5. září 2015 12:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Ve stopách Kollera, Siegla či Nehody. Našla reprezentace nový kanón?

Milan Škoda s Davidem Lafatou si v útoku vyhověli, přestože zde to zrovna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Škoda s Davidem Lafatou si v útoku vyhověli, přestože zde to zrovna... | foto: Ladislav Němec, MAFRA

RIGA (Od našeho zpravodaje) Fotbalová reprezentace má nový kanón. Nemusí to být nastálo, má své limity, teď se ovšem náramně hodí. Jmenuje se Milan Škoda.

Jsou to necelé dva roky, kdy si slávistický trenér Miroslav Koubek pochvaloval, že našel nového stopera s bezvadným čtením hry a nekompromisním stylem: „Milan Škoda je základ naší obrany. S ním je opravdu silná.“

No jo, stávají se ve fotbale pozoruhodné věci. Zatímco Koubka ze Slavie nevybíravě vyhodili, pročež mohl slavně dovést Plzeň k mistrovskému titulu, ze Škody je znovu útočník. Dokonce takový útočník, kterému děkuje celé Česko. Čtvrteční noc patřila jemu.

Možná se vám ještě před očima míhá, jak druhou gólovou hlavičkou rozhoduje kvalifikaci s Kazachstánem a pět minut před koncem se po kolenou klouže ke křičícím fanouškům.

V pátek už nabral směr Lotyšsko. Na letišti byste v něm hvězdu nehledali, stranil se pozornosti a potuloval se vedle hráčů, kteří toho v reprezentaci odehráli podobně málo jako on.

POKYNY. Pavel Vrba gestikuluje u postranní čáry.
POSTUP JE NÁŠ. Čeští fotbalisté si 6. září s předstihem zajistili účast na Euru...

Jenže on je kanón. Takoví hráči neexcelují v kombinaci, ale když je zle, dokážou se přihnat k brance, srolují soupeře a prorvou míč do sítě. Jako ve čtvrtek, kdy se v evropské kvalifikaci schylovalo k fiasku. Nebýt střídání o půli, možná bychom psali, jak Česko ostudně nestačilo na Kazachstán. Místo toho nastal čas na pohádku o Škodovi.

„Byla by velká škoda Škodu ignorovat,“ poví někdejší střelec Milan Luhový a sám se zarazí, co právě vyřkl. Zatímco slovo škoda se v reprezentačním hodnocení objevuje často, jméno Škoda je novinkou. Díky němu se Češi přiblížili Euru 2016.

Z propočtů po vítězství 2:1 plyne, že stačí čtyři body z posledních tří zápasů. Anebo ještě lépe: v neděli v Lotyšsku vyhrát a čekat, zda Nizozemci ztratí v Turecku.

Nový hrdina, odchovanec ČAFC Praha, si neřekl o základní sestavu, protože útočnou jedničkou asi zůstane David Lafata, ale zajímavou alternativu Škoda přinesl. Stal se kanónem pro situace, kdy je nutné změnit herní styl a přinést důraz.

Stylem připomíná Siegla či Kollera

„Takoví útočníci jsou zapotřebí vždycky, protože nejsou statičtí, mají agresivitu a instinkt. Vzpomínám, že Barcelona měla kdysi Julia Salinase. Když se nedařilo a chyběly góly, býval pro trenéra první volbou. Bylo pravděpodobné, že se trefí,“ vzpomíná Luhový.

S nimi se 29letý Škoda pochopitelně nemůže srovnávat a možná zůstane náhradníkem, i tak se náramně hodí, že reprezentace poznala, v čem je jeho síla. Ve Slavii to vědí dávno. Pro fanoušky, kteří do pátečního příchodu čínského investoratrpěli černým obdobím, byl Škoda jedinou světlou výjimkou.

Sám měl podobný styl. Průrazný, zažraný, agresivní. Nemusel se dostávat do kombinace, ale v šestnáctce byl nesmírně užitečný. Podobně jako ikony Nehoda, Koller, Siegl či Skuhravý.

Milan Škoda právě rozhodl zápas s Kazachstánem.

Milan Škoda právě rozhodl zápas s Kazachstánem.

Slavia ho v létě mohla prodat za 19 milionů korun do Turecka, ale z toho sešlo. Škoda nezahořkl, v pěti kolech vstřelil šest gólů a vede tabulku kanonýrů. V minulé sezoně zvládl 19 gólů.

Prakticky na každý centr, který letí před branku, si dokáže intuitivně naběhnout. Sice trvají jeho technické rezervy, ale najednou si troufne na věci, které před rokem a půl neudělal ani na PlayStationu. Však si vzpomeňte, jak na jaře nádherně vyškolil sparťany ve velkém derby.

„Má formu a já mu věřil, že ji v reprezentaci prokáže,“ pravil trenér
Pavel Vrba. I proto neváhal a po čtvrtečním poločase hrůzy ukázal
na neprověřeného slávistu.

Škodův styl změnil českou hru, výsledek i náladu. Kazašští obránci si
museli hledět bijce s číslem 11, proto nechávali volné křídelní prostory
a odtud létaly nebezpečné centry. Z nich Škoda dvakrát udeřil. Totéž uměli i legendární pánové Nehoda, Siegl, Skuhravý či Koller.

Národní tým rázem klepe na postupové dveře do Francie, a pokud si Škoda udrží formu, může příští rok prožít netušený vrchol kariéry. Lehkého ostychu se nejspíš nezbaví, před novináři nebude mluvit květnatě, ale to není na škodu. Právě prožil fotbalový bod zlomu.

Jan Palička

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.