Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud v korupční fotbalové kauze zprostil viny rozhodčí i funkcionáře. Nejsou důkazy

Sport

  8:45aktualizováno  15:22
PRAHA - Okresní soud pro Prahu-západ zprostil bývalé rozhodčí Tomáše Adámka a Pavla Býmu a funkcionáře Martina Svobodu obvinění ohledně fotbalové korupce. Soudkyně Jitka Drábková zdůvodnila své rozhodnutí v kauze tzv. "Křetínského kabely" nedostatkem důkazů. Státní zástupce se na místě odvolal.

Martin Svoboda u soudu. foto: MAFRA - Michal Šula

Státní zástupce pro všechny obviněné navrhoval několikaleté podmíněné tresty, ale podle soudkyně chyběly důkazy. "Nebylo prokázáno, že se stal skutek, z něhož jsou obžalováni. Zprostštěni obžaloby," zdůvodnila své rozhodnutí.

Konec kauzy to však neznamená. Státní zástupce se po vynesení rozsudku odvolal.

K soudu tentokrát dorazili klíčoví svědci - sparťanský majitel Daniel Křetínský, šéf asociace Miroslav Pelta a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, kvůli jejichž nepřítomnosti bylo dubnové líčení odročeno.

Ale zásadní svědectví od nich nezaznělo. Křetínský s Peltou řekli, že důkazy o korupci v českém fotbale nemají.

"Pan Svoboda měl být hlavní spojkou mezi Plzní a rozhodčími. Zdůrazňuji ale, že to není moje přímé svědectví, čerpám z informací, které jsem se dozvěděl," prohlásil Křetínský.

ON-LINE PŘENOS ZE SOUDNÍHO LÍČENÍ

Aféra odstartovala v září 2012. Křetínský po porážce Sparty v Plzni 0:1 gólem z nesprávně nařízené penalty řekl šéfovi fotbalové asociace Peltovi, že má informace o nekalém ovlivňování zápasů.

"Po delší období jsme pozorovali nestandardní výkony rozhodčích. Měl jsem nepřímé informace a výpovědi od osob z mého okolí, kterým jsem věřil a ty se setkávaly s jinými osobami. Měl jsem k dispozici sumář rozhovorů, o kterých jsem informoval pana Peltu. Zpětně hodnotím, že jsme neudělali dobře, měli jsme informovat rovnou policii," uvedl Křetínský u soudu.

O jednání Křetínského a Pelty informovala média a policie pak měla ztíženou práci při vyšetřování. Případní a údajní podezřelí o všem věděli.

Konkrétní důkazy ohledně uplácení sudích ovšem šéf Sparty neměl. A to ani ohledně zápasu Jablonec - Plzeň (0:2) z března 2012, o kterém soud jedná především.

Fotbalový rozhodčí Adámek na podzim 2012 v notářském zápise uvedl, že funkcionář Svoboda mu nabídl a později předal 200 tisíc korun, když vyhrají hosté. Jeho verzi později potvrdil i Býma, který byl v utkání čtvrtým rozhodčím.

TIME OUT LN

"Když se o tom začalo mluvit, tak nás to zarazilo, protože v tom utkání nebylo vůbec nic sporného. Úplně normální utkání, které proběhlo, jak mělo," uvedla šéfka komise rozhodčích Damková před soudem.

Podobně mluvili i Křetínský s Peltou, který je zároveň majitelem jabloneckého klubu. "Byl jsem smutný z jediné věci - že soupeř byl lepší. Plzeň byla sportovně lepší, neměl jsem žádná podezření, že by k něčemu došlo. Necítili jsme se poškozeni," řekl Pelta.

Prostřednictvím tuctového utkání, v němž Plzni šlo o to, aby nevypadla z pohárových příček a po výhře 2:0 ztrácela na první Spartu tenkrát devět bodů, se později rozhořel boj mezi dvěma nejmocnějšími kluby v zemi  - Spartou a Plzní.

"Měl jsem informace o tom, že probíhá ovlivňování ve prospěch jednoho mužstva, a to Viktorie Plzeň," řekl Křetínský u soudu. " S tím jsem šel za panem Peltou a zároveň to předal policii. Nikdy jsem ale neměl nějaký technický nosič informací s důkazy."

Dá se předpokládat, že Plzeň v této souvislosti podnikne kroky proti Křetínskému. už dřív totiž podala žalobu na sudího Adámka pro poškození dobrého jména právnické osoby... 

Daniel Křetinský.

Aféru začal soud poprvé projednávat v polovině dubna. Soudkyně vedle obviněných vyslechla i další dva sudí tehdejšího duelu Drahoslava Handlíře a Emanuela Marka.

Vypovídali také šéf plzeňského klubu Tomáš Paclík, generální ředitel Adolf Šádek, bývalý předseda disciplinární komise Jiří Golda a notářka, u níž Adámek sepsal přiznání. Vypovídat odmítla Svobodova přítelkyně. Soud byl odročen kvůli tomu, že se nedostavili Křetínský, Pelta a Damková.

Případem se zabývala i disciplinární komise, ale pro nedostatek důkazů nemohla aféru rozplést. Hrozilo, že bude potrestán Křetínský za znevážení jména fotbalu, protože důkazy nedodal. Asociace následně disciplinárce doporučila, aby případ přenechala polici. Předseda Golda rezignoval.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...