21. května 2014 7:42, aktualizováno  7:49 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Miloval fotbal, pak beze stopy zmizel. Příběh Miroslava Kříže nepřestává fascinovat

Miroslav Kříž před znakem svého fotbalového klubu. Po jeho zmizení se novým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kříž před znakem svého fotbalového klubu. Po jeho zmizení se novým... | foto: FOTO MF DNES – Jaromír Pech

PRAHA Tělo Miroslava Kříže se ještě nenašlo a Městský soud v Praze osvobodil muže, který byl podezřelý z vraždy. Příběh bývalého majitele fotbalové Plzně a místopředsedy svazu nepřestává fascinovat. Je plný romantických snů a obrovských dluhů. Pro velký zájem fanoušků přinášíme výjimečně článek v plném znění.

Toho večera byl nejšťastnější chlap na světě. Po zápase se promenoval mezi sponzory a tetelil se blahem. Jeho Viktoria Plzeň doma porazila Žižkov po boji 3:2 a 2. srpna 2008 se vyhoupla na první místo tabulky. Klubový majitel Miroslav Kříž na všech televizích nechal zapnout teletext na stránce 206 a dlouze si ten pohled vychutnával. „To tu ještě nebylo, Plzeň vede ligu,“ opakoval a tváře mu hořely štěstím.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Křížovo nadšení neměnil ani fakt, že teletextová tabulka byla jen šidítkem. Z celé sezony se totiž odehrál jediný zápas, nic víc. Patnáct týmů mělo v tabulce nula bodů, jen Plzeň tři.

„Pánové, děkuju vám. Jste mými hosty,“ zašel mezi hráče a hned po utkání je pozval do golfového klubu Dýšina, kde byl prezidentem. I tam se na plazmových obrazovkách stokrát načítala čerstvá ligová tabulka.

O tři roky později se Plzeň na nejvyšší pozici objevila i na konci sezony, jenže Kříž v tu dobu pravděpodobně již nebyl mezi živými. Zmizel 22. května 2010 po údajném únosu před luxusní pražskou restaurací Chagall’s. Rok poté jej policie prohlásila za mrtvého.

Co byl zač?

„Přišel s vizí, že Viktorku změní, vysolil miliony za posily a ukázal cestu. Vím, že miloval fotbal a sypal do něj spoustu peněz, ale nepoznal jsem ho natolik, abych ho mohl soudit,“ vyprávěl plzeňský kapitán Pavel Horváth, když psal autobiografii Můj příběh nekončí.

Hazardér a megaloman

Historek o Křížovi koluje spousta. Byl to bonviván, hazardér, megaloman a přesvědčivá slibotechna. Taky romantický snílek, zábavný chlap, pohodář a co na srdci, to na jazyku.

Měl z každého něco, jen s dluhy si poradit nedokázal. Rostly a staly se mu osudnými. Policejní vyšetřování se kloní k verzi, že Kříže unesli (a pravděpodobně zabili) kvůli nehorázným, až stamilionovým dluhům. „Žil tak, aby na něm bylo okamžitě vidět, že na to má. Jeho měsíční náklady převyšovaly pět milionů.

Miroslav Kříž

  • Narodil se 8. července 1958 v Klatovech, v Praze vystudoval Stavební fakultu ČVUT.
  • Od roku 1990 podnikal v oblasti fitness. Měl také firmy, které se zabývaly finančním poradenstvím. Kromě jiného hrál klíčovou roli v konkurzu holdingu Škoda Plzeň, což byl projekt za miliardy.
  • V březnu 2003 se stal šéfem fotbalové Plzně. Poté, co definitivně odešla italská společnost Football East Ltd., převzala klub Křížova společnost Plzeňská sportovní. Plzeň v té době patřila do druhé ligy.
  • V červnu 2009 se stal III. místopředsedou Českomoravského fotbalového svazu. Jinými slovy: zařadil se mezi nejmocnější muže tuzemského fotbalu.
  • 22. května 2010 zmizel beze stopy po údajném únosu.
  • Otec dvou dcer byl v prosinci 2011 prohlášen za mrtvého, jeho tělo se nenašlo.

