Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Teenager těžce za vodou: Brunejský mladík je sebevědomý jako Ronaldo. A daleko bohatší

Sport

  9:09
PRAHA - Faiq Ibni Prince Jefri Bolkiah. Jméno, které si v Česku vybaví nejspíše jen opravdoví znalci fotbalu, nebo milovníci počítačových manažerů nejrozšířenějšího sportu planety.

Faiq Bolkiah. foto: Reprofoto

Respektovaný časopis FourFourTwo loni zařadil brunejského mladíka mezi dvacet největší talentů jihovýchodní Asie pod dvacet let.

To je všechno sice jistě zajímavé, jenže právě jen pro zaryté fanoušky. Tak proč se v posledních dnech o členu juniorky anglického Leicesteru píše po celém světě?

Faiq Jefri Bolkiah je totiž synovcem brunejského sultána Hassanala Bolkiaha, jehož jmění se odhaduje na více než 400 miliard korun.

A ani mladý Faiq na tom není o moc hůře, jeho otec Jefri vlastní na 2300 aut značek jako Ferrari, Bentley či Rolls-Royce, on sám doma chová po vzoru legendárních boxerů Mika Tysona a Floyda Mayweathera tygra.

Tedy ještě tygří mládě.

Ostatně také on sám ještě patří mezi teenagery. Jeho jméno se tak fanoušci a také experti teprve stále učí poznávat.

Když loni sestavoval časopis Forbes seznam nejbohatších fotbalistů planety, na Bolkiaha zapomněl. Na první místo umístil portugalskou hvězdu a lídra Realu Madrid Cristiana Ronalda. Ten si i se sponzorskými penězi přišel na nějakých 6,5 miliardy korun.

Pro obyčejného smrtelníka astronomické peníze, pro šikovného brunejského záložníka možná půlroční kapesné.

Vždyť jeho strýc dokázal za měsíc roztočit za nákupy klidně i pár miliard, když slavil padesátiny, hrál mu na soukromé párty v roce 2004 i král popu Michael Jackson.

Tomu postavil koncertní halu a poslal na účet zhruba 400 milionů korun.

I přes všechno rodinné jmění ale chce Bolkiah udělat díru do světa coby fotbalista.

Faiq Bolkiah.

Pravidelně se objevil v mládežnické Lize mistrů (s Chelsea ji v letech 2015 a 2016 dokonce vyhrál), prošel všemi reprezentacemi své vlasti, v té seniorské dělá letos v květnu teprve dvacetiletý klučík kapitána.

„Nejlépe se cítím na křídle, ale v reprezentaci tvořím hru a hraji ze středu. Nevadí mi to, nebojím se většího tlaku na svoji osobu. Cím více důvěry do mě můj tým klade, tím lépe se cítím,“ řekl loni v únoru v rozhovoru pro zmíněný časopis FourFourTwo.

„Myslím, že moji největší předností je rychlost s míčem, tah na branku a touha po zakončení. Ale cítím, že musím zapracovat především na obraně,“ pokračoval ve vyprávění mladík, který začal s fotbalem v pěti letech.

„Moji rodiče mi vždycky pomáhali v tom, abych si plnil sny,“ prozradil pouze 175 centimetrů vysoký štírek, který se narodil v Los Angeles, ale který chtěl vždy reprezentovat vlast svých rodičů.

Někdo si může říct, že s takovými možnostmi není plnění snů složité, jenže bez talentu byste se ani díky penězům nedostali do juniorek Southamptonu, Arsenalu a Chelsea.

V březnu 2016 se pak Bolkiah upsal na tři roky Leicesteru. „Chci se zlepšovat, zkušenosti ze všech mých angažmá mi mohou hodně pomoct i na mezinárodní úrovni. Vidím, jaký je rozdíl mezi evropským a asijským fotbalem. Motivuje mne to,“ dodává mladík, který si místo lenošení v pohádkovém paláci vybral fotbal.

Zvolil mladý brunejský princ správně?