Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf Šeterle o Slavii: To jsem nečekal ani v nejhorším snu

Sport

  10:42
V letech 2008 a 2009 ligové tituly a postup do Ligy mistrů, pak bolavý propad až na současnou předposlední příčku. Fotbalová Slavia prožívá těžké období. "Má to krátkodobé i dlouhodobé příčiny," říká generální ředitel Jaromír Šeterle, který do funkce nastoupil před třemi měsíci.

Fotbalový funkcionár Jaromír Šeterle (vlevo) foto: Mafra - Michal Šula

Čekal jste, že to bude tak těžké?
Ani v nejhorším snu. Za ta léta ve fotbale jsem na ledacos zvyklý a ve Slavii už jsem před lety působil, takže jsem byl připravený. Ale že se to takhle všechno semele dohromady, to jsem opravdu nečekal.

Kdybyste něco takového tušil, tak byste do Slavie šel?
Na takové otázky se těžko odpovídá. Každopádně jsem měl představu, že nejdřív klub poznám zevnitř, pokusím se mu dát lepší vnitřní organizaci a budu pracovat na marketingových a obchodních záležitostech. Sportovní stránku jsem chtěl hodnotit zpovzdálí. Nečekal jsem, že budeme hrát na prvních místech, ale také jsem nepředpokládal takovýhle stav. Po měsíci jsem vlastně musel skoro všeho nechat a začít se mnohem více věnovat sportovní problematice.

Pocit, že to po sportovní stránce půjde, jste získal z toho povedeného závěru jara?
Nejen z toho. Slavia sice celý rok nehrála bůhvíjak, ale nebyly tam takové ostudné výsledky jako teď. Vždyť tým zůstal de facto stejný. Ani od novinářů, i když spousta z nich je teď chytrých, jsem nezaregistroval, že by po výhře v Plzni nebo doma nad Jabloncem na tohle všechno upozorňovali. Nakonec ani během přípravy takové signály hlasy nezazněly. Nejsem jasnovidec a nemohl jsem předpokládat, že takový špatný stav nastane.

Čím to je, že se výsledky Slavie otočily o sto osmdesát stupňů?
Někde se staly chyby. Teď ten stav analyzujeme. Zatím o tom nechci mluvit na veřejnosti, protože jsou to chyby vnitřního charakteru.

I když se Slavii od začátku sezony nedařilo, trenéra Michala Petrouše jste se zastával.
To je přeci logické. Když jsme trenérovi dali důvěru, tak ho nemůžeme po prvních neúspěšných výsledcích znedůvěryhodňovat a srážet mu sebevědomí a autoritu.

O to víc vás muselo překvapit, když rezignoval v přímém přenosu bezprostředně po porážce s Mladou Boleslaví.
Znal jsem jeho psychický stav, který byl po těch neúspěšných výsledcích logicky značně nahlodaný. Takže mě ta rezignace vlastně nepřekvapila. Ale ten způsob ano.

Kdyby nerezignoval, zůstal by u týmu?
To je zase spekulativní otázka. Samozřejmě bychom situaci řešili. Ale teď zpětně na to jde těžko jednoznačně odpovědět.

Proč jste jako Petroušova nástupce zvolili Miroslava Koubka?
Znám ho dvacet let. Pracoval jsem s ním v Plzni a v Mladé Boleslavi. Je to trenér, který ví, co chce. A své představy dokáže přenést i na hřiště. To bych zdůraznil. Jedna věc totiž je o tom mluvit v kanceláři nebo do televize a druhá věc je to ukázat na hřišti. V jeho předcházejících působištích byl jeho rukopis jasně čitelný.

Má na to, aby Slavii posunul dál, dostatečně kvalitní kádr?
Kam dál? Dál, abychom se posunuli z předposledního místa a nedůstojných porážek k vyšším příčkám v tabulce? Tak na to současný kádr má.

Myslíte pořád na pozice kolem pátého místa?
Tým je připravený na to, aby konkuroval mužstvům kolem této příčky. To se ukázalo i v neděli v Jablonci, kde až do 94. minuty byl výsledek 1:1. Navíc si pořád myslím, že ten rozhodující gól nebyl regulérní. Taky jsme vyhráli s Duklou, která nedávno remizovala s Plzní. I z těchto zápasů je vidět, že mužstvo není tak slabé, jak by mohly napovídat výsledky proti Teplicím a Mladé Boleslavi. Bohužel bodová ztráta už je velká, ale dvě třetiny ligového ročníku jsou stále před námi.

Tak čím to je, že jste na předposledním místě tabulky?
Má to své příčiny. Krátkodobé, které jsem naznačil a které odstraníme. Pak to má příčiny dlouhodobé, na které už všichni trošku zapomínají.

Jaké?
Slavia ještě nedávno bojovala o holou existenci. Řešilo se, jestli půjde do konkurzu, nebo ne. Musela prodat hráče, kteří prodat šli. Když si spočítáte hráče, kteří teď hrajou v českých klubech a které Slavia musela prodat kvůli své záchraně, tak by to byla velice dobrá jedenáctka. Ten kádr by byl úplně jiný. Asi to tehdy situace vyžadovala, ale i to může za problémy, které řešíme teď.

Dost talentovaných mladíků je ve Slavii i teď. Poučil se klub z minulosti?
Jsem přesvědčený, že podobná situace nenastane a nebudeme nadějné mladé hráče prodávat předčasně. Finančně by to nebyl extra přínos a navíc věříme, že ještě neřekli své poslední slovo. Slavia by měla prodávat do zahraničí a ne do Liberce nebo Jablonce.