Rozhazoval, půjčoval si, podepisoval šíleně nevýhodné smlouvy. A to nejen ve fotbale. Musel vědět, že se žene do záhuby. Anebo úplně ztratil pojem o realitě a žil jen ve vlastní bublině,“ říká muž, který se vedle Miroslava Kříže pohyboval v éře, kdy vlastnil fotbalovou Plzeň. Byznysmen s kulatou tváří a originálními brýlemi poslouchal Carlose Santanu, rád se vracel ke kultovnímu filmu Tenkrát v Americe, popíjel červené víno za tisíce a v dobrém rozmaru vzpomínal na svou kariéru amatérského futsalového hráče.

Po revoluci se Kříž zamiloval do golfu, pořídil si vlastní klub a za lepšími hřišti létal na Mallorku. Aby na své okolí zapůsobil, koupil si nejnovější rolls-royce s neprůstřelnými skly. Kamarádům říkal: „Tou károu ukážu všem hloupým zbohatlíkům, že na mě nemají.“ Jenže když se rolls-royce objevil v ulicích, spoustu Křížových věřitelů to rozzuřilo: „Nám peníze nesplácí, a sám si pořídí fáro za miliony.“

Jedno sídlo si držel v Miami, pražskou kancelář si vybudoval u Masarykova nádraží. Visela mu tam podobizna George Bushe, o kterém Kříž vyprávěl, že mu pomáhal v prezidentské kampani.

Křížovy firmy se zabývaly především ekonomickým a finančním poradenstvím, vlastnil kupříkladu společnost AP Trust, díky níž dotoval i plzeňský fotbal. Zároveň měl výrazný podíl třeba v karlovarské porcelánce Thun, získal funkci místopředsedy fotbalového svazu a tajně snil o tom, jak s Viktorií Plzeň zažije evropské poháry. V klubu působil od roku 2005.

„Rozhodně nejsme farmou či líhní Sparty. Jsme samostatný, svéprávný klub ve čtvrtém největším městě České republiky. Bylo by hezké být i na čtvrtém místě tabulky,“ vzkázal tehdy plzeňským fanouškům přes internet.

Kromě toho chtěl vybudovat stadion pro dvacet tisíc diváků, ke kterému by náležel multifunkční sportovní a zábavní park s tropickým bazénem a vodopádem, krytý lyžařský svah s umělým sněhem, hotel, restaurace a fitness centra. Cena? Dvě miliardy.

K fotbalovému úspěchu se Kříž upnul. Pořídil (ale většinou nezaplatil) spoustu zajímavých hráčů včetně Horvátha, Limberského, Rezka, Petržely nebo brankáře Poštulky. Byl to on, kdo nastartoval velkou plzeňskou revoluci, která vyvrcholila dvěma tituly a dvojí účastí v Lize mistrů.

Jenže zároveň je nutné dodat, že Křížovy dluhy málem dovedly Plzeň ke krachu ještě dřív, než se klub zvedl ze stoleté průměrnosti. Rok před svým zmizením čelil exekučnímu řízení za nesplacené daně, jejichž výše přesáhla pět milionů. To už byl mocným mužem ve fotbalové vládě. „Došlo ke špatné komunikaci s finančním úřadem,“ hájil se a fotbalové hnutí přesvědčil.

Klub chtěli koupit šejkové

Jenže finanční propast se prohlubovala. Na jaře 2010 se Kříž rozhodl, že se zadlužené Plzně zbaví. Ozvali se šejci z Perského zálivu a nabízeli osm milionů eur, čili přes 200 milionů korun.

Zásadní schůzka se měla konat na konci května, na což vzpomíná bývalý místopředseda svazu Jiří Kubíček: „Do té doby jsem jako člověk, který se snaží držet při zemi, často přemýšlel o točících se miliardách v Mirkově řeči a možné realitě, která nemusí být vždy v plusu. Když jsem se před ním zmínil o šejkovi z Kataru, který se zajímá o koupi českého ligového klubu, vykulil na mě oči a vyhrkl: Tak mu prodej Plzeň! Nechápal jsem, neboť jsem si myslel, že má za zády stovky milionů.“

Rozběhl se kolotoč: během pár dní vyrobit a do angličtiny přeložit zprávu o klubu, vše stihnout do konce května a pak s velkou pompou prodat. Křížovo zmizení připravovaný obchod pochopitelně zmrazilo.

