19. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slzy štěstí za japonskou bolest

Japonky slaví titul mistryň světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonky slaví titul mistryň světa. | foto: ČTK

Jejich trenér jim před nejdůležitějšími zápasy pouštěl drsné obrázky zdevastované země. A opakoval: "Hrajte tu především pro ni. Hrajte srdcem."

Fotbalový svět už dlouho nepamatuje tak silný, dojemný příběh…

Příběh japonských hrdinek.

Příběh plný emocí, v němž se připomněla březnová tragédie, kdy po silném zemětřesení a následné vlně tsunami zemřelo nebo se dosud pohřešuje na 23 tisíc Japonců. S tímto národem soucítil snad každý.

A snad každý mu proto teď přál úspěch na ženském mistrovství světa ve fotbale. V té úchvatné hře, která jednou za čas připravuje zázraky.

Protože právě Japonky se postaraly o naprostou senzaci, když v nedělní noci porazily ve frankfurtském finále favorizovaný tým USA. Dvakrát dotahovaly, než obrat dokonaly na 3:2 po penaltovém rozstřelu.

"Tohle jsou holky malého vzrůstu, ale přitom tak velké. A já jsem na ně strašně hrdý," povídal se slzami v očích kouč Norio Sasaki.

Hrály prý jako Barcelona
Takové překvapení se dá srovnávat s Portugalskem 2004, kde mužské Euro vyhráli řečtí outsideři. Tehdy tomu také nikdo nemohl uvěřit.

Jenže o náhodě nemluvte.

Japonky v Německu prohrály jenom s Anglií ve skupině a postupně vyřadily domácí výběr i velmoc ze Švédska. Vrchol jejich jízdy přišel až na konec – proti USA.

Proti těm Spojeným státům, které porazily až na 26. pokus. "Tým japonského osudu," uznale napsala zámořská stanice ESPN.

"Příběh jako ten japonský dodával turnaji další rozsah. I díky tomu šlo o dosud nejlepší ženské mistrovství," tvrdí bývalá česká reprezentantka Pavlína Ščasná. "Ale Japonky si tohle vítězství hodně zasloužily. Hrály opravdu krásný fotbal."

Japonky slaví titul mistryň světa.

Jejich kapitánka Homare Sawaová byla vyhlášena nejlepší hráčkou turnaje a s pěti góly na účtu se stala i královnou střelkyň.

Komentátoři za oceánem i v Německu dokonce přirovnávali hru Japonek k fotbalu Barcelony, kde svými kousky baví Messi a spol.

Nejlepší česká sudí Dagmar Damková, která na turnaji pískala, dokonce pro LN řekla: "Smekám před nimi. Ani chlapi v české lize nehrají kolikrát tak dobře jako ony."

Přály jim také Američanky
Ale byl to od nich hlavně vzkaz do dalekého domova – aby lidé neztráceli naději a víru a navzdory nepřízni osudu zůstali tak silní.

S pokorou sobě vlastní rozvinuly po každém svém zápase transparent se slovy vděku: "Našim přátelům po celém světě: děkujeme vám za podporu." V neděli ho představily už před finále, po němž pak roztáhly jiný: "Šampionky: první asijská země, jež vyhrála tento titul."

V zemi vycházejícího slunce mezitím už během turnaje rostla každým dalším triumfem fotbalová euforie. Japonci svým hrdinkám fandili u televize a v barech, tamní média po finále vytiskla zvláštní vydání novin. Přitom v době nedělního utkání se na dalekém východě teprve probouzeli do pondělního rána.

Když Američanka Carli Lloydová překonávala po finále zklamání, pravila: "Pokud ten titul měl vyhrát někdo jiný než my, pak jsem hrdá, že je to právě Japonsko."

Bolesti a utrpení si od letošního 11. března prožilo už dost.

A celá planeta to moc dobře ví.

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč