Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Majitel řeckého klubu vyhrožoval na hřišti sudímu s pistolí u pasu, vláda přerušila ligu

Sport

  12:44
SOLUŇ - Kontroverzní závěr vyhroceného souboj řecké fotbalové ligy mezi PAOK Soluň a AEK Atény bude mít dle všeho dohru u místního svazu. Na majitele domácích Ivana Savvidise, který vstoupil do hřiště se zbraní u pasu a důrazně hrozil (slovně) rozhodčím, byl vydán zatykač. Řecká vláda následně rozhodla o tom, že až do odvolání se nebude nejvyšší soutěž hrát.

Naštvaný prezident PAOK Soluň Ivan Savvidis. foto: ČTK/AP

Na jihu Evropy je vždy hodně horko. A nejen co se počasí týče, ale také kvůli vášním týkajícím se sportu. Fotbalu především.

Majitel klubu PAOK Soluň a bohatý podnikatel Ivan Savvidis v hádce se...
Naštvaný prezident PAOK Soluň Ivan Savvidis.

V řecké Soluni ale nyní dle všeho už překročili únosnou mez, jejíž hranice může být pro nás mnohdy hodně posunutá a nepochopitelná.

VIDEO: Naštvaní fanoušci vtrhli do televize a donutili moderátora přečíst prohlášení

Je to pár dní, co na 40 fanoušků PAOK Soluň vtrhlo na protest proti odečtu tří bodů kvůli výtržnostem příznivců v souboji s Olympiakosem Pireus do studia televize ERT3. Moderátora pak donutili přečíst v přímém přenosu připravené prohlášení.

Neklid se čekal také v nedělním duelu mezi PAOK a AEK Atény, které ale muselo dorazit do Soluně bez svých fandů. Důvod? Jak jinak výtržnosti.

Domácím navíc vedení svazu krátce před výkopem vrátilo zmíněné tři body, takže se očekával klid. Jenže chyba lávky.

V závěru vstřelil útočník PAOK Soluň Fernando Varela vítězný gól, který ale rozhodčí kvůli údajnému ofsajdu neuznali. A už v osmé minutě nastavení vstoupil do hřiště prezident klubu Ivan Savvidis a začal chaos.

Bývalý člen ruského parlamentu a spojenec Vladimira Putina si to šel hodně zblízka vyříkat se sudími. Na tom by možná ještě nebylo nic tak hrozivého, pokud by neměl za pasem pistoli. A pokud by mužům v pruhovaném nevyhrožoval. Tedy alespoň dle svědků.

„Nevěděli jsme, že má pistoli, pak jsme ji uviděli a nebylo to nic příjemného. Zvláště, když arbitrům verbálně přímo přede mnou hrozil. Měl mu říct, že je coby rozhodčí skončili,“ zaznělo od kouče AEK Manola Jimeneze.

Sudí gól o několik hodin později PAOK dodatečně uznali, konečný verdikt ale bude na svazu. Mezitím ale koná řecká policie, která vydala na Savvidise zatykač. Ten se ale paradoxně netýká toho, že byl ozbrojený, ale toho, že vnikl na hřiště a způsobil nedohrání duelu.

Naštvaný prezident PAOK Soluň Ivan Savvidis.

„Takový extrém volá po přísném opatření,“ nechal se slyšet řecký ministr pro kulturu a sport Jorgos Vassiliadis. Dle něj obrázky ozbrojených lidí na stadionu PAOK ohrožují nejen klub, ale celý sport. „Nedovolíme, aby nás odvrátil od naší cesty (vyčistit sport), i kdyby musely po konzultacích s UEFA přijít tvrdé tresty,“ přidal.

Vassiliadis si totiž moc dobře uvědomuje, že jakékoliv vměšování vlády do fotbalu je proti regulím tohoto sportu, takže musí být ve svých krocích velmi opatrný, pokud nechce, aby se případné postihy dotkly i dalších celků a především jejich účasti na mezinárodní scéně. Momentálně ale s dalšími členy řecké vlády rozhodl o tom, že soutěž se až do odvolání pozastaví.

PAOK následně přidal na svém oficiálním webu prohlášení, že Savvidis se chystá učinit všechny kroky nezbytné k ochraně klubu, všech jeho manažerů a spolupracovníků před hrozbami a útoky, kterých se jim momentálně dostává...

Autoři: ,