Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťanský kouč Lavička: Nejsem senilní trenér

Vítězslav Lavička po vítězném derby, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězslav Lavička po vítězném derby, | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pod jeho vedením Sparta odstartovala fotbalovou ligu nejlépe v historii samostatné soutěže. V úvodní třetině ztratila jen dva body za remízu s Plzní. Přesto si trenér Vítězslav Lavička neužívá chvíle klidu.

 Nejdřív šokující vyřazení v předkole Evropské ligy od švédského Häckenu, po sobotním derby se Slavií zase obvinění, že svým chováním podněcoval výtržnosti fanoušků. "Od takových věcí se mužstvo nedá izolovat. Kluci to vnímají, čtou noviny," říká Lavička.

Máte nějaké nástroje na to, jak tyhle okolní vlivy vytěsnit?
Hrát ještě lépe a být odolnější, to je ta nejlepší odpověď, kterou bychom všem měli dát.

Překonali jste vyřazení s Häckenem, i přes "blbou náladu" jste ligu odstartovali skvěle. Dokážete si to ve stínu událostí posledních dní vůbec užít?
Naše dosavadní výsledky jsou povzbuzující, i přes věci, které se objevují. Vypadnutí z Evropské ligy je kaňka na téhle sezoně. Ale je to historie.

Teď se ale vyvalilo obvinění Slavie, že jste po derby svým chováním podpořil výtržnosti sparťanských fanoušků. Co na to říkáte?
Z mé strany rozhodně nebyl záměr, že bych chtěl vyvolat nějaké nepřístojnosti našich fanoušků. Chodím jim s realizačním týmem a hráči poděkovat po každém zápase bez ohledu na výsledek.

Není to chyba? Neměli byste někdy od děkovačky upustit?
Je potřeba odlišit to, že fanouškům chodíme děkovat za podporu v celém zápase. Velká většina z nich je slušných. Přišli povzbudit Spartu. Za to jsem děkoval.

Nepomyslel jste na to, že byste děkovačku vynechal?
Ne. Spíš jsem si říkal, že kdybych mohl ke kotli dojít, tak bych se ho snažil uklidnit, aby se neděly věci, které mohly zápas ukončit. V tomhle smyslu jsem působil na hráče. David Lafata s fanoušky mluvil.

Co vás napadlo, když jste šel ke kotli a najednou se proti vám řítily desítky lidí?
Zaskočilo mě to. Hned jsem věděl, že to není správné. Přiběhli ke mně a chtěli mou kravatu jako suvenýr. V tom jsem jim nevyhověl. Pak přišel zásah policie.

Udělal byste zpětně něco jinak?
(bez váhání) Ne. Ne. Udělal bych to pravděpodobně stejně.

Věříte, že se příští derby může obejít bez podobných excesů?
Moc bych si přál, aby to tak bylo. Fotbal je odrazem společnosti. V Anglii měli s tímhle také obrovské problémy a dokázali je vyřešit. Pokud budou správně nastavené zákony, které tomu mohou zamezit, bude to jedině dobře.

Pojďme dál. V lize kralujete, ale hra není v určitých fázích podle představ. Souhlasíte?
Bylo by zavádějící, abych si myslel, že naše hra funguje bez chyb. Snažíme se na tom pracovat. Jde to snáz a s větší chutí, když jsme první.

Vítáte tedy dlouhou ligovou pauzu, nebo byste radši hrál dřív?
Termínovka je daná, takže ji respektujeme. Budeme pracovat a upevňovat pozitivní věci, kterých je v naší hře hodně. Víme, jak snadno se věci mohou zaseknout. Pak může být cíl rychle mlhavější.

Zatímale zvládáte i zápasy, v nichž se vám příliš nedaří.
Za časů, kdy jsem ve Spartě hrál, byla spousta utkání, která jsme neuhráli na krásu. To nám dávalo sílu a odhodlání do dalších utkání. To tady teď pozoruju taky. V charakteru týmu pociťuju velký progres.

Takže časem budou soupeři prohrávat v Průhonicích aspoň 0:1 místo 0:2, jak se dřív tradovalo?
Byl bych senilní trenér, kdybych si tohle myslel. Ta doba je pryč.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...