Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Trest za opičí skřeky. Za rasismus vůči Maregovi zaplatí Guimaraes pokutou a zavřením hlediště

Moussa Marega byl v utkání portugalské ligy rasisticky urážen. foto: twitter.com

Lisabon - Portugalský fotbalový klub Vitória Guimaraes zaplatí za rasistické projevy fanoušků pokutu 55.000 eur (1,5 milionu korun) a navíc odehraje tři domácí zápasy bez diváků. Trest uzavření stadionu si klub odpyká až poté, co budou zmírněna opatření proti šíření koronaviru, která momentálně přítomnost lidí v hledišti neumožňují.
  20:47

Vítěze Portugalského poháru z roku 2013 potrestal úřad pro prevenci a boj proti násilí ve sportu. Důvodem bylo rasistické chování diváků při únorovém utkání proti mistrovskému FC Porto vůči bývalému hráči Vitórie Moussovi Maregovi.

Kanonýra Porta tehdy fanoušci uráželi opičími skřeky a dalšími rasistickými posměšky. Když pak Marega vstřelil v 60. minutě vítězný gól, chystal se na protest proti počínání diváků opustit hřiště. Spoluhráči i soupeři mu v cestě do šatny zabránili, ale kouč Sérgio Conceicao po incidentu reprezentanta Mali raději vystřídal.

Událost tehdy vzbudila velký ohlas, protože rasistické projevy na fotbalových tribunách byly v Portugalsku zcela ojedinělou záležitostí. Odsoudili je i prezident a předseda vlády.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...