Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TÉMA LN: Kouzlo futsalu. Mladší bratr klasického fotbalu získává pomalu lesk

Sport

  9:53
PRAHA - Na zápasy chodí i přes tisíc diváků, jsou k vidění v televizi a píše se o nich v médiích. Český futsal zažívá první úspěchy také na mezinárodní scéně a roste o něj zájem fanoušků i sponzorů.

Futsal - ilustrační foto. foto: ČTK

Fotbalu by mohl říkat "tati" a k jeho oblíbenosti a zázemí má ještě pořádně daleko. I přesto futsal dospívá, stává se stále oblíbenějším sportem a hledá si své místo v srdcích fanoušků. V Česku má už padesátiletou minulost, ale teprve v poslední době zažívá rozmach.

Důkazem bylo i včerejší rozhodující páté utkání, do něhož dospělo finále o mistrovský titul poprvé v historii. Chrudim porazila Teplice 4:2 a její hala praskala ve švech. Moderní historie tuzemského futsalu se váže k roku 1992. Tehdy se konal letní turnaj vítězů krajských soutěží, který přímo předcházel vzniku profesionální ligy.

FUTSAL MÁ DO FOTBALU JEŠTĚ DALEKO

FUTSALOVÁ OSOBNOST:

Lukáš Rešetár (ERA-PACK Chrudim, útočník):
Reprezentant a nejlepší futsalista minulého roku je jedním z mála profesionálů v Česku. Začínal v mládežnických mužstvech fotbalové Viktorie Plzeň, ale raději dal přednost futsalu. Před dvěma lety se vrátil do české ligy po zahraničním angažmá v chorvatském Brodosplitu Split.

FUTSAL:
Registrovaných klubů v Česku: 2426
Registrovaných hráčů v Česku: 51 064
Počet účastníků 1. ligy: 12 klubů
Návštěvy v poslední sezoně: 200-1100 diváků na zápas
Nejlepší kanonýr sezony: Michal Belej (32 gólů, Tango Brno)

ODLIŠNOSTI V PRAVIDLECH:

Hřiště: Hraje se uvnitř na umělém nebo dřevěném povrchu (předepsané rozměry hřiště: délka 25-42 metrů, šířka 15-25 metrů)

Míč: Hraje se s menšími balony o velikosti 4 (obvod: 62-64 centimetrů, váha: 400-440 gramů), které se používají výhradně ve futsale nebo u fotbalistů mezi 8 až dvanácti lety. Míč musí být vyroben z kůže nebo jiného schváleného materiálu.

Týmy: Hrají čtyři hráči + brankář

Doba hry: 2 x 20 minut + nastavení

Auty: Kopou se, nesmí z nich padnout přímo gól

FOTBAL:
Registrovaných klubů v Česku: 4148
Registrovaných hráčů v Česku: 708 440
Počet účastníků 1. ligy: 16 klubů
Průměrná návštěva za poslední sezonu: 4902 diváků na zápas
Nejlepší kanonýr sezony: Michal Ordoš (12 gólů, Sigma Olomouc)

ODLIŠNOSTI V PRAVIDLECH:

Hřiště: Hraje se venku na přírodním nebo umělém trávníku (předepsané rozměry hřiště: délka 91-120 metrů, šířka 45-91 metrů)

Míč: Klasický balon (velikost 5) používaný ve všech oficiálních fotbalových soutěžích na světě. Pouze hráči mladší dvanácti let mohou podle regulí FIFA používat menší míče. Vyrábí se především z kůže nebo polyurethanu.

Týmy: Hraje 10 hráčů + brankář

Doba hry:
2 x 45 minut + nastavení

Auty: Vhazují se rukama

FOTBALOVÁ OSOBNOST:

Tomáš Řepka (Sparta Praha, obránce): Letenský kapitán se proslavil nejen ostrými zákroky i výroky, ale i jako nejlepší ligový obránce. V posledním kole uplynulé sezony zajistil Spartě mistrovský titul gólem do sítě Teplic.

"Ještě předtím se futsalu říkalo "malý fotbal" a hrál se jen v okresech, maximálně krajích. Jednou za čas se uskutečnilo národní a československé finále," vypráví šéf českého futsalu Otakar Mestek. Do širšího povědomí fanoušků se však futsal dostal až po roce 2000, kdy se český národní tým poprvé kvalifikoval na mistrovství Evropy.

"Dlouhých deset let jsme se učili a nejednou začaly přicházet úspěchy. Trpělivá systematická práce nesla ovoce. Po řadě debaklů zaznamenaly české kluby první vítězná utkání v Lize mistrů," popisuje zlomové období Mestek. Kluby z malých měst si přízeň diváků našly rychle.

Ty z větších si musely fanouškovské zázemí postupně budovat. Na ligové zápasy chodily nejdříve desítky a pak stovky diváků. K tisícové hranici se ale návštěvnost přiblížila až před šesti lety, po zavedení play off. "Byl to takový milník. Mělo to náboj, v zápasech konečně o něco šlo a lidi se hrnuli. Díky play off začalo mnoho z nich chodit i na základní část," přibližuje Mestek.

Oproti fotbalu má halový futsal jednu velkou výhodu - je akčnější, nezávisí na počasí a padá v něm hodně gólů. Ženy ho díky tomu mají stejně v oblibě jako třeba hokej. "Tvoří velké procento diváků," pokyvuje hlavou Mestek.

Touží po ligovém sponzorovi
Proč se ale říká, že futsal je na vzestupu, když divácká kulisa v posledních letech už výrazně nestoupá? "Dřív skoro nikdo nevěděl, že nějaký futsal existuje. Teď se ale vysílá v televizi a píše se o něm. To je pokrok," má jasno Mestek.

Po lednovém bronzovém úspěchu českých futsalistů na mistrovství Evropy v Maďarsku se navíc objevily i sponzorské nabídky, které by do domácí soutěže a reprezentace přinesly potřebné peníze. "Zatím nemáme nic podepsáno, ale případní partneři už studují naše nabídky. Už dlouho toužíme po velkém sponzorovi nejen pro ligu," přiznává šéf českého futsalu.

Financí se nedostává ani tomuto sportu. I když se hráčská kvalita klubů neustále zvedá, jsou pořád na amatérské úrovni. Tedy kromě již šestinásobného českého mistra Chrudimi a Teplic. Z více než padesáti tisíc registrovaných futsalistů jich pod profesionální smlouvou hraje jen několik desítek.

Většinu z nich tvoří cizinci, kteří začali do první ligy přicházet teprve před několika lety. Čeští profesionálové by se dali spočítat na prstech jedné ruky. "Jde především o Brazilce. Jsou levní, kvalitní a trh je jimi přeplněný. Stačí jim plat v řádech několika desítek tisíc korun a garsonka," vysvětluje Mestek.

S českými futsalisty je podle něj mnohem těžší práce. Chtějí vyšší platy a zároveň fungovat v normálním zaměstnání. "Ani se jim nedivím. Dneska vám ve futsalu nedá nikdo smlouvu na několik let. A vzdávat se práce, když nevíte, co bude za rok, je pro ně velký hazard," poskytl hráčský pohled Lukáš Rešetár, chrudimský útočník.

Jenže třeba u Teplic, letošního finalisty play off, dospěla situace k tomu, že mají v týmu skoro samé legionáře. "Teplice trošku ulítly. Kladem je, že nás to přimělo do budoucna prosadit kvóty pro minimální počet Čechů v mužstvech. Jinak by tím mohl trpět národní tým," uvědomuje si Mestek.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!