Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavná věštící chobotnice Paul, symbol fotbalového mistrovství, zahynula

Chobotnice Paul si vybírá potravu před finále Nizozemsko-Španělsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chobotnice Paul si vybírá potravu před finále Nizozemsko-Španělsko. | foto: Reuters

OBERHAUSEN V noci na dnešek uhynula v oberhausenském akváriu chobotnice Paul, která se proslavila bezchybnými předpověďmi výsledků při letošním mistrovství světa ve fotbale.

"Všem nám přirostl k srdci a bude nám velmi chybět," řekl generální manažer mořského světa v Oberhausenu Stefan Porwoll, podle nějž akvárium připravuje sestřih z nejhezčích a nejdůležitějších okamžiků Paulova života, který se bude promítat. Vystavovat se budou i dárky, které akvárium díky slavné chobotnici získalo.

Paul si během fotbalového šampionátu získal srdce fanoušků z celého světa a stal se zvířecí celebritou, když správně odhadl výsledky všech sedmi zápasů německého týmu a také finále mezi Španělskem a Nizozemskem. Během každého "věštění" spustili ošetřovatelé do Paulovy nádrže dvě plastikové nádoby naplněné mušlemi s vlajkou soupeřících týmů na boku. Vítěze pak Paul "předpověděl" tím, že se z jedné z nádob nakrmil.

Svými předpověďmi dokázala chobotnice ovlivnit i velké množství sázkařů. "Před finále jsme přijali více sázek na Nizozemsko, pak ale zavěštil Paul a hned to bylo obráceně," uvedl Graham Sharpe, mluvčí sázkové kanceláře William Hill, před vrcholem mistrovství světa. Vedle fotbalových výsledků Paul po mistrovství světa předpovídal třeba i vítěze ruských prezidentských voleb v roce 2012. Obsah této věštby však má zůstat tajný a bude zveřejněn až po volbách.

Svými "věštbami" se Paul proslavil natolik, že třeba italský podnikatel Alessio Consorte plánoval uvést na trh novou řadu triček a svetrů se symbolem chobotnice. Paul se také stal ambasadorem anglické kandidatury na pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2018, získal řadu reklamních smluv, dokonce podepsal knihu a měl se také objevit ve filmu.

Španělské Carballino, městečko se 14.000 obyvateli, zase z Paula učinilo čestného občana a dnes německému akváriu nabídlo, že ostatky chobotnice vystaví v plánovaném fotbalovém muzeu v této západošpanělské obci. Po mistrovství světa chtěla Paula od německého akvária koupit řada institucí v několika zemích světa. Například španělští obchodníci nabízeli 30.000 eur (740.000 korun) za Paula, kterého chtěli použít jako maskota pro svůj festival gastronomie zaměřené na mořské speciality včetně chobotnic.

Ne všichni však Paula, který v červenci odešel do "věšteckého" důchodu, měli v lásce. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při jednom ze svých slovních výpadů označil chobotnici za příklad "propagandistických metod a pověrčivosti Západu" a dále řekl, že "ti, kdo takovým věcem věří, nemohou být vůdci národů světa".

Akvárium v Oberhausenu odolalo jak výrokům íránského prezidenta, tak všem nabídkám na prodej Paula, který tak mohl dožít v prostředí, kde strávil většinu života. Paul podle svých ošetřovatelů přišel na svět v lednu 2008 a tři měsíce žil v mořském světě v anglickém Weymouthu. Poté se tato chobotnice pobřežní (Octopus vulgaris) přestěhovala do Německa.

Chobotnice tohoto druhu se podle ošetřovatelů z Oberhausenu dožívají většinou dvou let, v ideálním případě mohou žít ještě o rok déle.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...