„V tu chvíli jsem pochopil, že slova o stamilionech v plusu nemusejí mít reálný základ,“ dodává Kubíček. Plzeňská spása přišla z úplně jiných končin. Nový klubový vlastník Tomáš Paclík řekl pro Lidové noviny už před třemi lety: „Když jsem viděl historii hospodaření, byl jsem zděšený. Pan Kříž se zadlužoval obrovským způsobem, aniž by věděl, jak bude závazky splácet. Proto je také nesplácel. Platil nesmyslně vysoké úroky z dluhů.“

Od té doby se nic nezměnilo, jen plzeňské dluhy se vyčistily. Tělo se stále nenašlo a pražský městský soud osvobodil muže, který byl podezřelý z Křížovy vraždy.

Paclík: Prodal mi krachující firmu, ale přivedl Vrbu

Plzeňský fotbalový boss Tomáš Paclík se při rozhovoru několikrát zarazí, když o svém předchůdci promluví v minulém čase. „Zní to divně,“ řekne s příměsí omluvy. Miroslav Kříž před čtyřmi lety zmizel, v prosinci 2011 jej policie prohlásila za mrtvého.

LN Netajíte se tím, že jste kupoval zadlužený klub. Jak by Viktoria Plzeň dopadla, kdyby panu Křížovi zůstala?

To nedokážu odhadnout, ale při mém vstupu to byla firma v reálném krachu. Dávno byla mrtvá, ekonomická i právní stránka naprosto v dezolátním stavu. Dál bych to nerad rozváděl. Kpanu Křížovi jsem měl kladný vztah a zadlužení mu odpouštím, protože po sportovní linii měla Viktorka obrovský potenciál.

LN Ale?

Na jednu stranu musím říct, že měl nepochybně dobrý čich na fotbal. Přivedl do Plzně Pavla Vrbu a Pavla Horvátha. Kdyby neudělal nic jiného, tohle by stačilo. To on založil dnešní stav úspěšné Viktorie. Na druhou stranu všechny hráče, které nakoupil, jsem zaplatil já.

LN Traduje se, že váš předchůdce žil na dluh. Zakládal si na luxusních autech, noblesních večírcích. Byl to pozér?

Možná to byl hochštapler, pozér určitě ne. Slyšel jsemspoustu historek, ale já ho potkával a viděl v úplně jiném světle. Ke mně se choval férově, a co kdy slíbil, to dodržel. Lidsky mi byl sympatický.

LN Ale vždyť vám prodal krachující firmu.

Viktorka měla kladné a zároveň obrovské záporné stránky, o kterých jsem si myslel, že je umím řešit. První půlrok jsem kvůli tomu prožíval velmi depresivní stavy. Řeknu jeden příklad: koupil třeba hráče za 100 tisíc, několik let ho nezaplatil a penále dělalo víc než milion. Nebo se objevily závazky, které vůbec nebyly v účetnictví. Dnes je Viktorka zdravá a úspěšná firma.

LN Jaké depresivní stavy jste měl na mysli? Zase jsme u dluhů?

No jistě. Najednou namě ze skříní začalo vypadávat strašně moc kostlivců a vypadalo to, že budou potřeba finanční injekce v řádu stovek milionů. To jsem neměl! Už takhle jsem do toho projektu vložil téměř všechny celoživotní úspory.

LN Vy jste znal Miroslava Kříže coby úspěšného podnikatele. Nebyl vám podezřelý?

České podnikatelské prostředí je velmi specifické, ale nezdálo se mi, že by nějak vybočoval.

LN Myslíte si totéž s odstupem čtyř let?

Víte, já jsem sice s panem Křížem chodil na fotbal, ale na něm jsme se bavili o úplně jiném byznysu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že jednou Viktorku koupím. Dělal jsem si legraci z mého obchodního partnera Jána Kováčika, který je šéfem slovenského svazu a vlastní Banskou Bystricu. Jenomutápíš peníze a ničíš si zdraví, říkal jsem mu tehdy. Dneska se směje on mně. Můžu vám říct, že fotbal z pohledu fanouška a z pohledu majitele klubu jsou dva úplně jiné sporty.

Jan Palička

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!