Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skupina smrti vyšla na Anglii. Nebojíme se, tvrdí kouč Hodgson

Sport

  21:11
PRAHA - Fotbalisté Anglie budou mít hodně práce, aby příští rok na mistrovství světa v Brazílii postoupili ze základní skupiny. Páteční los jim totiž přiřkl další dvě velmoci - Uruguay a Itálii. Tři země, které dají dohromady sedm mistrovských titulů. "Ano, je to velmi těžká skupina," připustil anglický trenér Roy Hodgson.

Trenér fotbalistů Anglie Roy Hodgson foto: Reuters

"Je to dobré," oddychl si brazilský kouč Luiz Felipe Scolari, "nejsme v nejtěžší skupině s Anglií, Itálií a Uruguayí." Anglie v 19. století fotbal vymyslela, ale v silné základní skupině to příští rok bude mít těžké. Vždyť má ve sbírce jediný světový titul, a to z roku 1966. Navíc nemá ani jedno druhé či třetí místo... Zato Uruguay, země s pouhými třemi miliony obyvatel, je dvojnásobným šampionem a Itálie dokonce čtyřnásobným.

K TÉMATU

Společně se všechny tři reprezentace utkají ve skupině D, ve které je ještě doplní podceňovaná Kostarika. "Až na Kostariku jsou ve skupině velmi, ale opravdu velmi silné týmy. Bude to zajímavá skupina, ve které budeme mít šanci poznat sever Brazílie. Určitě to pro nás bude velmi zajímavá zkušenost," pokračoval Hodgson pro BBC. Anglie vždycky vyhlašuje útok na nejvyšší příčky, ale na posledních velkých turnajích se jí vůbec nedařilo. Na posledních čtyřech světových šampionátech došla nejdál do čtvrtfinále. Stejně jako na mistrovství Evropy.

Anglie favoritem? Z celé skupiny má nejnižší kurz na postup

To teď chce generace kolem Rooneyho nebo Gerrarda změnit. "Víte, papírové předpoklady ještě nikdy fotbalový zápas nevyhrály. Vždycky proti sobě stojí po jedenácti hráčích. Kdo bude lépe připravený, tak ve skupině může ty tři zápasy vyhrát," řekl Hodgson. Ten už dřív zmínil: "Máme respekt ke každému soupeři, ale rozhodně ne strach. To by bylo špatné." A útočník Wayne Rooney na twitteru chvíli po losu napsal: "Když chceme být nejlepší, tak musíme porazit nejlepší. Je to těžká skupina, ale vážně se na to těším. Vzhůru do Brazílie 2014!"

Mimochodem, renomovaná sázková kancelář William Hill už vypsala kurzy na celkového vítěze turnaje a z celé skupiny má Anglie nejnižší kurz (a tedy je největším favoritem). Hlavním kandidátem na zlato je domácí Brazílie následovaná Argentinou a Německem. Právě Německo se ocitlo ve druhé atraktivní skupině. Jeho soupeři budou Portugalsko, Ghana a USA. Všechny čtyři země přitom na minulém mistrovství světa v Jihoafrické republice postoupily do vyřazovací fáze.

"Potkáme staré známé," usmíval se německý kouič Joachim Löw. "Ameriku trénuje můj kamarád Jürgen Klinsmann, se kterým si často vyměňujeme zkušenosti. Ale to se teď změní." Mimochodem, opět dojde na bratrovražedný souboj. Za Německo totiž hraje Jerome Boateng, zatímco jeho bratr Kevin-Prince reprezentuje Ghanu (matka je Němka, otec Ghaňan). Proti sobě nastoupili už v roce 2010, kdy se radoval Jerome. Jak dopadne jejich souboj tentokrát?

Ohlasy trenérů na los

"Nizozemsko se od finále 2010 trochu změnilo, ale pořád mají Robbena, Van Persieho, Van der Vaarta nebo Sneijdera. Díky tomu musíme začít hned na nejvyšší úrovni."
Vicente del Bosque (Španělsko)

"Je pro nás čest, že můžeme hrát proti nejlepším týmům světa. Uděláme všechno pro to, abychom se na mistrovství ukázali v co nejlepším světle."
Carlos Queiroz (Portugalsko)

"Máme jednu z nejtěžších skupin. Je v ní Portugalsko s Cristianem Ronaldem, Ghana a samozřejmě Německo, které snad nemůže být silnější. Ale o tom je mistrovství světa a třeba na šampionátu překvapíme."
Jürgen Klinsmann (USA)

"Buďme upřímní, mohli jsme mít těžší skupinu. Nejdůležitější to bude proti Hondurasu, proti kterému nás čeká první zápas. Když vyhrajeme, tak se dostaneme do celkem dobré pozice. Náš úkol je jasný: osmifinále."
Didier Deschamps (Francie)

Autor: