13. dubna 2010 21:38, aktualizováno  21:39 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sudího Fraňka potrestali za pardon pro Řepku, pět zápasů si nezapíská

Zákrok Řepky na Kyselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákrok Řepky na Kyselu. | foto: Repro ČT

PRAHA Kdyby sudí Pavel Franěk vyloučil po pěti minutách Tomáše Řepku za ostrý faul podle pravidel, vypadalo by derby se Slavií jinak. Den po fotbalovém svátku kvůli tomu trestala komise rozhodčích. Franěk od ní dostal pětizápasový distanc.

Není žádné tajemství, že na hřišti si umí Tomáš Řepka zjednat respekt. "Na soupeře dělám hudry, hudry. A samozřejmě to funguje," přiznal se kdysi v televizní talkshow Jana Krause Uvolněte se, prosím. Stejná taktika je nejspíš z Řepkovy strany účinná také vůči rozhodčím. Potom radši ušetří obránce, který proti nim umí nasadit nejvíc nevraživý pohled v soutěži.

VIDEO: SLAVIA CÍTÍ KŘIVDU. ŘEPKA MĚL BÝT ZA FAUL NA KYSELU VYLOUČEN - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Minimálně by to vysvětlovalo, proč kapitán Sparty unikl postihu za ostrý skluz zezadu vůči slávistovi Janu Kyselovi na začátku pondělního derby.

TIME OUT LN: Ohleduplná Slavia

Odhadnout, kdy Tomáš Řepka provede na hřišti jeden z pověstných blikanců, je velmi obtížné. Zkraty jednoho z nejlepších ligových fotbalistů přicházejí ve chvíli, kdy je nikdo nečeká.

Třeba na začátku pondělního derby se Slavií. Poté co rázně poslal na trávník Kyselu, volali nejzarytější Řepkovi kritici po jeho vyloučení. Zbytek uznal, že kapitán Sparty měl vidět žlutou kartu. Jediný rozhodčí Franěk se spokojil s odpískáním faulu.

Podle komise rozhodčích udělal Franěk chybu a byl za ni potrestaný. Zajímavější je postoj Slavie. Mistrovský klub v sezoně už třikrát podal protest kvůli výrokům sudího a tentokrát zůstal zticha. Možná z důvodu, že nespravedlnost viděli všichni a Slavia poznala, že stavět se do role ukřivděného stěžovatele jí nepomůže.

Nebo se tentokrát odmítli rivalové z Edenu zúčastnit honu na muže s píšťalkou, který nad Řepkovým stylem přimhouřil oči. Přitom tentokrát mohli dát ohledy klidně stranou.

Debaty mezi fanoušky se vedly o tom, jestli bylo vhodnější udělit žlutou kartu nebo rovnou klíčového muže vyloučit. Rozhodčí Pavel Franěk zvolil mírnější postup – pouze odpískal faul.

Za benevolentní pardon pro hvězdu lídra ligy a další nepřesné verdikty nakonec bude pykat. Komise rozhodčích mu pozastavila delegaci na pět kol. Stejný trest dostal i jeho kolega Radek Příhoda za neodpískanou penaltu pro Teplice v utkání s Ostravou. Fraňkův přehmat ale vzbudil větší pozornost.

"Chtěl jsem, aby hra měla spád. Nechtěl jsem dávat žluté karty hned ze začátku," hájil se Franěk po sledovaném utkání na Letné. Macelova komise došla k závěru, že si v derby klidně mohl dovolit daleko větší přísnost. "Shodli jsme se, že to bylo něco mezi žlutou a červenou kartou. Dá se říct, že by obhájil obě," řekl člen komise Jiří Kureš.

Fraňkovo zaváhání potvrdilo, že image "zlého muže" Řepkovi na hřišti stále pomáhá. A to nejen v derby. Bývalý rozhodčí Pavlín Jirků si toho všiml, když sledoval minulý měsíc Spartu při remíze v Jablonci. "Nejdřív přišel na půlce zákrok na hráče Sparty, který rozhodčí nechal být. Jablonec zaútočil a přišel další faul. Řepka na rozhodčího hodil husí krk a on proti němu od té chvíle nepískl vůbec nic."

Jirků patřil v devadesátých letech mezi nejpopulárnější sudí, ale po svém jediném derby pražských "S" na podzim 1995 dostal také vysoký trest. Kvůli dvěma neodpískaným penaltám pro Slavii ještě o zápas delší distanc než nyní Franěk. "Derby je velice složité. A to už není tak vyhecované jako bývávalo," má proto pochopení pro svého následovníka.

Sparťanská radost.

S výraznými osobnostmi na hřišti se vždy snažil dobře vycházet. "Byl jsem přesvědčený, že je potřeba získat je na svou stranu. Řekl jsem jim: Pomoz mi to utkání řídit, což neznamenalo, že bych jim něco prominul."

S autoritativním stylem, jaký uplatňuje v současnosti Řepka, se nesetkal. "Největší problémy jsem měl s Martinem Frýdkem. to byl jiný typ... Takový ukecaný," připomněl blonďatého záložníka, který nejlepší roky kariéry prožil také na Letné.

Najdete na Lidovky.cz