5. srpna 2011 17:19 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sedačky nestihnou, Plzeň bude hrát v Edenu

Tribuny stadionu fotbalové Plzně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tribuny stadionu fotbalové Plzně. | foto: ČTK

PRAHA O Ligu mistrů bojují v Plzni nejen fotbalisté, ale také stavební dělníci. Ve Štruncových sadech na poslední chvíli rekonstruují stadion, protože se chtějí vyhnout nucenému stěhování. Už teď je jisté, že se do konce podzimu budou konat zápasy ligového mistra na místě připomínajícím staveniště. Stadion, který také v českých poměrech patřil donedávna k těm nejméně moderním, prochází omlazovací kůrou.

"Dávám obrovskou šanci tomu, že v Plzni pro pohárové zápasy zůstaneme," řekl LN před odletem na losování play off Ligy mistrů manažer Viktorie Plzeň Adolf Šádek. Úplně vyloučit však nejde ani opačnou variantu. Hodně napoví, jak se podaří splnit klíčovou podmínku. Tedy zvýšit kapacitu ze současných pěti na minimálně osm tisíc míst.

Plzeň nemůže hrát LM ve Štruncových sadech

Evropská fotbalová unie UEFA nepovolila Plzni odehrát odvetu čtvrtého předkola Ligy mistrů proti FC Kodaň na domácím stadionu ve Štruncových sadech, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Západočeši budou o premiérovou účast v nejprestižnější klubové soutěži bojovat v pražském Edenu. Český šampion o tom informoval v tiskové zprávě.

Plzeňští v druhém a třetím předkole dostali výjimku a s Pjunikem Jerevan i Rosenborgem Trondheim mohli hrát na svém stadionu, pro závěrečné play off o postup do základní skupiny ale jejich rozestavěnou arénu UEFA neschválila.

"Přestože jsme našli řešení v mnoha zásadních oblastech včetně potřeb televizního přenosu, z hlediska našich bezpečnostních opatření nemůžeme vystavit návštěvníky zápasu Ligy mistrů jakékoliv nebezpečné situaci," stojí v prohlášení UEFA.

Plzeňské vedení verdikt UEFA velmi mrzí. "Plzeňští fanoušci byli v obou dosavadních zápasech evropských soutěží naším dvanáctým hráčem a duel o účast v Lize mistrů měl být pro ně pomyslnou odměnou. Při poslední prohlídce jsme obstáli, zástupci UEFA však mají strach především z možného nedostavění tribun v nahlášených termínech a související bezpečnosti," uvedl generální manažer Viktorie Adolf Šádek ze švýcarského Nyonu, kde zúčastnil poledního losování závěrečného předkola.

Bez toho areál nemá šanci být zařazený zástupci UEFA do kategorie 4, která je pro Ligu mistrů i Evropskou ligu nezbytností. Pohled na hrubou stavbu zatím nevyvolává příliš optimismu. "Stavebně je to určitě možné zvládnout i za krátký čas. Prefabrikovaná konstrukce roste rychle, když najmete víc dělníků," domnívá se Josef Dráb, poradce komise pro stadiony a hrací plochy Fotbalové asociace České republiky.

Letná by byla přetížená

Domácí hrdinové mohli slavit ve středu večer postup přes Rosenborg Trondheim jen u hlavní tribuny. U dalších se nebylo s kým radovat. Nejdál pokročily práce za brankami, kde už stojí betonové schody.

Právě na nich by se měli poprvé usadit fanoušci už za 11 dní, i když bude chybět zastřešení a komfort nebude zdaleka stoprocentní.

I z tohoto pohledu je dnešní losování důležité. Ve švýcarském Nyonu určí, jestli Plzeň nastoupí proti soupeři doma v prvním utkání třeba už 16. září. Pokud by se ale na domácí půdě hrála až odveta, získali by na západě Čech až o osm dní navíc.

"15. září budeme mít stejně hotovo. Bude to za minutu dvanáct, ale jinak to nejde. Rekonstrukce je hektická od začátku," nepřipouští Šádek průtahy.

Žádné změny by pak nebyly potřeba ani na skupinovou fázi Ligy mistrů. Pokud by se Plzeň do hlavní fáze prestižní soutěže dostala, měla by v ní však suverénně nejmenší stadion. Obstavit kompletně hřiště tribunami se jí podaří až ke konci roku, čímž by kapacita vzrostla na 12 500 diváků. V záloze je připravená i varianta, která by fanouškům Plzně cestu na stadion prodloužila.

Na Ligu mistrů s plzeňskou účastí by se museli jezdit dívat do 100 kilometrů vzdálené Prahy. Vedení Viktorie je domluvené s majitelem Edenu, kde působí Slavia a Bohemians 1905.

Křišťálová lupa 2011

Loni našli při předkole Evropské ligy azyl na Letné, letos by tam bylo až příliš těsno, pokud Sparta projde do Evropské ligy. "Kumulovat pohárové zápasy na jednom stadionu během jednoho týdne nejde. Na přípravy je potřeba vyčlenit dva dny před a den po utkání," vysvětlil Šádek.

Před pražský scénář však staví variantu. že Liga mistrů bude poprvé v Česku k vidění mimo hlavní město.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!