Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Souček, Král, Zmrhal a další. Za poslední rok vydělala Slavia více než miliardu korun

Tomáš Souček z West Hamu foto: Reuters

Praha - V součtu víc než miliardu korun fotbalová Slavia získá z prodeje hráčů za poslední rok. Na české poměry to je astronomická a nevídaná částka. Je v tom započítána i suma za přestup Tomáše Součka do West Hamu, který ještě nebyl oficiálně potvrzený.
  19:38

Za poslední roky, od vstupu čínského majitele na začátku září 2015, do loňského léta Slavia především draze nakupovala.

Zahraniční akvizice přišly na desítky milionů korun. Klub je vydal na pořízení Alexandera Baluty a Petera Olayinky či na platy Dannyho, Halila Altintopa anebo Ruslana Rotaně.

Zároveň do Edenu mířili nejdražší hráči na českém trhu.

Tomáš Souček z West Hamu
Tomáš Souček z West Hamu

Od léta 2019 Slavia také lukrativně prodává. Pomohlo k tomu představení v Evropské lize, kde slávisté došli až do čtvrtfinále.

Loni v létě ještě před kvalifikací o Ligu mistrů odešli stopeři Simon Deli (Bruggy) s Michaelem Ngadeuem (Gent) v součtu za 7 milionů eur (asi 175 milionů korun). Polovinu částky za Deliho dostala Sparta (asi 30 milionů korun), která obránce z Pobřeží slonoviny Slavii kdysi poskytla.

Oba afričtí hráči měli ve svých kontraktech ve Slavii částku, za kterou mohou odejít. Stačilo, aby klauzuli nové kluby aktivovaly.

Simon Deli a Milan Škoda si přebírají pohár pro vítěze Fortuna ligy.

Simon Deli a Milan Škoda si přebírají pohár pro vítěze Fortuna ligy.

Do PAOK Soluň zamířil záložník Miroslav Stoch za 1,5 milionu eur (asi 40 milionů korun).

Následoval křídelník Jaromír Zmrhal, za kterého Brescia zaplatila sumu víc než 50 milionů korun.

Částky sice nejsou oficiální, ale lze jim věřit. Shodují se s kuloárními informacemi i údaji ze specializovaného serveru Transfermarkt, byť zrovna u Zmrhala to ne úplně souhlasí.

Miroslav Stoch se raduje z vyrovnání na 1:1.

Miroslav Stoch se raduje z branky.

Středopolař Alex Král odehrál play off o Champions League proti Kluži, pomohl k postupu a za 12 milionů eur (310 milionů korun) přestoupil do Spartaku Moskva.

Terno pro Slavii znamenal letošní odchod dalšího záložníka Tomáše Součka do Premier League, jejíž kluby vydávají na přestupy nejvíc peněz.

Podprůměrný West Ham souhlasil s hostováním za 4,5 milionu eur a povinnou opcí za přestup 16,2 milionu eur v případě záchrany.

Jelikož dvě kola před koncem sezony má West Ham na sestupovou příčku šestibodový náskok a výrazně lepší skóre, které v případě bodové rovnosti o pořadí v tabulce rozhoduje, anglický klub podle tamních informací opci na přestup aktivoval. Oficiálně přestup Součka oznámí v neděli po závěrečném duelu sezony.

Alex Král při podpisu smlouvy ve Spartaku Moskva

Alex Král při podpisu smlouvy ve Spartaku Moskva

V součtu za Stocha, Deliho, Ngadea, Zmrhala a Krále je to více než půl miliardy korun. A podobnou sumu Slavia zinkasuje také právě za Součka, podle předchozích informací jde o celkem 20,7 milionu eur.

„West Ham zaplatí za hostování 4,5 milionu euro. V případě udržení v Premier League povinně doplatí 16,2 milionu euro,“ napsal v lednu instagramový účet slaviabackstage, který má blízko k vedení klubu.

Podle tehdejšího kurzu koruny vůči euru to bylo přibližně 507 milionů korun, podle současného jde o zhruba 550 milionů korun. Pětadvacetiletý reprezentant se tak stává nejdražším hráčem, který kdy přestoupil z české ligy.

Jaromír Zmrhal v utkání proti Juventusu.

Jaromír Zmrhal v utkání proti Juventusu.

Lehce přes půl miliardy korun stál sparťan Tomáš Rosický, který v roce 2001 přestoupil do Dortmundu. Tenkrát však částka půl miliardy byla výjimečná i na poměry pro kluby v západní Evropě.

Za posily za poslední rok Slavia utratila přes 200 milionů korun. Polovinu této částky zaplatila za rumunského záložníka Nico Stancia.

Na české poměry na významnou sumu, což je přes dvacet milionů korun, přišla angažmá Tomáše Holeše a Davida Hovorky z Jablonce, Oscara Dorleyho z Liberce, letos v lednu pak Patrika Hellebranda ze Slovácka a olomouckého Davida Zimy.

Letos v zimním období Slavii neopustil jen Souček, ale ostatní odchody z hlediska příjmů nebyly tak významné. Útočník Milan Škoda odešel do Rizesporu dokonce zdarma, v případě hostování Josefa Hušbauera v Drážďanech a Micka van Burena v Den Haagu šlo o nižší částky.

Mohlo by vás zajímat