Nejvíc se mluví o záložníkovi Robertu Hrubém a útočníkovi Oskaru Fotrovi, kteří hrají v mládežnických týmech. Jsou právě oni budoucností Slavie?
Takových hráčů je ve Slavii víc. Ale jak se to před třemi nebo čtyřmi lety probralo, tak bude chvíli trvat, než ti mladí hráči dorostou. Teď jsme vlastně ve stejné situaci jako tehdy. Taky bychom mohli říct, že ti mladí na to nemají a mohli bychom je vypustit do světa. A za tři nebo čtyři roky bychom zjistili, že jsme měli mnohé z nich udržet. Nechceme hráče prodávat, abychom toho pak nelitovali.

Slavii by měli táhnout zkušení hráči jako Marcel Gecov a Martin Fenin. Ale ani jeden z nich zrovna dlouhodobě výborné výkony nepředvádí. Proč?
To jsou právě ty krátkodobé příčiny, které musíme odstranit. Po té sportovní stránce nebyla práce s mužstvem ideální. Ale nechci nikoho kritizovat, vyřešíme si to u nás. Každopádně poslední výsledky tu práci charakterizují.

Jak je na tom Slavia finančně?
Ekonomický vývoj je podobný jako ten sportovní. Potom, co Slavia dvakrát vyhrála titul a postoupila do Ligy mistrů, se dostala do finančního kolapsu. Proto je mi teď smutno, když někdo vzhlíží na majitele Aleše Řebíčka s despektem. On nejenom Slavii koupil a zachránil před sešupem do amatérských soutěží, ale zalepil i stamilionové dluhy. Stačí se podívat na anglickou a německou ligu, kolik slavných klubů přežívá v nižších soutěžích vinou ekonomických potíží. I to je taky jeden z důvodů současného stavu. Vždyť ty peníze místo na dluhy mohly jít do posil a dalšího rozvoje.

Pracujete s vyrovnaným rozpočtem, který je v tuto chvíli naplněný?
Pracujeme s rozpočtem, který postupně naplňujeme. Na začátku sezony jsme získali dva nové partnery a věřil jsem, že to je jen začátek. Ale bohužel jsem se následující dva měsíce musel věnovat úplně jiné problematice. Přiznejme si, že ani ty poslední výsledky nové partnery moc nenalákaly.

Rozpočet Slavie je asi 115 milionů korun. Kolik by Slavia potřebovala optimálně?
Co to znamená optimálně?

Na ligu.
Tak, abychom mohli koupit hráče, kteří už mají ve fotbale nějaké postavení a nečekali jsme na konec jejich smluv a mohli konkurovat nejlepším mužstvům v tabulce, tak by rozpočet měl být kolem 150 milionů.

Máte v hlavě nějaký horizont, kdy by se tam Slavia mohla dostat?
To radši říkat nebudu, protože první představy se mi zbortily prakticky po dvou měsících. Ale ono se to zase může otočit úplně jinak. Vemte si Plzeň, která v roce 2006 zachránila ligovou příslušnost až v posledním kole. No a dneska je to účastník Champions League. My pracujeme usilovně a jsem přesvědčený, že se to v budoucnosti projeví.

Zajímal jste se o to, co se tady před lety s penězi dělo?
To už je dávno pryč a byla by to ztráta času. Nemyslím, že by to k něčemu bylo.

Jak se Aleš Řebíček podílí na řízení klubu?
Je majitel, který nemá žádnou exekutivní funkci. Tak je to správné. Ale o chod klubu se zajímá dennodenně. Je podrobně informovaný o tom, co se v klubu děje, dává nám různé podněty a trápí ho, že sportovní výsledky nejsou dobré.

I když Slavia potřebuje čas, tak fanoušci už jsou netrpěliví. Není vztah klub-fanoušci narušený?
Jsou fanoušci a fanoušci. Fanoušci jsou nedílnou součástí sportovního dění. Nikdy neberu jako ztrátu času odpovídat slávistickým příznivcům na otázky, byť třeba nepříjemné. Ale jestli máte na mysli fanoušky, kteří tady házeli na hráče dlažební kostky...

...ne, ty ne. Před stadionem čekalo třicet lidí, ale do kotle chodí dva tisíce fanoušků. Není narušený vztah právě s těmito srdcaři?
Narušený určitě je, a to z oboustranných důvodů. Výsledek 0:7 s Teplicemi není tím, čím by se Slavia měla chlubit. Na druhou stranu polévání hráčů pivem a sprosté urážky... To také nepatří k civilizovanému chování. Ten vztah určitě narušený je. Teď se ty vzájemné problémy musíme snažit zminimalizovat a extrémy vyloučit. První kroky k tomu před derby byly myslím oboustranně učiněny.

Gambrinus liga

TýmZVRPSB
1. AC Sparta Praha981025:625
2. FC Viktoria Plzeň963021:621
3. FK Teplice962125:920
4. FC Slovan Liberec961210:1019
5. FK Mladá Boleslav953119:718
6. FK Baumit Jablonec942316:1414
7. FK Dukla Praha934212:713
8. SK Sigma Olomouc932416:1911
9. Bohemians 1905931510:1710
10. FC Baník Ostrava931510:2210
11. 1.FC Slovácko922511:178
12. 1.FK Příbram922510:198
13. FC Zbrojovka Brno921611:137
14. FC Vysočina Jihlava921615:207
15. SK Slavia Praha92168:217
16. 1.SC Znojmo FK90366:183
Autor: