25. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slovák Bakoš: Změnu občanství neřeším

Plzeň - Kodaň (Marek Bakoš) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Kodaň (Marek Bakoš) | foto: ČTK

Ani obletovaní Wayne Rooney a Fernando Torres nedali v Lize mistrů na podzim víc gólů než on. Útočník Marek Bakoš (28) znovu potvrdil, jak zásadní přínos má pro Plzeň. Není náhoda, že se stal autorem vítězné trefy ve středečním utkání proti fotbalistům Borisova.

LN: Dokázal jste si v létě představit, jak výjimečná sezona vás čeká?
Vůbec ne. V předkole Ligy mistrů jsme se nejdřív hlavně báli, abychom neudělali nějaký průšvih a nevypadli hned s Pjunikem Jerevan. Potom jsme každým zápasem byli lepší a lepší, mužstvo šlapalo a i já jsem sem tam nějaký gól občas dal. Dotáhli jsme to tam, kde se nacházíme teď.

LN: Stal se z vás specialista na důležité góly. Potřebuje k tomu útočník nějakou speciální vlastnost?
Sám nic nezmůžete, musíte potkat dobré spoluhráče a ty já kolem sebe mám. Je jen málo fotbalistů, kteří si sami zvládnou připravit gólovou pozici.

PSALI JSME:

LN: Na hřišti se chováte efektivně. Neptají se vás spoluhráči, jak by vás šlo napodobit?
Já mám za úkol se pohybovat v soupeřově šestnáctce, takže bych měl dávat góly a ne ztrácet míče. Ostatní mají jiné úkoly. Třeba Milan Petržela mi připravil gólovou pozici jako na zlatém podnosu.

Vizitka Marka Bakoše

- 28letý útočník se narodil v Nové Bani poblíž Banské Bystrice. 
- První profesionální angažmá získal v Nitře, po přestupu do Púchova se setkal s trenérem Pavlem Vrbou. 
- Na první zahraniční angažmá se vydal v roce 2006 do ruské Jaroslavle, po návratu do vlasti oblékal dres Ružomberku. 
- V červnu 2009 ho Vrba přivedl do Plzně. Svůj první gól v české lize vstřelil při druhém startu. K mistrovskému titulu v minulé sezoně přispěl devíti trefami, v probíhající už má na kontě jen o jeden zásah méně. 
- S šesti trefami se letos stal nejlepším střelcem v předkole Ligy mistrů. V základní skupině prestižní soutěže dal jediné dva góly Plzně.

LN: Pro útočníka je také důležité vyskytnout se na správném místě ve správný okamžik. To se asi nedá natrénovat…
Naučit se to nedá. Je potřeba trocha štěstí, k tomu přidat trpělivost, schopnost správně vyhodnotit, kam se míč může odrazit a vstřebat, jak zareagují vaši spoluhráči. Měl jsem dost času, abych je poznal, až na malé výjimky jsme poslední tři roky stále spolu. Nelze být stoprocentní, ale čím víc jste sehraní, tím celý systém funguje líp.

LN: Popularita plzeňského fotbalu letí letos strmě vzhůru. Pozorujete v okolí, že se z vás stala známá osoba?
Čím dál víc lidí u nás chodí na fotbal, častěji jsme k vidění také v televizi. Stává se, že vás lidé zastaví na ulici, rádi si popovídají a někdy i poradí… Pro nás je to něco nového a pochopitelně příjemné.

LN: Kolik podpisů denně rozdáte?
Je jich pořád víc, v momentální fázi je toho docela dost. Třeba ještě v Bělorusku jsem jich dal kolem dvaceti.

LN: Klíčové pro vaší kariéru bylo setkání s koučem Pavlem Vrbou. Jaký dojem jste na sebe udělali v Púchově, kde vás trénoval poprvé?
Pořád na to vzpomínám. Spolupráce se nám oboustraně líbila.

LN: Jak moc vás potěšilo, když si vás přivedl do Plzně?
Kontaktoval mě, když jsem se vracel z Ruska a on trénoval Žilinu – tehdy se to nepodařilo dotáhnout. Když věděl, že se stanu volným hráčem, proběhla nějaká jednání. Byl jsem rád, že jdu za ním zrovna do Plzně.

Plzeňský fotbalista Marek Bakoš
Plzeň - Mladá Boleslav (Bakoš)

LN: Zatím se vám vyhýbá pozvánka do slovenské reprezentace. Trenér Vrba přitom tvrdí, že byste v národním týmu už dávno byl, kdybyste měl české občanství. Zvažoval jste, že byste o něj požádal?
To opravdu ne. Jste vlastně první, kdo se mě na to ptá. Neřeším českou ani slovenskou reprezentaci. Samozřejmě fandím českému týmu a jsem rád, že bude příští rok na mistrovství Evropy.

LN: Na Facebooku fanoušci založili skupinu nazvanou Chci Marka Bakoše v repre, která má 141 členů. Jak moc vám lichotí, že se vaši příznivci tolik angažují?
Je pozitivní, jak vnímají, že občas dám nějaký gól. Moc mě to těší.

LN: V létě jste v Plzni prodloužil smlouvu do poloviny roku 2014. Co se dá říct o vaší budoucnosti v klubu?
Jsem v Plzni rád, máme skvělý tým a také nový stadion. Nikam jinam se momentálně nechystám.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.