Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

V čele svazu déle než dva roky nebudu, řekl Hašek

Ivan Hašek rezignoval na post předsedy fotbalového svazu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hašek rezignoval na post předsedy fotbalového svazu | foto: ČTK

PRAHA Už když předloni přebíral po Pavlu Mokrém vládu nad českým fotbalem, svým nejbližším spolupracovníkům Ivan Hašek řekl, že déle než dva roky být v čele svazu nehodlá. Přesto pro něj bylo nelehkým rozhodnutím rezignovat na post předsedy organizace, která se od dnešního dne nově jmenuje Fotbalová asociace České republiky.

Valná hromada se v kvapíkovém tempu ubírala k nebývale rychlému konci, a když si vzal Hašek na závěr slovo, delegáti se domnívali, že jim chce pouze poděkovat za to, jak jednotně si až na schválení výstavby nového svazového sídla počínali.

Jenže Hašek začal ve vážném tónu. "Kamarádi, obranná fáze českého fotbalu byla stabilizována, teď musíme přejít do ofenzivy. A k tomu jsou potřeba čerstvé síly. Role spasitele Haška je u konce. Věřte mi, že to pro mě není lehké rozhodnutí, ale tímto rezignuji na svou funkci," prohlásil při svém závěrečném projevu do naprostého ticha. "Vracím se tam, kam patřím - k trenéřině. Půjdu pomoci tam, odkud jsem před dvěma roky odešel, tedy do Al Ahlí," dodal.

Více o volné hromadě svazu...

Později na tiskové konferenci po boku svých zástupců přiznal, že jeho odchod byl plánován, už když před dvěma lety přijímal kandidaturu. "Cítil jsem, že zde mám nedodělanou práci z roku 2005, kdy jsem neúspěšně kandidoval. Nemohl jsem to říct nahlas, ale moje místo zůstane u hřiště, musím jít svou cestou," vysvětloval Hašek.

O jeho přesvědčení už tehdy prý byli jeho spolupracovníci informováni, druhý místopředseda Jindřich Rajchl to i přiznal. Ale všichni prý věřili, že si svoje rozhodnutí rozmyslel. "Už tehdy jsem měl dohodu s majitelem Al Ahlí, že přerušenou smlouvu jednou dodržíme. Slíbil jsem mu, že až splním nedodělané úkoly ve vlasti, tak se do Emirátů vrátím," popisoval Hašek.

Anketa

Naplnil Ivan Hašek očekávání na postu šéfa českého fotbalu?

Ano. Uklidnil fotbalovou scénu, vrátil jí po skandálech důvěryhodnost, nastartoval změny. 28
Částečně naplnil. Něco se mu povedlo, někde si vylámal zuby. 92
Ne. Prostředí ho semlelo a český fotbal se nadále plácá v bahně. 1087
Nevím. 30

I proto se ve fotbalovém zákulisí v posledních dnech nahlas mluvilo o tom, že už stál za přestupem Grafiteho z Wolfsburgu do Al Ahlí, právě on už chystal pražské soustředění nových svěřenců. "Je pravda, že nejméně týden z přípravného období strávíme v Česku," svěřil se muž, který se rád vrátil k trenérské práci. "Na hřišti mě to stále baví více než v kanceláři," uvedl sedmačtyřicetiletý kouč.

Dohady, že bude v očích veřejnosti brán jako zrádce, si prý nepřipouští. "Omlouvám se vám novinářům, některým kolegům i veřejnosti, že jsem je nemohl včas informovat, ale potřeboval jsem dotáhnout do konce celou přeměnu svazu. Ta dnes hodně postoupila novými stanovami," míní Hašek, jenž má pocit, že se vytvořila skupina dostatečně schopných nástupců, kteří budou v obrodě českého fotbalu pokračovat.

Ostatně většina rozhodnutí prý byla dílem společné práce výkonného výboru. "Nemáme se za co stydět, můžu se všem podívat směle do očí. Nic jsem nezanedbal, své práci jsem dával všechen svůj čas," konstatoval odstupující fotbalový šéf. Vzpomněl si i na nejhorší okamžik, kdy se domníval, že dvouletou práci nedokončí. "To když mimořádná valná hromada rozhodla vrátit do funkce v ORK pana Lněničku, který tu komisi destabilizoval. To jsem nechápal, byl jsem rozčarovaný," vrátil se k událostem z loňského června.

Mrzí ho také, že opouští český fotbal v době, kdy se nedaří národnímu týmu. "Reprezentace mě trápí, ale za rozhodnutím jmenovat trenéra Bílka si stojím a pro byl i celý výbor. Nynější výsledky jsou ale odrazem velké obměny hráčů a všechno se znovu začne zlepšovat. Já stále věřím, že máme na to dostat se na evropský šampionát přes baráž," dodal optimisticky na adresu národního týmu.

Jeho rozchod se svazem však nebyl pouze idylický. Dnes třeba delegáti valné hromady odmítli výstavbu nového sídla svazu v Lipencích. A to i přesto, že Hašek znovu zopakoval, že s celým projektem nemá soukromě nic společného, přestože v městské části na jihu Prahy žije. "Mně tím ubyla starost, protože bych chtěl pomáhat celý projekt dotáhnout, ale když jsem viděl tu hysterii okolo, tak mě to uráželo," řekl Hašek.

Ještě pomalu ani nedozněla jeho slova a už se začalo spekulovat, kdo ho na Strahově nahradí. Bývalý olomoucký činovník Jiří Kubíček a znalec zákulisí naznačil, že by se příštím šéfem českého fotbalu mohl stát někdejší generální sekretář Petr Fousek, do sálu rychle dolehly také informace o možné kandidatuře jabloneckého šéfa Miroslava Pelty. Boj o post šéfa českého fotbalu začíná po dvou letech nanovo.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...