29. září 2009, aktualizováno  10:26 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Víkendové klokaní derby je v ohrožení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Ta pravá Bohemka? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ta pravá Bohemka? | foto: ČTK

PRAHA Kde hledat vrcholy příštího kola fotbalové ligy? Určitě v tradičním derby mezi Slavií a Spartou. Tentokrát ho ale možná překryjí jiné události. Už pátou sezonu trvá absurdní situace, kdy na české scéně působí dva kluby z hlavního města s názvem Bohemians. Mají ve znaku klokana a oblékají zelenobílé dresy. V neděli se chystá na Strahově jejich první přímý souboj v nejvyšší soutěži.

Jenže – dojde k němu vůbec? "Pokud fotbalový svaz nepotvrdí, že má právní rozbor, který prokazuje správnost našeho jednání, tak nenastoupíme," varuje sportovní ředitel Bohemians Praha Josef Jícha.

Klub ze Střížkova tradiční název převzal teprve v roce 2005. Stále trvá na tom, že je jediným oprávněným subjektem, který smí užívat jméno Bohemians. Svého konkurenta nepovažuje za člena fotbalového svazu. "Téměř všichni už cítí, že máme pravdu," domnívá se Jícha. Nic takového však od svazového vedení zatím nezaznělo.

Zcela opačně vnímají situaci ve Vršovicích, kde působí Bohemians 1905. "Pokud Střížkov nenastoupí, je to jejich problém a pro nás tři jisté body," míní ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl o postoji nejbližšího soupeře. Ligový nováček se může opřít o značnou přízeň fanoušků, která jejich rivalovi naopak citelně schází.

Před začátkem sezony Klokani z Vršovic prezentovali rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví. V něm se uvádí, že jsou jediným oprávněným uživatelem názvu i loga Bohemians. Ani to nepřineslo v zamotané kauze, kvůli níž bylo podáno několik žalob, zásadní zvrat. "Žádný posun se v poslední době nekonal. Nevěřím, že by mohl přijít nyní. Můžeme se maximálně dohodnout na mediálním smíru," podotýká Přibyl.

Ještě před začátkem sezony předseda svazu Ivan Hašek věřil, že komplikovaný spor do vzájemného zápasu týmů Bohemians vyřeší. To už je nyní téměř vyloučené. Fotbalové vedení sice bude mít asi k dispozici právní analýzu, jak dál v případu postupovat, nicméně ji nestihne do neděle projednat.

Ani razantní postup střížkovských Bohemians na tom nic nezmění. "Nemůžeme se nechat někam tlačit. Je to na jejich zvážení, ale myslím, že to ničemu neprospěje," tvrdí místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl. Střížkovští Bohemians by prohráli zápas kontumačně, o dalším případném trestu by rozhodla disciplinární komise.

Bez ohledu na nejistotu probíhají preventivně přípravy na možnost, že by se utkání přece jen uskutečnilo. Pro střížkovský klub, který na svých domácích utkáních průměrně přivítá 850 diváků, by šlo o organizačně náročnou akci.

Zatímco v dřívějších zápasech se na Strahově neplatilo vůbec vstupné, tentokrát může dojít k zdražení, které by většinu fanoušků Bohemians 1905 mohlo odradit od návštěvy stadionu. "Máme takové signály," přiznává Přibyl. Spekuluje se o ceně 500 korun za lístek. Jícha připustil, že by se mohla platit na ligové poměry skutečně vyšší částka.

"Nevím, co je drahé. Na jaře přijelo Slovácko jako jedenáctý tým druhé ligy k pohárovému utkání do Edenu a Slavia prodávala vstupenky za 280 korun. Tohle bude v lize historicky první derby Bohemek, které se možná nebude opakovat," upozorňuje. Možná se nebude opakovat, možná se ale nebude konat ani poprvé. Existuje nějaká jistota? "Jasno o tom, co bude, chci mít do čtvrtka," tvrdí Jícha.

  • 17Diskuse

Najdete na Lidovky.cz