13. září 2015 10:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Že se Pelta zastává Berbra? Žádné překvapení, říká ke kauze šéf ligy

Dušan Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Libor Kovařík to odstartoval, svá svědectví přidávají i další rozhodčí. Podle nich sudí ve fotbalové Synot lize nepřípustně řídí a manipuluje diktátorským stylem místopředseda Fotbalové asociace Roman Berbr, manžel šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové. "Důvěryhodnost fotbalu je vážně ohrožená,“ říká v prvním rozhovoru ke kauze Dušan Svoboda, šéf ligy.

Co s tím budete dělat?
Předseda Pelta mi před svým odletem do Číny řekl, že si nepřeje žádné hlasování o komisi rozhodčích a paní Damkové. Že chce nejdřív získat informace, až pak připravit nějaká opatření. Čekám, s čím přijde.

Na výkonném výboru, který se nedávno konal v Rize, se odvolání Dagmar Damkové neřešilo, prý kvůli vaší neúčasti. Jen vy ho jako předseda Ligového shromáždění můžete navrhnout. Chcete, aby Damková skončila?
Ještě k té Rize: mailem mi v pondělí přišlo, že se ruší úterní zasedání v Praze a přesouvá se do Rigy, na což se mě nikdo ani nezeptal - myslím, že jako místopředsedy asociace by se někdo zeptat měl... Do Rigy jsem z osobních důvodů cestu neplánoval a i kdybych tam byl, odvolání Dagmar Damkové by se tam neřešilo.

Proč ne?
Je to velmi závažné rozhodnutí. Navíc pokud jsem před lety kritizoval způsob, jakým byla sesazena Macelova komise, tedy bez projednání s ligovými kluby, nemůžu teď popřít sám sebe a udělat to stejné. Určitě bych ale chtěl iniciovat setkání majitelů klubů s předsedou, aby zazněl jejich názor - oni do fotbalu investují stovky milionů korun ročně.

A váš názor? Vadí vám tento stav?
Věci, které zazněly od rozhodčích, možná překvapily lidi mimo fotbal, ale pro ty, kteří jsou uvnitř, to zásadní překvapení není. Může nám to vadit, ale musí se na tom shodnout většina, pak je třeba to řešit. Není to o personálních otázkách, ale o systémových změnách. Že má někdo na někoho vliv? Není to v pořádku, ale není to trestné. Pojďme ten systém nastavit jinak, zcela transparentně. To je důležitější než to, kdo je šéfem jaké komise.

Jste i členem vedení Sparty. Jaký je její postoj?
Mluvím jako předseda ligy, ve Spartě aktuálně nejsem ve výkonném managementu. Striktně to odděluji.

Dobře, jak moc tedy události posledních dní škodí lize?
Určitě hodně, poškozené jsou především ligové kluby.

Co navrhujete?
To je primárně odpovědnost předsedy Pelty, čekám na jeho návrhy.

Ale Pelta vše bagatelizuje, stojí za Berbrem a na Radiožurnálu naznačil, že má indicie, že aféra může souviset se snahou osamostatnit ligu, což je váš projekt.
Dost mě překvapilo, co v tom rozhovoru zaznělo. Jsme spolu v intenzivním kontaktu a nikdy mi nic podobného neřekl. Jestli tahle kauza někomu komplikuje život a finální jednání o smlouvě, jsem to já.

Nepřekvapilo vás, že se Pelta zastává Berbra? Že není ráznější?
To mě nepřekvapilo.

A co říkáte názoru, že aféru, kterou odstartoval deník Sport, jenž patří Danielu Křetínskému, řídí Sparta, potažmo vy?
To je úplný nesmysl. Co by to teď mně nebo Spartě přineslo? Několik let se snažím prosadit myšlenku samostatné ligy, teď jsem ve finální fázi jednání a tato kauza to jenom komplikuje a oddaluje. Deník Sport se problematice českého fotbalu věnuje dlouhodobě, ne až po akvizici Dana Křetínského. Díky nákupu internetových práv investuje do ligového fotbalu nemalé finanční prostředky. A Daniel Křetínský prostřednictvím svých firem vkládá do fotbalu na české poměry výrazné částky - a to nejen do Sparty. Zasloužil by si možná více respektu.

Vypukla teď ve fotbale válka?
Tomuto označení se bráním. Je třeba to řešit konstruktivně, s chladnou hlavou. Nikdo nechce válčit.

Roman Berbr ale údajně prohlašuje, že vás zničí a použije k tomu „atomové zbraně“. Ví se, že vy dva se zrovna nemusíte.
Romana Berbra beru jako legitimně zvoleného člena výkonného výboru, stejně tak jsem byl zvolený já. Měli bychom spolu koexistovat.

Je tímhle vším ohroženo schválení smlouvy o samostatné lize? Berbrův podpis potřebujete...
Věřím, že se dohodneme. Kdybychom měli smlouvu už dva tři roky podepsanou, tyhle kauzy by nebyly.

Proč myslíte?
Liga by zatlačila na to, aby nerozhodovali jedinci, ale nastavily by se systémové změny. To je jediná cesta, jak restartovat ligový fotbal. Potřebujeme nový začátek, přesvědčit veřejnost, že jsme důvěryhodní. Bude to trvat dlouho, bude to těžké, ale jiná cesta není.

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?