27. května 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Bitka v poháru. Svazu došla trpělivost

Mladá Boleslav - Olomouc (fanoušci) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá Boleslav - Olomouc (fanoušci) | foto: ČTK

JIHLAVA/PRAHA Džbán přetekl, rafička se blíží k hodině dvanácté, není na co čekat. Představitelé fotbalového svazu posílají problémovým fanouškům jasný vzkaz: došla nám trpělivost, teď začínáme jednat a vymýšlet, jak vás tvrdě trestat. Násilí na stadionech prý totiž dosáhlo ve středu večer kritického bodu.

"Připadal jsem si jak na Balkáně," popisoval šéf ligy Ivo Lubas, čeho byl svědkem na jihlavském stadionu. Poté co útočník Mladé Boleslavi Jan Chramosta rozhodl finále domácího poháru s Olomoucí proměněnou penaltou, vrhnul se na trávník dav lidí. Jejich jediný cíl? Rvát se mezi sebou, s pořadatelskou službou a klidně i s policií. Až těžkooděnci jejich řádění zastavili. "To není chuligánství, ale snaha vyvolat za každou cenu násilí," mínil pro LN bezpečnostní manažer svazu Martin Synecký.


Přitom to vůbec nebyl ojedinělý případ. Všichni jistě pamatují na začátek května, kdy rozhodčí v poločase ukončil semifinále stejné soutěže, protože příznivci Slavie demolovali Eden. "I tam se ukázalo, že výstup trestů pro fanoušky je minimální a proces zdlouhavý. Nelze se pak divit, že se jiní lidé na jiném místě nebojí to zopakovat," přiznal Synecký, že se potížisté mohou cítit nedotknutelní.

Zažalují neznámé pachatele
Nejvíc na to ovšem doplácí image českého fotbalu, který ztrácí slušné, ale vystrašené diváky i možnost získat silné ekonomické partnery. Vždyť i společnost Ondrášovka, která je hlavním sponzorem poháru, bije na poplach. "Průběh finále jsme vnímali pozitivně, v porovnání s loňským rokem bylo na ještě vyšší úrovní. Divácká kulisa byla fantastická, stadion vyprodaný. Nakonec se ale stalo něco, co se nedá omluvit," řekl LN generální ředitel firmy Libor Duba.

Incidenty se přitom staly v tu nejméně vhodnou dobu. Svazu končí s Ondášovkou smlouva a v následujících dnech se začne jednat o jejím prodloužení. "Prostor pro spolupráci tu je. Chceme ale záruky, že se bude předcházet situacím, kdy dochází k degradaci jména soutěže, kterou hrdě zastřešujeme svým jménem. Ale v boji proti radikálním fanouškům jsme se svazem na jedné lodi," pravil Duba.

V boji proti násilí na stadionech teď svaz zbrojí. Po vzoru Anglie devadesátých let připravuje parlamentu podklady pro zákon, jenž by trestal osoby, které vniknou na stadion. "Věřím, že k tomu najdeme mezi politiky podporu," doufal také předseda svazu Ivan Hašek.

Další způsoby vidí vedení českého fotbalu v již avizovaném pořízení kvalitních pořadatelských sborů, kamerových systémů na stadionech a brzy také v evidenci fanoušků. "Svaz jako pořadatel zápasů bude navíc prvním, kdo podá žaloby na neznámé pachatele. Policie tak bude mít rozvázané ruce a může jednat. Chceme ty nejtvrdší tresty, abychom vymýtili problémové fanoušky. Už není čas něco vymýšlet, teď musíme vzít fungující řešení, upravit je a aplikovat na naše poměry," odhalil Synecký.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.