19. července 2011 9:49 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sudí Damková: Němci byli do turnaje blázni

Ústí nad Labem - Brno (rozhodčí Dagmar Damková) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústí nad Labem - Brno (rozhodčí Dagmar Damková) | foto: ČTK

Uplynulé mistrovství světa žen si nemůže vynachválit. Přesto Dagmar Damkovou (36) mrzí, že v Německu odpískala jako hlavní rozhodčí jen zápas USA–Kolumbie. „Velkou roli hraje také politika. A když si ozlato nezahrály domácí fotbalistky, bylo jasné, že finále dostane Němka,“ říká nejslavnější česká sudí.

Celý svět chválí Německo, že prý uspořádalo dosud nejlepší šampionát žen. Souhlasíte?
To musí každý, kdo turnaj zažil na vlastní kůži. Návštěvy, propagace, atmosféra – bylo to opravdu velkolepé. Němci jsou blázni, mistrovství běželo v televizi snad bez přestávky. Přípravám věnovali strašně moc času a úsilí. Nevím, za jak dlouho dokáže někdo tak vysokou laťku překonat. Kanada to za čtyři roky podle mě nebude.

Minulé mistrovství v Číně ale zaznamenalo větší návštěvnost...
Ano, ale v Německu bylo 95 procent duelů vyprodaných. Kdežto v Číně jsem pískala domácí před 65tisícovou návštěvou a pak jiný zápas, kam přišlo jen 20 tisíc lidí. Uznejte, že poloprázdný stadion nepůsobí tak dobře.

Opravdu turnaj tak pohltil domácí fanoušky?
Připomnělo mi to Američany, když chodí na baseball nebo basketbal. Celá rodina nakoupí hamburgery a baví se. Stejné je to v Německu. Je hned za hranicemi, coby kamenem dohodil, ale zároveň pro nás představuje svět s úplně jiným vztahem k fotbalu.

Myslíte, že se ženský fotbal také zatraktivňuje? Objevují se i reakce, že se na něj kouká lépe než na ten mužský.
Určitě je jiný. Ženy to mají v hlavě jinak nastavené. Nesimulují, hrají pořád, bez prodlev. Proto šampionát přinesl tak krásné okamžiky i výstavní góly.

Nemrzí vás, že jste odpískala jen jeden zápas jako hlavní sudí a tři až jako čtvrtá rozhodčí?
Zažila jsem krásný měsíc a se svým výkonem jsem spokojená. I ohlasy jsem měla pozitivní. Sešlo se tam víc rozhodčích než naposledy v Číně. Proto na každou z nás vycházel jeden nebo dva zápasy. Samozřejmě jsem chtěla na hřišti strávit víc času, a dokud jsem neslyšela nominaci, tak jsem pořád doufala. Přesto nelituji, pro Maďarku byl návrat určitě horší.

Narážíte na chybu Gaalové, která Australankám odepřela penaltu i přesto, že si obránkyně Guiney poponesla míč rukou?
Viděli jsme to v televizi v naší lóži. Koukali jsme na sebe a říkali, že to snad není možné. Byla to jen chyba, která se stanou jednou za život v ten nejnevhodnější okamžik. I na mužském MS bylo takových omylů hodně. Když jsme se jí na to ptali, nedokázala odpovědět a brečela. Neudělala to schválně.

Nedávno jste řekla, že skončíte na vrcholu kariéry. Bylo jím tohle mistrovství, i přestože jste nepískala finále jako před čtyřmi lety v Pekingu?
Lákalo mě zažít tu atmosféru. Byl to můj tajný sen. Člověk nikdy neví, co s ním bude, a má končit v nejlepším. Zdraví a výkonnost se mohou zhoršovat. Kdybych teď skládala účty, tak neupadnu v zapomnění. Před dvěma měsíci jsem odvedla finále Ligy mistryň.

Objevila se totiž informace, že míříte do Komise rozhodčích UEFA...
Nic nepopírám, může to tak být. Kandidaturu jsem opravdu podala. Byla jsem ale zaskočená, že to některá česká média vydala jako hotovou věc. Dokonce mi chodily gratulace od různých lidí a rozhodčích z české ligy. Já sama nic nevím, nic není oficiální.

Anketa LN: Zaujal vás ženský fotbal na šampionátu?

Antonín Panenka
(mistr Evropy 1976)
Fotbal v podání žen mě dříve moc neoslovoval. Z mistrovství jsem viděl jen pár finálových utkání. Musím ale uznat, že holky udělaly neskutečný skok dopředu hlavně v myšlení a systému hry. Některé zápasy byly i líbivější než u mužů. Člověk se už může pokochat individuálními výkony.

Ladislav Vízek
(bývalý reprezentant)
Kladl jsem si otázku, jestli není tak trochu zbytečný. Nevím proč, ale fotbal v ženském podání mi vadí, nemůžu ho prostě skousnout. Na druhou stranu, když na něj chodí lidé, tak proč ne. Podle mě je to ale jen pouhý odvar mužských bez agresivity. Myslím, že by týmy z mistrovství světa prohrály i s dorostenci.

Vladimír Táborský
(internacionál)
Šampionát jsem pozorně sledoval a ženský fotbal teď musíme začít brát opravdu vážně. Doba, kdy byl odsuzovaný, je totiž už dávno pryč. Dokázal to svou nynější vyspělou úrovní po taktické i technické stránce. Překvapila mě i návštěvnost na stadionech, která byla v Německu fantastická.

Pavel Karoch
(bývalý fotbalista a televizní komentátor)
Nezdá se mi jako šťastné řešení srovnávat mužský a ženský fotbal. Ženy nemají a nikdy nebudou mít takovou konstituci, postrádají dynamiku a další fyzické parametry. Mně to ovšem vlastně vůbec nevadí. Baví mě to jako fotbal obecně, protože na něm se nic nemění, jenom je v poněkud jiném podání.
Zaujal vás ženský fotbal na světovém šampionátu?

                                                                        TOMÁŠ VRÁBEL