Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Musíme být dobře organizovaní, řekl Vrba. V sestavě plánuje jednu změnu

Sport

  19:15
ISTANBUL (Od našeho zpravodaje) - Sám mával fotoreportérům, aby nemuseli čekat na vhodný moment, kdy pořídit záběr s gestikulací. Korigoval otázky novinářů, aby dal čas překladateli do turečtiny. A když mu Tomáš Sivok děkoval za pozvánku do reprezentace, tak se potutelně usmíval.

Pavel Vrba. foto: MAFRA - Michal Šula

Den před kvalifikačním zápasem v Istanbulu byl trenér českých fotbalistů Pavel Vrba výborně naložený. „V Turecku mám vždycky dobrou náladu,“ líčil na tiskové konferenci.

Rozlehlý sál ještě voněl novotou poté, jak byl stadion Fenerbahce loni rekonstruován.

To jste opravdu v takové pohodě? Turci tvrdí, že se dějiny opakují a že přišel čas Eura 2008, kdy Češi vedli 2:0 a prohráli 2:3.
V Istanbulu jsem hrál dvakrát s Plzní. Na Besiktasi jsme prohráli, na Fenerbahce remizovali, tak doufám, že mě čeká ta třetí varianta.

Soupeř má problémy, nemůže využít několik zraněných hráčů. Co to pro zápas znamená?
Turci mají reprezentaci poskládanou ze třech špičkových domácích mužstev Fenerbahce, Besiktase a Galatasaray. K tomu je doplněná o hráče ze zahraničí. Myslím si, že se složením nemají problém. A pak, pro další hráče to může být velká výzva.

TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému.
...Měl uklidnit fanoušky, úspěšnému kouči fotbalové Plzně ale při prvních...
Pavel Vrba.
Trenér české reprezentace Pavel Vrba.

Od chvíle, kdy český tým porazil Nizozemsko, ho v Turecku považují za favorita skupiny. Cítíte se tak?
Pro mě je favoritem pořád Holandsko. O druhé místo se popereme my, Turecko a Island.

Turecká sestava lze těžko odhadnout, protože v ní proti zápasu na Islandu bude spousta jiných hráčů. Vy tu vítěznou změníte?
Říká se, že vítězná sestava se nemění, ale já pravděpodobně nějakou změnu udělám.

Kvůli tomu, že jste poprvé nominoval zkušené hráče Sivoka a Plašila?
Nový je tady i Jirka Pavlenka, ale chytat bude Čech. Jinak můžu ujistit, že všichni hráči jsou stoprocentně v pořádku.

Váháte nad složením základní jedenáctky, nebo už máte jasno?
Jsem rozhodnutý, jak to bude vypadat, ale je minimální slušnost to nejdříve oznámit hráčům. Ti se sestavu dozvědí jako první. Nechci, aby ji věděli z novin nebo od zásilkové služby.

V čem může být zápas v Turecku jiný než ten předchozí doma s Nizozemskem?
Myslím si, že bude podobný. Co jsem v poslední době Turky viděl, jsou na tom dobře technicky, práce s míčem je úžasná, dokážou si poradit ve složitých situacích. Čeká nás těžký soupeř. Pokud chceme uspět, musíme být dobře organizovaní a využít každou možnost v útočné fázi.

Před rokem a půl jste s Plzní na Fenerbahce hrál Evropskou ligu bez diváků. Vzhledem k pověsti tureckých fanoušků nepřál byste si stejnou situaci?
Ne, fotbal se hraje pro lidi. V Česku občas zažijeme malé návštěvy a pro mě je rozhodně příjemnější, když na stadion přijde padesát tisíc diváků než jen pět stovek.

Pokud v Istanbulu uspějete, může to být jeden z rozhodujících kroků pro postup?
Klíč k postupu držíte ve chvíle, kdy máte tolik bodů, kolik vám na to stačí. Já bych to považoval za dobrý základ, za dobrý vstup do kvalifikace.

Autor: