Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijde Suchý o Euro? Jeden zápas stop by nebyl problém, tvrdí Vrba

Sport

  6:30
PRAHA - Zdánlivě nedůležitá situace může zásadně ovlivnit přípravu i nominaci českých fotbalistů na mistrovství Evropy 2016. Jaký trest dostane obránce Marek Suchý za vyloučení v závěrečném kvalifikačním utkání v Nizozemsku? "Nečekám, že by ho UEFA úplně omilostnila," říká smířlivě trenér Pavel Vrba.

Obránce Marek Suchý na tréninku fotbalové reprezentace. foto: ČTK

Marek Suchý na pozici stopera v posledních čtyřech kvalifikačních zápasech nastoupil v základní sestavě. A měl slušnou šanci být vyvoleným i dál.

Jenže za červenou kartu, kterou dostal za faul na unikajícího Depaye, bude mít zastavenou činnost na jeden až dva zápasy. To je obvyklá praxe disciplinární komise Evropské fotbalové unie UEFA.

Potíž je v tom, že Suchý si trest nemůže před šampionátem odpykat, protože Češi až do června žádný soutěžní zápas hrát nebudou. Kvalifikace skončila a jako jeden z přímých postupujících nehrají ani baráž.

Pro trenéra Vrbu je otázkou, jestli do třiadvacetičlenné nominace zařadit hráče, který nebude moci v úvodu základní skupiny Eura použít. A jak naložit s přípravnými zápasy? Hrát je se Suchým, nebo bez něj?

„Nemyslím, že by měl být trest vyšší než dva zápasy. Faul na červenou to byl, i když v reálu jsem si to nemyslel,“ poznamenal Vrba.

Pokud by sedmadvacetiletý obránce Basileje dostal trest na víc než dvě utkání, zřejmě by o Euro přišel. „Pak by pro něj bohužel nominace byla hodně složitá,“ podotkl Vrba.

A suspendace na dva zápasy? „To je hrana. Jeden zápas není žádný problém, ale pak už bychom museli zvažovat co s tím.“

Podobné problémy museli řešit už Vrbovi předchůdci.

Dušan Uhrin na Euro 1996 nenominoval Tomáše Řepku, který nemohl hrát úvodní dvě utkání. Tenkrát dvaadvacetiletý stoper dostal červenou kartu ve čtvrtfinále mistrovství Evropy hráčů do 21 let proti Španělsku. Přitom juniorské reprezentaci byl jen vypomáhat, patřil už totiž do áčka.

To o čtyři roky později Jozef Chovanec jiného hříšníka na Euro vzal. Patrik Berger se nechal zbytečně vyloučit v posledním kvalifikačním utkání doma proti Faerským ostrovům, tehdy měl český tým už jistý postup. Berger tak nemohl hrát v úvodních dvou duelech proti Nizozemsku a Francii.

Češi obě utkání prohráli a před závěrečným utkání skupiny proti Dánsku věděli, že do čtvrtfinále postoupit nemohou. Berger tak naskočil až do souboje, v němž šlo jen o čest.

Autoři: