Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Sparta slaví 125 let. Své výročí uctí příští týden černými dresy s bílým S

Sport

  13:15
PRAHA - Je největší, nejslavnější, nejúspěšnější. Má nejvíc fanoušků, obdivovatelů, ale i těch, kteří ji nesnáší. V Česku je málokomu lhostejná. AC Sparta Praha. V pátek 16. listopadu na den přesně slaví 125 let od založení.

Benjamin Tetteh v retro dresu ke 125. výročí fotbalové Sparty foto: sparta.cz

Žena se nedokázala vyrovnat s tím, co pro mě Sparta znamená. Tak jsem se rozvedl, říká kronikář

Oslavy připadají na den reprezentační přestávky, s fanoušky tak Sparta výročí oslaví až příští neděli 25. listopadu v utkání 16. kola.

Hráči obléknou speciální černé dresy s velkým bílým S na hrudi, šněrováním u krku a půjdou do boje proti Jablonci.

V poločase se uskuteční křest knih Andreje Kvašňáka a nové edice Železné Sparty. Do Síně slávy bude uveden Arnošt Pazdera, slavný útočník z padesátých a šedesátých let minulého století.

Podobný scénář měly oslavy 120 let od založení, tenkrát sparťané v listopadu 2013 v černých retrodresech nastoupili proti Mladé Boleslavi a před více než patnácti tisíci diváky vyhráli 4:1. 

Trika hráčů základní sestavy pak v dražbě vynesla 315 tisíc korun, výtěžek putoval do Nadačního fondu AC Sparta Praha.

V černých dresech sparťané nastupovali od počátku, byly jejich první. V roce 1906 jeden ze zakladatelů pan Petřík přivezl z Londýna sadu rudých svetrů, v jakých v té době nastupoval Arsenal. Od té doby jsou jedním ze symbolů Sparty.

V tuzemsku je druhým nejstarším fotbalovým klubem po FK Loučeň, který byl podle dostupných pramenů založen v dubnu 1893. Sparta na podzim téhož roku.

16. listopadu 1893 byl založen Athletic Club Královské Vinohrady. Ten o několik měsíců později změnil působiště i název na AC Sparta, což byla inspirace bojovníky z bájného starořeckého státu.

Od té doby klub získal 36 ligových titulů, což je v Česku suverénně nejvíc ze všech. První byl v roce 1912, kdy se Sparta stala zároveň premiérovým právoplatným domácím šampionem, za ní skončila Slavia, budoucí odvěký rival.

Lukáš Vácha v retro dresu ke 125. výročí fotbalové Sparty
Nicolae Stanciu v retro dresu ke 125. výročí fotbalové Sparty

Mezi dvěma světovými válkami byla Sparta možná nejlepší na světě. „Zhruba od dvacátého roku byla Sparta téměř neporazitelná. Hrála po Evropě a neprohrála. Odjela do Ameriky a znovu byla nejlepší,“ podotkl v exkluzivním rozhovoru klubový archivář Václav Boreček.

Dostala přezdívku „železná“. Na sedmi domácích titulech i dvou triumfech v prestižním Středoevropském poháru se podílely legendy Karel Pešek-Káďa, Antonín Hojer, Jaroslav Burgr, Josef Čtyřoký, Josef Silný či Oldřich Nejedlý.

Další parádní éra se datuje v šedesátých letech, kdy za Spartu nastupovali Andrej Kvašňák či Václav Mašek, nejslavnější ze slavných.

Jenže po titulu v roce 1967 nastala nejméně úspěšná doba. Na další ligové zlato se čekalo sedmnáct let, k tomu v roce 1975 poprvé a naposled Sparta sestoupila do druhé ligy, kde pobyla jednu sezonu, a mezi elitu se vrátila.

Od roku 1984, od „ježkovské éry“, až do léta 2001 se na Letné slavilo celkem patnáct mistrovských titulů čili jen třikrát za osmnáct ročníků Sparta ligu nevyhrála.

Pak suverenita skončila, ligu od té doby Sparta ovládla jen pětkrát, naposledy v ročníku 2013/2014. Byla to sezona, v níž klub slavil sto dvacáté výročí...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...