Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spartě hrozí pokuta deset milionů a zavření stadionu. Plzni pět milionů a zákaz výjezdů

Sport

  10:30
PRAHA - Fotbalové Spartě a Plzni hrozí vedle peněžitých trestů uzavření stadionů nebo jednotlivých jejich částí. To je zpráva disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (DK), která s oběma kluby včera zahájila kvůli výtržnostem během sobotního šlágru disciplinární řízení.

Fanoušek Plzně vhodil světlici do rodinného sektoru diváků na Letné. foto: Reprofoto

VIDEO: Fotbalová Plzeň se omluvila za šílence, kteří světlicemi zranili diváky

U Sparty kvůli selhání pořadatelské služby za pronesení pyrotechniky do plzeňského sektoru, u Plzně kvůli jejímu použití a dalším výtržnostem na stadionu.

„Disciplinární řád nám v tuto chvíli umožňuje kluby trestat peněžitým trestem, případně i přistoupit k uzavření stadionu nebo jeho části. A to se týká obou proviněných klubů. U hostujícího klubu můžeme v rámci trestu uzavření stadionu přistoupit k takzvanému zákazu výjezdu,“ uvedl pro LN předseda DK Richard Baček.

Bude zavřena Spartě část tribun?

„Tyto tresty mohou být uloženy v nepodmíněné nebo podmíněné podobě. Pokud se jedná o Spartu, tak disciplinární komise bude také posuzovat, zdali klub skutečně udělal všechna potřebná opatření,“ dodal Baček.

Zápas 24. kola první ligy byl v závěru zhruba na deset minut přerušen na pokyn policie, která vyklízela sektor fanoušků Plzně. 

Učinila tak proto, že ti ani naponěkolikáté neuposlechli výzvu pořadatele, aby nevhazovali pyrotechniku na hlavní tribunu, kde seděli povětšinou příznivci Sparty.

Jedna z vhozených světlic navíc už v první půli poranila v obličeji mladou ženu, která musela být převezena do nemocnice. Hříšníkovi, kterého policie na místě zadržela, hrozí za pokus o ublížení na zdraví až deset let vězení.

Baček pak potvrdil, že všem zadrženým hříšníkům ze sektoru, kteří házeli pyrotechniku na hlavní tribunu hrozí pětiletý zákaz vstupu na stadiony v ČR. 

Spartě pak hrozí za nezvládnutou pořadatelskou službu pokuta 10 milionů korun, Plzni za výtržnosti fanoušků až pět milionů korun.  

Fandům Plzně hrozí zákaz výjezdů na venkovní stadiony.

Politování za řádění svých fandů vyjádřilo v tiskové zprávě vedení Západočechů: 

„Náš klub na základě získaných informací vyjadřuje rozhořčení a politování nad chováním jednotlivců, kteří mají na svědomí zranění diváků na stadionu. Za tento bezohledný akt se jako klub omlouváme. Zároveň chceme deklarovat, že takové osoby nepovažujeme za své fanoušky a podnikneme v rámci dostupných možných opatření všechny kroky k zamezení jejich vstupu na veškerá utkání Viktorie Plzeň.“

Ligová asociace (LFA) také vysvětlila zásah a postup policie během duelu „Zásah Policie ČR probíhal po vzájemné dohodě s pořadatelem a v jeho součinnosti. LFA vnímá v současnosti pyrotechniku jako jeden z nejvážnějších problémů na ligových stadionech,“ zmínil bezpečnostní manažer LFA Vít Kraus.

„Použití pyrotechniky může trestat správní orgán i soud. V případě, že je dotyčný členem FAČR, může k trestu přistoupit i naše disciplinární komise. Pokud se divák třeba použitím pyrotechniky proviní proti návštěvnímu řádu, může mu zákaz vstupu na stadion udělit také samotný klub,“ dodal Kraus.

Fanoušek Plzně vhodil světlici do rodinného sektoru diváků na Letné.
Fandové Plzně na utkání Evropské ligy v Záhřebu.

Celý případ bude řešit i expertní skupina, kterou na příští týden svolal ministr vnitra Jan Hamáček.

Prodej provozní plochy, 3446 m2, Vysoké Mýto
Prodej provozní plochy, 3446 m2, Vysoké Mýto

Vysoké Mýto - Litomyšlské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 348 311 Kč