Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Slavné góly z dálky: malá útěcha Interu po debaklu

Sport

  19:00
PRAHA - Jeho parádní trefa zůstala jediným momentem, na který mohli být fanoušci Interu Milán po porážce ve čtvrtfinále Ligy mistrů pyšní. Dejan Stankovič otevřel už v 1. minutě skóre zápasu proti Schalke, když se opřel do míče 45 metrů daleko od branky.

Dejan Stankovič slaví gól. foto: Reuters

Slavné góly z dálky (po kliknutí se obrázek zvětší)
Grafiky - góly z dálky

V porovnání s jinými zásahy míč sice neurazil dechberoucí vzdálenost, ale zůstává raritou. Srbský záložník totiž trefil míč skoro na polovině hřiště nejtěžším možným způsobem - z voleje a bez přípravy. "Byl to krásný gól a začátek utkání, jaký jsme si mohli přát. Kdo mohl čekat, že se to obrátí proti nám?" smutnil po výsledné porážce 2:5 milánský trenér Leonardo.

Čtěte také

Zásahy unikátní tím, že je hráči dokázali dopravit do sítě z obrovské dálky, jsou raritou. Oficiální statistika evidující střelecký zářez z největší vzdálenosti chybí i v Guinnessově knize rekordů. První místo by ale pravděpodobně obsadil brankář Kolumbie Luiz Martinez.

GÓL LUIZE MARTINEZE

Během přátelského zápasu v Polsku v květnu 2006 provedl z rukou klasický výkop, jenže balon neletěl ke spoluhráčům, ale až za ně - na druhý konec hřiště, kde s odrazem přeskočil i domácího gólmana. Míč tehdy plachtil bezmála 100 metrů.

GÓL PAULA ROBINSONA

Stejný kousek, jen o 12 metrů kratší, se po přímém kopu povedl i gólmanu anglického Blackburnu Paulu Robinsonovi. V roce 2007 ještě v dresu Tottenhamu poslal nemilý pozdrav svému konkurentovi z Watfordu Benu Fosterovi. "Bál jsem se kopnout přímák menší silou, aby mi míč někdo nečekaně nevrátil," přiznal tenkrát Robinson, že šlo spíš o náhodu.

GÓL XABIHO ALONSA PROTI NEWCASTLU

Právě jeho kanonýrský počin zůstává gólem z největší vzdálenosti v Premier League. Mnohem uznávanějším autorem dalekonosných dělovek je fotbalista z pole. Španělský záložník Xabi Alonso za Real Madrid ještě žádnou ze svých parád nepředvedl, ale v Liverpoolu se takhle trefil v roce 2006 dvakrát.

GÓL MARTINA PALERMA

V Anglickém poháru proti Lutonu skóroval ze 68 metrů a potom v lize proti Newcastlu ze 64 metrů. "Ten druhý byl o něco hezčí, protože do brány nedoskákal se štěstím," radoval se Alonso, který udělal z jednoho fanouška milionáře. Adrian Hayward totiž vsadil 200 liber na to, že záložník dá gól z vlastní poloviny hřiště.

GÓL TZAVELLASE PROTI SCHALKE

A co česká památná trefa z velké vzdálenosti? Ta patří Jaroslavu Kamenickému z Bohemians, který v roce 1993 při centru z půlicí čáry špatně trefil míč. Daleký oblouček k jeho překvapení zapadl za libereckého brankáře. Jeho jediný ligový zásah v kariéře byl postupně vyhlášen gólem měsíce, roku i desetiletí.

GÓL STANKOVIČE PROTI SCHALKE