Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf FIFA chválí brankovou technologii. Zřejmě se využije i na Euru

Sport

  10:30
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Podle šéfa FIFA Seppa Blattera bude po premiéře na světovém šampionátu v Brazílii technologie hlídající, zda míč přešel brankovou čáru, poprvé použita také na mistrovství Evropy 2016. Evropská fotbalová unie UEFA jeho slova nicméně korigovala s tím, že nasazení systému na šampionátu ve Francii ještě není jisté.

Prezident FIFA Sepp Blatter foto: Reuters

"Mluvil jsem s prezidentem UEFA Michelem Platinim, který mi řekl, že uvede brankovou technologii na příštím evropském šampionátu ve Francii," řekl Blatter novinářům v Riu de Janeiro.

Podle vyjádření, které poskytla UEFA agentuře Reuters, však nejde o hotovou věc. "Prezident řekl, že UEFA zavedení technologie na ME v roce 2016 zváží. Není to ale tak, že jen luskne prsty a bude to. Musí to probrat komise rozhodčích a následně výkonný výbor," uvedla unie.

Bývalý francouzský reprezentant Platini byl během předchozích sedmi let v čele UEFA poměrně velkým odpůrcem zavádění moderních technologií do fotbalu, podle Blattera ale změnil názor.

V Brazílii už technologie pomáhala

I šéf FIFA byl dlouho proti. Ale poté, co na šampionátu před čtyřmi lety rozhodčí chybně neuznali gól Angličana Franka Lamparda v osmifinále proti Německu, nakonec tlaku na zavedení brankové technologie podlehl a nyní si ji nemůže vynachválit.

V Brazílii se technologie osvědčila například v zápase mezi Francií a Hondurasem, v němž sudím ukázala, že se míč po odrazu od tyče a gólmana dostal těsně za čáru.

"Pomáhá to rozhodčímu i veřejnosti, teď už nejsou žádné další diskuze o tom, jestli to byl, nebo nebyl gól," řekl Blatter. "Jsem si jistý, že profesionální ligové soutěže budou následovat," dodal.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...