Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soupeři ve skupině mohou Petra Čecha jen závidět

Sport

  18:00
PRAHA - Je jedničkou nejen v Chelsea nebo v české reprezentaci. Řada lidí si myslí, že k Petru Čechovi v současnosti nejlépe sedí označení nejlepší brankář na světě. Do výkopu prvního zápasu na Euru zbývají ještě víc než dva týdny a čeští fotbalisté už díky němu mají v porovnání se svými soupeři v základní skupině velký náskok.

Český brankář Chelsea Petr Čech slaví s trofejí pro vítěze Ligy mistrů foto: Reuters

Stačí se podívat, kdo se postaví mezi tyče jinde. Nikdo jiný nemá na soupisce takovou hvězdu, jakou dnes představuje Čech. Postavení čerstvého vítěze Ligy mistrů je v současnosti mezi gólmany téměř bezkonkurenční. V Chelsea uzavřel svoji sedmou sezonu jedním z největších úspěchů v kariéře a opakovaně potvrdil, v jaké vynikající formě se nachází.

Grafika: Česko ma lepšího brankáře než jeho soupeři v základní skupině Eura

Bez jeho přispění především při zneškodňování penalt by na oslavy v anglické metropoli těžko došlo. Co by za něj dali jinde... Osobnost Čechova formátu momentálně chybí všem týmům, které se v červnu postupně utkají s mužstvem trenéra Michala Bílka na stadionu ve Wroclawi.

Domácí Poláci přitom mají hned dva kvalitní brankáře. Jenže ke smůle reprezentace pořádající země působí oba ve stejném klubu a to jejich rozpoložení značně ztěžuje. V londýnském Arsenalu dostával během uplynulé sezony přednost dvaadvacetiletý Wojciech Szczesny. Jeho dominanci těžko snáší Lukasz Fabianski.

Rusko má jen gólmany z domácí soutěže

Jako jediní skládají brankářskou trojici výhradně z domácí soutěže Rusové. Z ní by měla padnout volba s největší pravděpodobností na Igora Akinfejeva. Kapitán CSKA Moskva by měl načít druhou padesátku startů za reprezentaci, sám se podívá už na třetí evropský šampionát. Jenže má za sebou také smolné období. Po srpnovém zranění kolena úplně vynechal závěr kvalifikace a nizozemský kouč Dick Advocaat musel hledat náhradní varianty.

Ani v Řecku nemají přetlak brankářských veličin. Proti českému týmu bude chytat s největší pravděpodobností Michalis Sifakis. Jemu portugalský trenér Fernando Santos dával v kvalifikaci důvěru nejčastěji. Ani Sifakisova vizitka nevzbuzuje zděšení. Sedmadvacetiletý gólman chytá v Arisu Soluň, který v řecké lize naposledy vybojoval deváté místo a chybí mu ostřejší průprava z evropských pohárů.

Autor: