26. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia hrála o sestup, zaplatíte za ni ale nejvíc

Slavia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia | foto: ČTK

PRAHA Čím je zajímavá jižní tribuna za brankou v Jablonci a sektor domácích vlajkonošů tamtéž? Najdete tam nejlevnější místa ve fotbalové lize, kam lístek stojí 60 korun.

Vyplývá to z přehledu cen jednorázových vstupenek, který sestavily LN podle údajů od účastníků nejvyšší soutěže, jejíž příští sezona začne už v pátek.

Na špičce žebříčku se nacházejí vybraná místa na stadionu Slavie v Edenu. Vstupenky tam budou pro diváky k mání až za 550 korun – ne však na každý zápas, ale pouze na ty nejprestižnější. V minulé sezoně do této kategorie spadalo pouze derby se Spartou.

Na cenové mapě vyčnívají tři pražské týmy (kromě "S" ještě Bohemians 1905), naopak jedinými místy, kde vstupné nepřekročí stokorunu, zůstávají Teplice, Liberec a Příbram.

V Česku si už kluby dávno zvykly, že příjmy ze vstupného nepokryjí podstatnou část nákladů, jak je tomu pravidlem v Anglii, Německu či Španělsku. Ani Sparta, která se může pochlubit nejvyšší návštěvností. Stejně tak majitelé permanentek netvoří většinu mezi návštěvníky ligových zápasů, což je také za hranicemi obvyklé.

Grafika: Lístky na fotbalovou Gambinus ligu jsou nejdražší na Slavii.

"Finančně zajímavé je pro nás v lize pouze derby se Slavií," přiznává mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Za minulou sezonu tvořily příjmy ze vstupného u klubu z Letné 13,5 procenta z celkového rozpočtu. Hodně tomu pomohl únorový zápas s Liverpoolem v Evropské lize, při němž se měly příjmy vyšplhat až k hranici 30 milionů korun.

Ostatní týmy hospodaří ve skromnějších poměrech. "U nás to dělá osm až deset procent celkových příjmů," tvrdí o tržbách z příbramských pokladen ředitel klubu Petr Větrovský.

Když fotbalisté Bohemians 1905 ještě působili v tradičním Ďolíčku, pokryly jim výnosy ze vstupného a prodeje suvenýrů hned třetinu rozpočtu, po loňském přesunu do Edenu klesli na příbramskou úroveň kvůli bojkotu části fanoušků.

Hrát zadarmo? To není cesta
Kluby se při stanovování cen vstupenek snaží postupovat citlivě, aby své diváky neodlákaly k jiné zábavě. Za již zmíněnou nejdražší vstupenku na Slavii byste pořídili minimálně tři vstupenky do pražského multikina, levněji v průměru zajdete v hlavním městě také na extraligový hokej.

A třeba v Teplicích se drží mezi nejlevnějšími místy, ačkoliv jejich stadion patří mezi nejmodernější v republice. "Musíme postupovat podle podmínek v našem regionu. Naše filozofie zní, že jsme tady také jako sociální služba, a snažíme se lidem nabídnout zábavu za odpovídající peníze," říká ředitel komunikace severočeského klubu Petr Heidenreich. Přesto to v Teplicích zatím nepřineslo požadovaný efekt. Klub se v minulé sezoně držel ve středu tabulky nejen na hřišti, i podle návštěvnosti byl až devátý nejúspěšnější.

V české lize už zkoušeli otevřít brány úplně zadarmo, ale ani to větší davy nepřilákalo. Ještě loni na Strahově se obešli bez turniketů střížkovští Bohemians Praha, přesto se návštěvy často pohybovaly jen v řádech stovek diváků.

Nikdo další se k podobnému kroku nechystá. "Zkusili jsme to pouze jednorázově jako dárek, když slavil narozeniny klubový prezident pan Starka," tvrdí Větrovský z Příbrami. V Teplicích podobné myšlenky odmítají rovnou. "Neradi bychom ligový fotbal úplně devalvovali. Jsme přesvědčení, že má svoji cenu," míní Heidenreich.

Teď o tom ještě zbývá přesvědčit větší počet fanoušků.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?