Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Souček ve West Hamu skóruje a sklízí chválu. Rekordní přestup se blíží

Tomáš Souček z West Hamu foto: Reuters

Londýn - Souček je opravdu senzační. Je to světová třída. Souček oživil West Ham… Skórující záložník. Naše záloha už roky volala po hráči, jako je Souček. Souček je neuvěřitelný podpis za 16 milionů liber (pokud se tedy udržíme). V tomto duchu nyní pěje zasloužené ódy na Tomáše Součka většina fanoušků West Hamu. Český záložník patřící stále ještě pražské Slavii v pátek znovu potvrdil, že je ve výborné formě.
  9:13

Ve svém jedenáctém startu za Kladiváře v Premier League proti Watfordu potřetí skóroval, když si v 10. minutě naběhl na malé vápno a hlavou přesně sklepl Bowenův centr. „Myslím, že centr od Jarroda a Tomášova hlavička vypadaly trochu jako hra ze staré školy,“ chválil povedenou akci trenér West Hamu David Moyes.

Tomáš Souček z West Hamu
Tomáš Souček z West Hamu

V duelu dvou zachraňujících se celků zvyšoval Souček na 2:0 a jeho trefa se při závěrečném výsledku 3:1 ukázala jako vítězná. West Ham má dvě kola před koncem soutěže na sestupové pásmo náskok šesti bodů a mnohem lepší skóre než konkurence, takže by ho o záchranu mohl připravit jen nepředstavitelný kolaps.

„Myslím na to, že chci zbývající zápasy vyhrát. Stará pravda zní, že když získáte čtyřicet bodů, tak se určitě udržíte. Takže potřebujeme tři body, aby se to povedlo. Ještě není čas na oslavu,“ burcuje kouč Moyes. „Naše pozice po většinu sezony nevypadala moc dobře, ale teď jsme velice blízko k záchraně.“

Podobně nahoru šly během půlročního hostování i Součkovy výkony a především jeho přínos mužstvu. Lemovaly je nejprve opatrná, někdy i lehce kritická hodnocení obstojné defenzivní činnosti, ale malé aktivity směrem dopředu. K tomu svalové zranění, koronavirová pauza či vlastní gól.

V červenci nastal zlom. Proti Chelsea přišla první trefa do té správné sítě, díky níž si český fotbalista roku 2019 přímo na hřišti užil i premiérovou výhru v rudo-modrých barvách. Následovala druhá branka 25letého čahouna v Newcastlu a další důležitý bod v boji o záchranu. „Po dlouhé přestávce teď cítím, že jsem se usadil v týmu i v kabině. Se spoluhráči a lidmi v klubu je mi skvěle. Myslím, že mám víc prostoru na hřišti, takže jsem tady šťastný,“ říkal tehdy pro klubový web.

I trenér West Hamu kvituje Součkovu větší aktivitu, suverenitu ve vzduchu a celoplošnější pojetí včetně ofenzivy, kde se snaží také doplňovat útočné spoluhráče. „Potřebovali jsme ve hře víc energie, víc naběhaných kilometrů. Naštěstí teď máme Tomáše, který přišel jako kapitán Slavie se skvělými fyzickými předpoklady, je gólový, stále mladý a ještě se bude zlepšovat,“ chválí Moyes.

Podle statistiky, kterou zveřejnil server Sky Sports před uplynulým kolem, je Souček dokonce nejběhavějším hráčem po červnovém restartu z celé soutěže (12,31 km/zápas).

I díky Součkově formě, která připomíná vrchol jeho skvostného působení ve Slavii před odchodem na ostrovy, se West Ham téměř jistě zachrání. V tom případě mají Kladiváři automaticky uplatnit na rodáka z Havlíčkova Brodu opci. Zatím je Součkovo hostování vyšlo na 113 milionů korun, v případě přestupu Slavia inkasuje dohromady více než půl miliardy, což bude nejdražší transfer z české ligy vůbec. A to není na hráče, jehož i kolegové ve Slavii dřív častovali posměšným označením „dřevák“, vůbec špatné.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!