7. srpna 2010 10:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slovenský fotbal letos může sebrat českému 380 milionů korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Česko - Slovensko 1:2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Slovensko 1:2. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA I když od rozdělení společného státu uplynulo víc než sedmnáct let, mezi Čechy a Slováky stále funguje zvláštní přitažlivost. Alespoň ve fotbale to v poslední době bezpečně platí. Nejzajímavější kombinace, jakou nabízelo osudí při včerejším losování 4. předkola Ligy mistrů, se změnila v realitu. Sparta půjde proti Žilině – neboli úřadující český šampion se utká s posledním slovenským držitelem titulu.

Oba zápasy budou mít pořádně žhavý náboj. "Jak Žilina zná Spartu, tak Sparta zná Žilinu. Čeká nás kvalitní a otevřený boj," předpověděl trenér Sparty Jozef Chovanec před další významnou kapitolou ve vzájemném soupeření českého a slovenského fotbalu. Doby, kdy měla jednoznačně navrch česká strana, jsou už minulostí. Nyní zažívají lepší časy Slováci, a to hlavně zásluhou postupu na poslední mistrovství světa.

V kvalifikaci za sebou překvapivě nechali českou reprezentaci a na turnaji v Jižní Africe si vylepšili nejen renomé. Po účasti v osmifinále putovalo na jejich účet 10 milionů eur (250 milionů korun). Pro porovnání: Českomoravskému fotbalovému svazu by taková suma pohodlně stačila na pokrytí letošního rozpočtu. V roce 2010 hospodaří s částkou o 50 milionů nižší. 

Na klubové úrovni nyní půjde v srpnu o další významný balík peněz. Ne nadarmo se Lize mistrů přezdívá milionářská soutěž. Prémie za postup do hlavní fáze činí pro každého účastníka 3 miliony eur, další 2,4 milionu eur přidá UEFA po odehrání základní skupiny. To je dohromady 130 milionů korun, výsledná částka ale může být ještě vyšší. Za každé vítězství se připočítává bonus 600 tisíc eur, za remízu poloviční suma. Kdyby Žilina v předkole Spartu vyřadila, ocitl by se slovenský fotbal v porovnání s českou bilancí za letošní rok už 380 milionů korun v plusu.

Český vliv Žilině pomáhá
Nebo je možné, že Sparta ztrátu alespoň částečně umaže. I když by případný profit šel výhradně do její klubové kasy, dlouhodobě z něj mohou těžit i další české týmy, Sparta by si totiž mohla dovolit utrácet větší částky za posily z jejich řad.

K tomu je potřeba zvládnout žilinskou výzvu. Není náhoda, že se Spartě postaví do cesty zrovna klub z města na soutoku Váhu a Kysuce. Na Slovensku má Žilina dlouhodobě nejlepší výsledky, za posledních osm let získala pět titulů, na rozdíl od bratislavských klubů má zrekonstruovaný stadion vyhovující přísným normám. Za žilinským vzestupem stojí miliardář Jozef Antošík, který vybudoval z firmy Tento giganta ve výrobě hygienických potřeb.

Nepřehlédněte

Žilina je také pověstná i tím, jak hojně využívá české know how. Trenéry si vybírá téměř výhradně z českých zdrojů. Pavel Hapal je momentálně posledním z již poměrně dlouhé řady, před ním si angažmá v Žilině vyzkoušeli Pavel Vrba, František Komňacký, Juraj Šimurka nebo Leoš Kalvoda.

Právě on se stal prvním českým trenérem, který získal před osmi lety slovenský titul. "Český vliv je asi daný tím, že Žilina je jen 40 kilometrů od hranic," domnívá se Kalvoda. "Zázemí na Ligu mistrů Žilina už má, k tomu také velké nadšení."

A má i bilanci, která jí dodává sebevědomí. Žilina ještě nikdy s žádným českým týmem na pohárové scéně neprohrála. Slavie jí nedala ze tří pokusů ani gól a vyřadila ji až po penaltovém rozstřelu, Liberec s ní prohrál nejen na Slovensku, ale i doma.

Čtěte také

I když bookmakeři dopředu postavili Spartu do role jasného favorita, na Letné by raději měli zůstat obezřetní. Jinak by se jim to nemuselo vyplatit. V boji o Ligu mistrů by se to projevilo doslova.

  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Najdete na Lidovky.cz