Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Taktika Barcelony ničí soupeře. Stačí, když si tisíckrát přihraje

Sport

  10:28
PRAHA - V životě fotbalisty neexistuje nic tak frustrujícího, jako když běhá za soupeřem, který mu za celé utkání skoro nepůjčí míč. Přesně tak deprimuje Barcelona každý tým, na nějž narazí.

Barcelona - Arsenal. foto: ČTK

Je to vlastně úplně jednoduché – hráč dostane balon a buď ho rovnou pošle dál, nebo nejprve udělá rychlý krok do volného prostoru. Úterní vítězství 3:1 nad Arsenalem a postup do čtvrtfinále Ligy mistrů si katalánské hvězdy zajistily neuvěřitelnými 872 přihrávkami, z nichž 738 našlo adresáta. 

Loni ve stejné soutěži překonaly rekord, když si během střetnutí s Rubinem Kazaň vyměnily úspěšně míč 971krát. Primát drží také na ligové úrovni. Loni v srpnu ve Španělsku porazily San Sebastian 5:0, přičemž si vyměnily 938 pasů.

Mistři přihrávek

Počet přihrávek hráčů Barcelony
z úterního zápasu s Arsenalem:

Přesné přihrávky / celkový počet
Valdés 11/12
Alves 84/104
Xavi 108/127
Villa 21/31
Iniesta 100/110
Messi 57/69
Mascherano 76/91
Busquets 71/75
Pedro 62/75
Adriano 61/71
Abidal 68/85
Keita 6/6
Maxwell 1/3
Affelay 12/13

Většina přihrávek na první pohled nic neřeší, přesto mají dvě velké výhody. "Když se soupeř nedostane k míči, je to pro něj po psychické stránce nesmírně složité. Barcelona se navíc posouvá dopředu a soupeřův obranný blok naopak pomalu zatlačuje," vysvětlil smysl barcelonské strategie trenér Jaroslav Hřebík.

O Barceloně se říká, že hraje natolik atraktivně, jako by pocházela z jiné galaxie. Daleko přesnější by však bylo označovat španělský velkoklub za zvěstovatele nových fotbalových časů. "Už před deseti lety jsem se na jednom sympoziu bavil s Carlosem Albertem Parreirou (slavný brazilský kouč – pozn. red.), že tak nějak bude vypadat v budoucnosti fotbal. Hráči agresivně napadají, nastupují v rozestavení pružném jako síť, migrují sestavou a nečekaně vystřelují do útoku. V tom je Barcelona absolutně nejlepší. Měl se jí přiblížit Arsenal, ale zatím tomu tak není. Jediným klubem, který má k Barceloně nejblíž, je v současnosti Dortmund," pochválil Hřebík lídra německé soutěže.

Nemusíte být fotbalovým fanouškem, abyste poznali, že sledování katalánských kouzelníků nabízí výjimečný zážitek. Svěřenci trenéra Guardioly tak v posledních letech učarovali celému světu. Přestože sbírají jednu trofej za druhou, ani jim se občas nevyhne porážka. "Rád říkám, že se Barcelona může porazit jedině sama," pravil Hřebík. Až tak v porovnání s ostatními kluby vyčnívá.

Učí se taktiku už odmalička Proč její recept nedokážou převzít ostatní slavné týmy? Je to prosté, nepracují s mladíky tak důkladně jako na Nou Campu. "Už od útlého věku jim vštěpují návyky, které je předurčují k tomu, aby zapadli do A-týmu," přiblížil Hřebík.

Statistika přihrávek

Barcelona–Arsenal 3:1
Barcelona:
738 přesných / 872 celkem. Arsenal: 199/303

Loňské čtvrtfinále:
Barcelona - Arsenal 4:1
Barcelona: 509/609
Arsenal: 239/347

Žádné nakupování předražených hráčů, v barcelonské akademii postupně vychovali Messiho, Iniestu, Xaviho, Valdése, Puyola, Adriana, Busquetse či Pedra.

Nejvýraznější osobností je bezesporu Messi, který v úterý dvěma góly zničil Arsenal. Jenže zatímco držitel Zlatého míče nedokáže sám přenést zkušenosti z Barcelony do reprezentace Argentiny, jeho španělským spoluhráčům se to daří. Takový Xavi poslal během loňského mistrovství světa v Jihoafrické republice rekordních 699 přesných přihrávek. Proto není divu, že i Španělsko v této statistice vládlo a s 3753 přihrávkami překonalo rekord Brazílie z roku 1994.