Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Titul by nejvíc vynesl Španělům

Sport

  21:04
BERLÍN - Nejvyšší prémie za titul na nadcházejícím mistrovství světa mají slíbeny fotbalisté Španělska. Každý z nich by za triumf v Německu dostal 570.000 eur (přes 16 milionů korun); Češi by si vydělali zhruba polovinu.
Fotbalová brána - ilustrační foto

Fotbalová brána - ilustrační foto foto: Michal Kamaryt, ČTK

Česká reprezentace si rozdělí polovinu výdělku z turnaje, což by v případě titulu dělalo přibližně čtvrt miliardy korun pro hráče i realizační tým. Každý by si tak vydělal asi 8,3 milionu korun, tedy přibližně 295.000 eur.

Na štědré odměny se mohou v případě zopakování úspěchu z roku 1966 těšit angličtí fotbalisté, každý z nich by za titul dostal 450.000 eur. Vysoké prémie mají slíbeny i překvapiví semifinalisté posledního šampionátu z Koreje, kteří by za titul dostali 500 milionů wonů, což je v přepočtu přes 400.000 eur.

Naopak obhájci titulu a největší favorité šampionátu Brazilci si vydělají "jen" 157.000 eur, což je výrazně méně než většina ostatních týmů. Fotbalisté domácího Německa v případě triumfu dostanou 300.000 eur na hlavu, a to znamená více než trojnásobek prémie slíbené před čtyřmi lety. Čtvrt milionu eur svaz slíbil soupeřům českých fotbalistů Italům. Nizozemci a Argentinci, kteří rovněž patří do širšího okruhu kandidátů na titul, výši prémií nezveřejnili.

Jinou cestu zvolili funkcionáři v Saúdské Arábii, jednoho z outsiderů šampionátu. O finančních prémiích ještě s týmem nehovořili, ale v případě úspěchu se mohou fotbalisté těšit na lukrativní věcné odměny. "Je u nás běžné, že obchodníci a soukromé osoby odměňují fotbalisty jachtami, domy a auty," vysvětlil dnes tiskový mluvčí národního týmu Ibrahim Al Goba.

Fotbalisté z Arabského poloostrova však mají zajištěný příjem za každý vyhraný zápas, které jim vyplácí princ Sultan bin Fahád bin Abdulazíz, prezident národního fotbalového svazu. "Běžně za vítězství v mezinárodním zápase dostávají 3000 eur. Při mistrovství světa zaplatí princ minimálně desetinásobek," dodal mluvčí.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...