17. října 2011 18:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vrba nabádá své hráče: Nebojte se Barcelony

Pavel Vrba trenér Plzně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vrba trenér Plzně | foto: ČTK

PLZEŇ Před úterní cestou na majestátní stadion Nou Camp dodává trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba bez ustání svým hráčům odvahu. I když dobře ví, že těžším testem než ve středu jeho tým v současné době projít nemůže. Před třetím soubojem v Lize mistrů s obhájcem vítězství Barcelonou Vrba věří, že Plzeň ani v konfrontaci s nejlepším týmem světa neztratí tvář, odehraje důstojnou partii a zanechá na hřišti lepší dojem než třeba česká reprezentace před necelými dvěma týdny v kvalifikačním utkání se Španělskem.

Plzeňští fotbalisté od svého kouče často slyší, ať se věhlasnému soupeři postaví s otevřeným hledím a mají pak v budoucnu na co vzpomínat. "Každý se nedožije toho, aby si zahrál zápas proti nejlepšímu týmu planety. To je samo o sobě úžasné. Protože zažíváme něco, co se už možná nikdy nezopakuje," řekl Vrba při setkání s novináři.

"Uznávám, že Barcelona hraje fotbal jako z jiného světa, ale také chci, aby si hráči uvědomili, že když ukážou aktivitu, tak můžou odehrát dobrou partii," poznamenal Vrba. V mládí, na přelomu šedesátých a sedmdesátých letech 20. století, si prý v duchu představoval, jak by na trávníku obstál v souboji s Ajaxem Amsterodam a jeho tahounem Johanem Cruyffem. Teď se podle Vrby jeho hráči dočkali toho, že se ze snu stala realita.

Hráčům opakuje, že utkání proti Barceloně v jejím chrámu pro ně může být i velkou šancí, jak se posunout v kariéře. "Když kluci utkání zvládnou, tak je taková zkušenost může posunout třeba o nějaké tři, čtyři roky dopředu. Může je to odrazit úplně jinam, může to pro ně být velký mezník," uvedl Vrba. Dva dny před očekávaným duelem prý vůbec nemyslí na to, jaký výsledek Plzeň může uhrát.

Byť pro české šampiony může být výstrahou, jak si zatím Katalánci vedou ve španělské lize, kde jsou po sedmi kolech v čele tabulky. "Barca" září hlavně doma, ve čtyřech zápasech nasázela svým soupeřům 21 gólů, což činí průměr 5,25 branky na utkání.

"Ale o výsledku se tolik bavit nechci. Spíš mě bude zajímat, jakou hru tam předvedeme, jestli nabídneme atraktivní fotbal. Když to ukážeme, a můžeme i prohrát, budu mít radost. Zklamaný bych byl, kdybychom to neudělali," prohlásil kouč, jehož tým v Lize mistrů v premiéře remizoval s Borisovem 1:1 a před třemi týdny prohrál na hřišti AC Milán 0:2.

Dnes hráčům Vrba při taktické poradě ukazoval, v čem tkví kouzlo hry Barcelony, která od roku 2006 třikrát vyhrála Ligu mistrů. Použil sestřih z posledního utkání "Barcy" v LM, kdy v Borisově zvítězila jasně 5:0. Ale na dalším záznamu hráči také viděli, jak Katalánci se štěstím zachraňují remízu 2:2 v letošním ligovém utkání ve Valencii.

"Záměrně jsme vybral dva odlišné zápasy. V jednom Barcelona kralovala, ve druhém byla i zranitelná. Musíme její hráče rychle dostupovat a napadat, znepříjemnit jim kombinaci. Nesmíme dopustit, aby se dostávali kolmými přihrávkami za naši obranu, v čemž jsou obrovsky silní," nabádal Vrba.

Hlavně nepředvést ustrašený výkon

Nechce prý hlavně vidět ustrašený výkon. "Když budeme zalezlí na vlastním vápně, bylo by to jen čekání na ránu, která by stejně přišla. Naopak si musíme vážit každého získaného míče, ve větším počtu hráčů doplňovat přechodovou fázi. V brejcích je třeba můžeme zaskočit," věří Vrba.

Podle něj je Barcelona ještě silnější než španělská reprezentace, tým úřadujících mistrů světa a Evropy, který se opírá právě o hvězdy katalánského klubu a o jehož síle se předminulý pátek přesvědčila i česká reprezentace. V evropské kvalifikaci na Letné podlehla 0:2.

Vrba by si přál, aby Plzeň nebyla kritizována za pasivní výkon, jako se to stalo národnímu týmu, kterému byla vyčítána až přílišná bázlivost. Duel mezi Českem a Španělskem pro něj byl dobrým "studijním materiálem". "Reprezentace byla sice kritizovaná, ale není to úplně o tom, že by naši zápas nezvládli. Španělsko přehraje kohokoliv, to je prostě dnešní realita," řekl Vrba. "Španělská reprezentace v podstatě hru Barcelony kopíruje. Já si hlavně přeju, abychom se Nou Campu nebáli," dodal Vrba.

ČTK