3. září 2014 12:01 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Stadion Slovanu Bratislava nesplňuje regule UEFA, klub by mohl hrát v Praze

Stadion Pasienky v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion Pasienky v Bratislavě. | foto: MAFRA - Ondřej Trunečka

PRAHA Fotbalisté Slovanu Bratislava v základní skupině Evropské ligy možná přivítají českého mistra Spartu v... Praze! Stadion Pasienky totiž nesplňuje standardy UEFA. Klub požádal o výjimku, ale lidé z vedení už teď vymýšlejí náhradní řešení.

„Situace je taková, že UEFA nám to zatím zakázala, ale požádali jsme o výjimku. Teď budeme čekat na rozhodnutí,“ uvedl majitel bratislavského klubu Ivan Kmotrik pro HNonline.sk.

Slovenský byznysmen připustil, že v případě zamítnutí žádosti o výjimku existují tři alternativy - Györ, Vídeň a Praha: „Jde nám hlavně o to, abychom hráli co nejblíž Bratislavě.“

Stadion, který vyhovuje předpisům UEFA pro evropské poháry, přitom na Slovensku existuje. Ale do Žiliny se Slovan Bratislava stěhovat nechce. I proto teď neví, kde bude proti Spartě, Neapoli a Young Boys hrát.

V programu na internetových stránkách Evropské ligy je u domácích zápasů slovenského mistra zkratka TBD. To be determined. Bude upřesněno.

Maďarský Györ i Vídeň jsou od Bratislavy stejně daleko. Po silnici asi 80 kilometrů, zhruba hodinka cesty.

Prohlášení klubu

"Klub zaznamenal různé formy diskusí ohledně místa konání domácích zápasů Slovanu v Evropské lize. Proto informujeme naše fanoušky, stejně jako fotbalovou veřejnost, že momentálně probíhají jednání zástupců UEFA se zástupci našeho klubu. V nejbližších dnech očekáváme definitivní rozhodnutí o místě konání domácích zápasů našeho klubu."
Zdroj: skslovan.com

Vídeňský stadion Ernsta Happela, na kterém se hrálo například finále mistrovství Evropy 2008, má kapacitu přes 50 tisíc diváků. To je pro potřeby Slovanu Bratislava zbytečně moc. Zato aréna v Györu, postavená v roce 2008, pojme „pouze“ 16 tisíc lidí.

V Praze přichází v úvahu stadion v Edenu, kde hraje své domácí zápasy Slavia. Nejmodernější fotbalová aréna v Česku s kapacitou 21 tisíc hostila například loňský evropský Superpohár mezi Bayernem Mnichov a Chelsea.

Negativem je ovšem vzdálenost. Ta je ve srovnání s maďarskou a rakouskou variantou až čtyřnásobná. Z Bratislavy do Prahy je to 330 kilometrů, což zabere mezi třemi a čtyřmi hodinami cesty.

Stále však existuje šance, že Slovan Bratislava výjimku dostane. Podle klubového majitele Kmotrika by v takovém případě byly nutné investice do stadionu: „Šlo by o sumu mezi sto až dvěma sty tisíci eury (2,8 milionu korun až 5,6 milionu korun).“

To by však klub investoval do něčeho, co mu nepatří. Stadion Pasienky je totiž jen dočasným azylem, protože Slovan Bratislava plánuje výstavbu nového stadionu na Tehelném poli. Tam je podle tradice doma.

Poslední zápas se tam hrál v roce 2009 a od té doby nic. Práce měly být hotové v roce 2010, ale termín se neustále posouvá. Starý stadion už nestojí, ale nový se ještě nestaví. A tak se může stát, že Slovan Bratislava přivítá v Evropské lize Spartu v... Praze.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!