Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud bude řešit fotbalovou korupci v květnu

Sport

  15:03
OLOMOUC - Případem korupční aféry mezi fotbalovými kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha se bude olomoucký okresní soud zabývat na konci května. Oznámil to právní zástupce olomouckého klubu Petr Konečný.

Šéf Bohemians Praha Karel Kapr odchází z jednání disciplinární komise ČMFS foto: ČTK

Před soudem se bude v kauze zodpovídat olomoucký brankář Petr Drobisz, bývalý prezident Bohemians Praha Karel Kapr a tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer a David Zoubek. Žalobce obžaloval brankáře Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku. "Soud je nařízen na dva dny, začne 31. května a pokračovat bude 1. června," uvedl Konečný.

Aféru rozpoutal tehdejší prezident Bohemians Praha Kapr v březnu loňského roku. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300 tisíc korun.

Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v evropských pohárech. Jeden z hlavních aktérů kauzy olomoucký brankář Drobisz jakoukoli vinu popírá a doufá, že případ pro něj nakonec dopadne dobře.

Podle státního zástupce Petra Matouška, který podal obžalobu, byl údajný úplatek ve výši 300 tisíc korun, o který v kauze jde, předán do úschovy policie. Před soudem by se mělo nejen vysvětlit, jak se celý případ odehrál, ale také to, proč Kapr údajné uplácení ohlásil s tak velkým časovým odstupem. Podle žalobce to ve své výpovědi odůvodnil, její obsah však státní zástupce uvést nechtěl.

Případem se zabývala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu. Kapr komisi ohledně kauzy slibované důkazy nepředložil. Střížkovský klub, který navíc odmítl nastoupit k zápasu proti Bohemians 1905, dostal souhrnný trest v podobě pokuty šest milionů korun a odpočtu 20 bodů, který později odvolací a revizní komise snížila na 15 bodů. Kapr navíc dostal pokutu 300.000 korun a dvouletý zákaz vykonávat všechny funkce spojené se zápasy ČMFS.

Protože Střížkovští pokutu nezaplatili, nedostali profesionální licenci a svaz je po sestupu z první ligy poslal ještě o soutěž níž - do ČFL. Přešli tudíž do kompetence disciplinární komise pro Čechy, která v září v rozporu se svazovou disciplinárkou vymáhání trestu zastavila. To však výkonný výbor ČMFS ostře odmítl a členy "české" disciplinární komise odvolal.

Šestimilionová pokuta byla již předtím započtena jako pohledávka Bohemians Praha vůči markentingové společnosti svazu STES. Disciplinární komise ČMFS již dříve konstatovala, že do doby, než bude mít jednoznačný důkaz nebo dojde k pravomocnému rozhodnutí soudu, nebude korupční kauzu mezi Olomoucí a Bohemians Praha znovu otevírat.

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...