Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta penaltu kopat neměla. Sudí hrubě ovlivnili zápas, říká nový šéf rozhodčích

Sport

  15:00aktualizováno  16:32
PRAHA - Podle šéfa komise rozhodčích Miroslava Tulingera rozhodčí v čele Tomášem Kocourkem hrubě ovlivnili středeční dohrávaný zápas 19. ligového kola mezi Duklou a Spartou ve prospěch hostů. Penalta, z níž Bořek Dočkal rozhodl o výhře Letenských 2:1, se neměla zahrávat. Sparta se proti Tulingerovým výrokům ohradila, podle ní se k jiným pochybením rozhodčích vyjadřoval mnohem shovívavěji.

Tomáš Kocourek odhání hráče Dukly po odpískané penaltě. foto: Profimedia

Faul brankáře? Ne. Sparta kopala penaltu na Dukle za ruku obránce Štětiny

Celému incidentu totiž předcházely podle komise ofsajd a faul hostujícího Petra Jiráčka, nedošlo ani ke hře rukou domácího Lukáše Štetiny, kterou Kocourek v zápise uvedl jako důvod nařízení pokutového kopu.

O domnělé ruce ho podle jeho vyjádření v zápise informoval brankový sudí Pavel Orel. Komise rozhodčích Kocourkovi, Orlovi a asistentovi Pavlu Peřinovi na tento týden omezila delegaci.

„Byli do toho zapojeni všichni tři rozhodčí, kteří byli na té polovině hrací plochy. Zcela nepochybně se jedná o hrubé ovlivnění závěrečných minut utkání ve prospěch Sparty,“ řekl novinářům Tulinger, který s nimi ze záznamu analyzoval situaci.

Filip Rada z Dukly může o víkendu chytat. Komise rozhodčích označila jeho vyloučení za chybu a disciplinárka mu nezastavila činnost.

Celé akci předcházel neodmávaný ofsajd sparťana Jiráčka při centru.

„Tam došlo k prvnímu pochybení, a to asistenta číslo jedna. Vzápětí Jiráček držel soupeře kolem krku pravou rukou a v podstatě ho složil k zemi. Další chybně vyhodnocený souboj, tohle je jednoznačně věc hlavního rozhodčího,“ uvedl Tulinger.

„Obránce Dukly následně hrál míč prsama, možná ramenem, čili v tomto momentě žádná ruka. Brankový rozhodčí udělal pro nás nepochopitelnou chybu,“ podotkl Tulinger.

FK Dukla Praha - AC Sparta Praha (vítězná radost Sparty).
FK Dukla Praha - AC Sparta Praha (vyloučený Rada radí Vrzalovi).

Situace pokračovala, domácí brankář Filip Rada chytil míč a udržel jej na čáře i přes dvojitou dorážku a faul Davida Lafaty. Hostující útočník přepadl do brány a gólman Dukly jej lehce zasáhl do hlavy. Teprve poté rozhodčí přerušil hru, Radu vyloučil a odpískal penaltu.

Penalta byla zvláštní, uznal Dočkal. Sparta v nastavení otočila zápas na Dukle

„Lafata se snažil vykopnout míč z ruky brankáři, přitom ho do jedné ruky kopl, už to je přestupek. Nicméně hra pokračovala a došlo ke strčení. Pokud by nic předtím nebylo, byl by správně nařízený pokutový kop. Jako komise se domníváme, že s ohledem na intenzitu měla být brankáři udělena pouze žlutá karta,“ dodal Tulinger.

Rozhodčí podle něho naopak správně vyhodnotili situaci z 84. minuty, kdy neuznali pro ofsajd gól sparťana Lukáše Juliše. Série několika chyb rozhodčích ovlivnila boj o titul, protože Sparta díky nesprávně nařízené penaltě otočila stav, vyhrála 2:1 a stáhla náskok vedoucí Plzně na osm bodů.

Vedení Sparty označilo Tulingerův přístup za nekonzistentní a manipulativní. „Zatímco v minulých týdnech se velmi umírněně a shovívavě vyjadřoval k zásadním a zcela očividným pochybením rozhodčích, které ovlivnily průběh a výsledky jiných utkání, v případě velmi sporných a nepřehledných situací ve včerejším zápase přistoupil k agresivní aktivní medializaci a velmi ostré kritice rozhodčích,“ uvedla Sparta na svém webu.

Předseda komise rozhodčích tím podle vedení Sparty prokázal, že nevykonává svou funkci objektivně a nestranně. „Vyzýváme ho, aby se tímto ani jiným způsobem nepokoušel vykonávat tlak na rozhodčí rozhodující zápasy Synot ligy v jejím zbývajícím průběhu,“ napsalo letenské vedení.

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...