jan Hanzal - ?
 • Jaroslav Chalupa - Roudnice
 • David Jablonský - Teplice
 • Daniel Kaplan - v minulosti Hradec, Sokolov, Chomutov
 • Karel Kodeš - Soběchleby
 • Lukáš Křeček - Vlašim
 • Jan Leligdon - dřív Jihlava B, pak Bad Kötzting, nyní Blindenmarkt
 • Michal Macháček - Litvínov
 • David Placák - dřív Rychnov

Mezi obviněnými je dvaadvacetiletý teplický stoper David Jablonský. Druhým hříšníkem s profesionální smlouvou je Jan Halama z druholigových střížkovských Bohemians, kde hostuje z Českých Budějovic.

Zbývající hráči působí ve výkonnostním fotbale od třetí ligy až po I.A třídu, čili šestou nejvyšší soutěž.

"Zatím jsme nepřijali žádné disciplinární rozhodnutí, ale v kauze jsme postoupili výrazně dál," sdělil předseda komise Baček.

"Konkrétní informace sdělovat nebudu. Ještě jsme nevyslechli všechny svědky a nechci, aby to ohrozilo postup při vyšetřování," poznamenal Baček.

Vedle svědků si disciplinárka na čtvrteční odpoledne předvolala i obviněné hráče, ale ani jeden nedorazil. Další termín je příští čtvrtek 24. října. Na Strahov do sídla svazu přijelo pět svědků z řad fotbalistů, mezi nimi i spoluhráči obviněných.

Vše o aféře

"Ptali se na mě na zprávu, která mi přišla na mobil," sdělil teplický záložník Egon Vůch. Byla to nabídka, jestli mám zájem ovlivnit utkání nižší soutěže, v nichž během svého angažmá v Teplicích střídavě nastupuje. "Odpověděl jsem, že nemám zájem, tím to pro mě skončilo."

Vůch podal nejkonkrétnější odpovědi, ostatní svědci se nechtěli vyjadřovat vůbec. "Byl jsem tam asi dvě minuty. Dostal jsem pár otázek ohledně sms, která mi přišla," poznamenal Tomáš Procházka, který nyní působí v divizním Kladně. Ani on není obviněný, ale vypovídal jako svědek.

Mezi obviněnými jsou David Jablonský, Jan Halama, Ondřej Bíro, Vítězslav Brožík, Jan Hanzal, Jaroslav Chalupa, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Lukáš Křeček, Michal Macháček a David Placák.

Policie údajně obvinila i Jana Leligdona, ten však není členem FAČR a nemůže být tedy k disciplinárce předvolán. Další den komise hráče obeslala se svým rozhodnutím, ale to vstupuje v platnost až při převzetí obsílky.

Ač mají všichni zastavenou činnost, většina z nich však nastupuje dál, protože vyrozumění o trestu jim údajně ještě nebylo doručeno, nebo si je nevyzvedávají úmyslně. Zarážející však je, že kluby tyto hráče, ač jsou obvinění z nekalé činnosti, nechávají hrát a vymlouvají se, že to nevědí oficiálně...

"Pohybujeme se ve dvou rovinách. Disciplinárně právní je jedna a druhá je etická. I když si někdo nepřevzal zásilku na poště, tak informace byly veřejné dostupné. Překvapilo mě, že ti hráči nastoupili," poznamenal Baček.

Disciplinárka považuje zásilku za doručenou ve chvíli, kdy příjemci je oznámeno, že ji má na poště. Pokud poté fotbalisté nastupují, může být na jejich start nahlíženo jako na neoprávněný. Pak hráčům i klubům hrozí velké sankce. Disciplinárka může v krajním případě udělit až patnáctiletý distanc, kluby se vystavují hrozbě kontumace a pokutě.

Disciplinárka bude případ posuzovat podle řádu, který platil do 30. června letošního roku. Pokud uzná hráče vinným, hrozil by mu v krajním případě až patnáctiletý zákaz činnosti. "Starý" řád bude komise aplikovat především proto, že v době jeho platnosti k ovlivňování zápasů kvůli sázkám údajně došlo.

Současný řád umožňuje udělit dvouletý až pětiletý distanc. Výkonný výbor FAČR ale může hráče zbavit členství v asociaci, což se může rovnat doživotnímu zákazu.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!