Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Děsivý plán nevyšel. Sebevražední teroristé chtěli na fotbale zabít tisíce lidí

Sport

  14:48
PAŘÍŽ/PRAHA - Tři teroristé, kteří v pátek večer zaútočili v bezprostřední blízkosti Stade de France, chtěli zabít tisíce lidí. Podle jejich plánu se jeden z nich měl odpálit přímo v hledišti a další dva pak v nastalém zmatku před stadionem. Museli však realizovat plán B a jejich sebevražedný útok si nakonec vyžádal jednu oběť mezi civilisty.

Vyšetřování po výbuchu u Stade de France. foto: ČTK

Francouzský deník L’Equipe vyvrací původní zprávy, podle kterých měl jeden z útočníků lístek na utkání Francie - Německo. I tak se dva z nich pokusili dostat přes kontroly. Byli však slušně, zároveň však důrazně odmítnuti.

Plocha Stade de France po utkání Francie - Německo.
Fotbaloví fanoušci prchají na hřiště po skončení utkání mezi Francií a Německem.

Kdyby se jim to přeci jen povedlo, byl jejich plán následující: jeden z teroristů měl namířeno na tribunu, kde se měl odpálit. Nastal by chaos a ze stadionu by se co nejrychleji snažily dostat desetitisíce lidí.

V tu chvíli měli provést sebevražedný útok zbylí dva. Teroristé se tak snažili maximalizovat počet civilních obětí.

Pět minut po výkopu začali tři útočníci svůj plán realizovat. Jeden z nich dorazil k východní, druhý k severní tribuně. Jejich plán se však hned zhroutil. Pořadatelé nepustili dovnitř ani jednoho z nich. I pokud by měli lístky, pravděpodobně by se nedostali přes druhou, bezpečnostní kontrolu.

Tři teroristé se tak postupně odpálili v blízkosti stadionu. Vyhledali tři okolní restaurace a bary a tam provedli svůj útok. Hlasité výbuchy pak byly slyšet po celém stadionu.

Trenéři obou reprezentací o útoku údajně věděli už v poločase. Svým hráčům však nic neřekli a zápas se tak dohrál.

Po utkání zažil tři hodiny stresu a strachu francouzský fotbalista Antoine Griezmann. Bál se o sestru, která byla na koncertu, při kterém teroristé postříleli desítky nevinných lidí. Ohlásila se mu až po třech hodinách.

Smutně naopak skončil jiný podobný příběh. Lassana Diarra, který také nastoupil za Francii, přišel během útoků o sestřenici. „Stejně jako stovky nevinných lidí, i moje sestřenice Asta Diakitie byla mezi obětmi útoků,“ uvedl Diarra přes Twitter.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...