Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Slávisté už nemusí být v karanténě. Stala se chyba, hráči nakažení nejsou, potvrdil Tvrdík

Hráči Leverkusenu slaví gól do sítě Slavie foto: ČTK

Praha - Pražská hygienická stanice oznámila, že ruší karanténu a izolaci fotbalistů Slavie. Výsledky testů na koronavirus u devíti hráčů pražského týmu byly podle ní chybně vyhodnoceny jako pozitivní soukromou laboratoří. Kontrolní hodnocení všech odběrů vyšlo negativně. Pražská hygiena to uvedla v tiskové zprávě a informaci potvrdil na twitteru předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.
  19:17

Pražané kvůli karanténě nemohli odehrát středeční utkání 12. ligového kola ve Zlíně, které bylo odloženo na neurčito. Po zrušení izolace se úřadující mistr může vrátit do tréninku a nastoupit ke zbylým dvěma letošním duelům - v neděli doma proti Bohemians 1905 a ve středu v Plzni. Slávisty ještě v sobotu čekají tradiční povinné předzápasové odběry.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy byla dnešního dne informována o výskytu nesprávného hodnocení u odebraných vzorků části fotbalistů týmu Slavie Praha na přítomnost viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19 prováděného jednou ze soukromých laboratoří. Zatímco původní závěr laboratoře pozitivitu všech odebraných vzorků opakovaně potvrzoval, opravené hodnocení laboratoře naopak vyšlo u všech vzorků negativně,“ uvedl mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík v tiskové zprávě.

Utkání 11. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - Slovan Liberec, 13....
Utkání 11. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - Slovan Liberec, 13....

„Na základě nastalé situace v zájmu objasnění celé záležitosti nechala pražská hygiena hodnocení provedená soukromou laboratoří ověřit Národní referenční laboratoří pro SARS-CoV-2 při Státním zdravotním ústavu. Ověření konstatovalo negativitu všech vzorků. Okolnosti a příčiny původního hodnocení soukromé laboratoře v dané chvíli nejsou známy,“ dodal Boublík.

Šéf Slavie Tvrdík už v minulých dnech uvedl, že ho vyšší počet pozitivních testů překvapil, protože hráči podle něj nepociťovali žádné příznaky nemoci covid-19. Dvěma z pozitivních hráčů navíc vyšly negativně kontrolní odběry.

„Během středy si dva pozitivně testovaní členové týmu domluvili přetestování rodiny a také sebe a všechny výsledky u dvou různých laboratoří vyšly negativně, což u nás v klubu potvrdilo pochybnosti. Domluvili jsme proto na čtvrtek přetestování A-týmu u dvou různých laboratoří jak na výskyt protilátek v krvi, tak pomocí PCR testů. Všechny čtvrteční výsledky vyšly negativně, což následně potvrdila i Národní referenční laboratoř. Na základě toho hygiena zrušila karanténní a izolační opatření u A-týmu,“ řekl ČTK tiskový mluvčí Slavie Michal Býček.

„PCR testy u laboratoře UEFA Synlab, rozbory krve i testy v Národní referenční laboratoři potvrdily, že A-tým Slavie je zcela v pořádku. Potvrdil se tak názor klubu, že k tak plošné nákaze nemohlo vůbec dojít,“ uvedl Tvrdík.

Zatímco slávisté ve středu nenastoupili, Opava hrála svůj zápas v Liberci navzdory 14 nakaženým hráčům. Podle mluvčího pražských hygieniků byly oba případy odlišné. Zatímco u slezského týmu se jednotlivé případy objevily v delším časovém horizontu, u Slavie bylo naráz devět pozitivních. Hráči navíc podle Boublíka měli vysokou virovou nálož. Kontrolní hodnocení ale ukázalo, že všichni byli negativní.

Ve čtvrtek moravskoslezská hygienická stanice poslala opavský tým do karantény a Ligová fotbalová asociace následně odložila zbylé dva letošní duely Slezanů se Spartou a na půdě Bohemians 1905 na neurčito. 

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...