Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump vyhrožuje šéfům fotbalových svazů. Chce pro USA světový šampionát

Sport

  12:04
Praha - Americký prezident Donald Trump je známý svými ostrými prohlášeními, které vydává prostřednictvím Twitteru. Ve čtvrtek se rozhodl tweetovat o fotbale a naprosto podle očekávání se ukázalo, že o tomto sportu nemá ani tušení.

Donald Trump. foto: Reuters

Trump konkrétně zmiňoval ve svém tweetu snahu Spojených států o získání pořadatelství světového šampionátu ve fotbale v roce 2026. Pokud chce, aby tato kandidatura byla úspěšná, bylo by zřejmě nejlepší, aby se k ní už nevyjadřoval. 

Prezident USA vlastně tak trochu vyhrožoval politickými sankcemi zemím, jejíž fotbalové federace nepodpoří spojenou kandidaturu s Kanadou a Mexikem. Jejich jediným protikandidátem je Maroko, které nemá s USA zrovna nejlepší vztahy. 

„Spojené státy připravily silnou kandidaturu (spolu s Kanadou a Mexikem). Bylo by mrzuté, kdyby země, které podporujeme, lobovaly proti nám. Proč bychom je měli nadále podporovat, když oni nepodpoří nás (ani v OSN)?“ tweetoval Trump. 

27.dubna 2018 v 01:39, příspěvek archivován: 27.dubna 2018 v 19:39

The U.S. has put together a STRONG bid w/ Canada & Mexico for the 2026 World Cup. It would be a shame if countries that we always support were to lobby against the U.S. bid. Why should we be supporting these countries when they don’t support us (including at the United Nations)?

Je ale hned několik důvodů, proč tohle bylo to nejhorší, co mohl pro kandidaturu USA udělat. 

1) Porušil pravidla FIFA 

Jedním ze základních pravidel světové fotbalové organizace FIFA je, že do fotbalových událostí nesmí zasahovat politika. Několik zemí v minulosti dostalo pokutu za prohřešky kolem vměšování politických událostí do fotbalu, například Pákistán a Guatemala. 

Ve volbě o šampionát, která proběhne 13. června, budou mít hlavní slovo ne státy, ale jejich fotbalové federace. Pokud by fotbalové federace ovlivňovali politici, musí FIFA reagovat.

2) Povyšoval se v kandidatuře nad Kanadu a Mexiko

To je jeden z hlavních předpokladů, který se Američané spojenou kandidaturou s Kanadou a Mexikem snaží vyvrátit. Je to sice tak, že se 60 z osmdesáti zápasů má hrát v USA a jen po deseti v Kanadě a Mexiku, je to však prezentováno jako společná kandidatura. 

V březnu byl například propuštěn šéf fotbalu v USA Sunil Gulati, který měl zároveň funkci lídra kandidatury. Byl nahrazen trojicí šéfů všech tří federací, což byl hlavně krok ze strany PR, který měl dát najevo propojení všech zemí. Pojmenováním kandidatury americká těmto snahám Trump příliš nepomůže. 

3) Už tak kandidatuře moc nepomáhá 

Jedním z hlavních faktorů, proč si experti myslí, že má kandidatura Maroka šanci, je právě fakt, že lidé nemají rádi prezidenta Trumpa a jeho chování. Pokud se bude on stavět do čela kandidatury, a ještě bude pronášet nevhodné poznámky, jen pomůže Maroku. 

Bude hlasovat celkem 207 zemí a všechny hlasy mají stejnou váhu. Malé země tedy mohou chtít protlačit Maroko a i když je to nepravděpodobné, může jim to vyjít.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!