14. června 2018 15:47, aktualizováno  18:53 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rusové na úvod šampionátu smetli Saúdskou Arábii pěti góly

• 5Diskuse
Denis Čeryšev přispěl k debaklu Saúdů dvěma góly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Denis Čeryšev přispěl k debaklu Saúdů dvěma góly. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Fotbalisté Ruska zvládli úvod domácího světového šampionátu na jedničku. V zahajovacím zápasu deklasovali Saúdskou Arábii 5:0. Dvěma góly se na tom nejvíce podílel Denis Čeryšev.

Zápas na moskevském stadionu v Lužnikách, na který poprvé v historii dohlížel videorozhodčí, rozhodl dvěma góly Denis Čeryšev, zbývající branky přidali Jurij Gazinskij, Arťom Dzjuba a Alexandr Golovin.

Domácí trenér Stanislav Čerčesov prokázal velmi šťastnou ruku, protože Čeryšev i Dzjuba se prosadili poté, co přišli na trávník jako střídající hráči.

Rusko díky nim ukončilo sedm zápasů a od loňského října trvající sérii bez vítězství. V dalším utkání nastoupí sborná proti Egyptu, Saúdskou Arábii čeká Uruguay.

Online ze zápasu si přečtěte ZDE

Rusové měli od začátku navrch a už ve 12. minutě se ujali vedení.

Po centru z levé strany před Gazinským upadl jeden ze stoperů a domácí reprezentant otevřel střelecký účet šampionátu. Záložník Krasnodaru dal první gól v reprezentačním dresu.

Hráči Saúdské Arábie neměli v prvním poločase jedinou střelu na branku, nejblíže byl v 21. minutě Šahláví, jehož pokus skončil těsně vedle.

Rusko - S. Arábie 5:0

Branky: 43. a 90.+1 Čeryšev, 12. Gazinskij, 71. Dzjuba, 90.+5 Golovin. Rozhodčí: Pitana - Bellati, Maidana (všichni Arg.) - Irrati (video, It.). ŽK: Golovin - Džasím. Diváci: 78.011.
Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Žirkov - Samedov (64. Kuzjajev), Gazinskij, Dzagojev (24. Čeryšev), Zobnin, Golovin - Smolov (70. Dzjuba).
Saúdská Arábie: Majúf - Braík, Usáma Havsáví, Umar Havsáví, Šahrání - Davsárí, Utajf (64. Muválad), Faradž, Džasím, Šahrí (72. Bahabrí) - Šahláví (84. Asírí).

Vzápětí přišel další důležitý moment, když si na druhé straně při sprintu poranil stehenní sval Dzagojev a musel střídat.

Na hřiště místo něj přišel Čeryšev a byl to právě on, kdo ve 43. minutě poslal Rusko do dvoubrankového vedení.

Po rychlém brejku sice nedostal od Zobnina dobrou přihrávku, přesto si dokázal přehodit padajícího obránce a i on si připsal první zásah v národním týmu.

Skvěle vyšlo střídání Čerčesovovi i ve druhém poločase. V 70. minutě totiž poslal na hřiště Dzjubu a ten zvýšil na 3:0 po pouhé minutě na trávníku. Prosadil se po centru Golovina, který přesnou přihrávkou připravil už úvodní gól pro Gazinského.

Také u čtvrtého zásahu figurovali střídající hráči. Dzjuba v první minutě nastavení sklepl míč Čeryševovi, který šikovně křížnou střelou šajtlí překonal brankáře Majúfa.

Vzápětí se povedenou ranou z přímého kopu z hranice vápna dočkal gólové odměny za dobrý výkon Golovin.

Ruská radost a zklamání Saúdů.
Ruská fanynka ještě jednou.

Úvod šampionátu režíroval domácí umělec Felix Michajlov, jenž do své show dosadil populárního britského zpěváka Robbieho Williamse a ruskou operní pěvkyni Aidu Garifullinovou. Oba zpěváci přiletí na bájném Ptáku Ohnivákovi.

Nesměla chybět ani fotbalová hvězda: během zahajovacího ceremoniálu se před zhruba 80 000 diváků a vážených hostů objevil fenomenální brazilský útočník a mistr světa z roku 2002 Ronaldo.

Slavnostního aktu se kromě vedení evropské i světové fotbalové federace účastnily i politické špičky mnoha států. Jde ale většinou o země „druhé a třetí ligy“, jak píše ve svém textu Petra Procházková.

Kontroverzní moment si během ceremoniálu připsal sám Robbie Williams, jenž do kamery ukázal milionům televizních diváků zdvižený prostředník.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.