Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Teplický šéf: Slova Malíka mě uráží. Proč člověk trávící většinu času mimo Česko je předsedou řídící komise

Předseda představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer. foto: Reprofoto

Teplice - Předseda představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer se ohradil proti pondělnímu výroku předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka, podle nějž jsou za současnou korupční aféru, která stála funkci místopředsedu asociace Romana Berbra a šéfa rozhodčích Jozefa Chovance, vinni všichni, kdo ve fotbale působí. Šedlbauer zároveň vyzval výkonný výbor FAČR k rezignaci.
  11:32

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. V neděli byl vzat do vazby a podle České televize v ní skončili také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý ligový hráč Michal Káník. Malík v pondělí přijal Berbrovu rezignaci a výkonný výbor odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s Chovancem.

Na tiskové videokonferenci pak Malík, který také uvažoval o rezignaci, prohlásil, že „my všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci. Ať už chybou nebo pohodlností, abychom si nepopálili prsty, nebo kvůli nedostatku vlastní síly.“

Předseda představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer.
Pavel Šedlbauer, bývalý vrcholný manažer teplického Sklo Unionu.

Proti tomu se Šedlbauer ohradil. „Tato pasáž mne a také náš klub nesmírně uráží, protože jsme na tyto praktiky upozorňovali již velmi dlouhou dobu a vedení FAČR se nikterak nesnažilo s nimi cokoliv udělat. Naopak se před problémy dlouho strkala pouze pomyslná hlava do písku,“ uvedl Šedlbauer v prohlášení zveřejněném na teplickém webu.

„Věřím, že v českém fotbale je více slušných lidí, které muselo toto vyjádření urazit, proto věřím, že i tito slušní lidé se ozvou, protože za vzniklou situaci určitě nejsme vinni všichni,“ napsal Šedlbauer.

Zarazil ho i další Malíkův výrok. Zatímco Berbr v pondělí rezignoval na post místopředsedy FAČR a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu, jeho manželka a bývalá prvoligová rozhodčí Dagmar Damková, která je předsedkyní řídící komise pro Čechy, ve výkonném výboru zůstala. Podle Malíka Damková o spoustě věcí nevěděla a snad 70 procent roku tráví kvůli plnění povinností v zahraničí.

„Otázkou první je, proč tedy člověk, který je 70 procent času v zahraničí, je předsedou řídící komise pro Čechy. Otázkou druhou pak, jak by bylo možné, že by o těchto aktivitách svého manžela nevěděla,“ prohlásil Šedlbauer.

Kvůli vzniklé situaci i Malíkově vyjádření vyzval Šedlbauer výkonný výbor k rezignaci. „Každý člen výkonného výboru by měl přijmout za tuto situaci osobní zodpovědnost. Je totiž naprosto nedůležité, zda jednotliví členové situaci pouze mlčky přihlíželi nebo se na ní někteří dokonce aktivně podíleli, popřípadě ji podporovali. Výsledkem by tak jako tak měla být rezignace,“ řekl Šedlbauer.

„Věřím, že se ke mně v tomto apelu přidají také další slušní lidé, kteří stejně jako náš klub na toto dění upozorňovali dlouhodobě a osud českého fotbalu jim není lhostejný,“ uvedl šéf severočeského klubu.

Autor: