Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Vysněná posila. Hancko je moderní stoper, kterého Sparta hledala. Ale co ta cena?

Dávid Hancko ze Sparty se raduje z gólu. foto: ČTK

Praha - S hlavou nahoře potáhne balon a sebejistě ho vyveze daleko za polovinu hřiště. Když vycítí šanci, zasprintuje klidně až na hrot a dere se do zakončení. A když do soupeřovy šestnáctky letí centr od rohového praporku, zavěsí se do vzduchu a hlavou narve míč nechytatelně pod břevno. Přitom si zvládá na jedničku plnit hlavní úkol: spolehlivě bránit. Stopera, jako je Dávid Hancko, Sparta léta hledala.
  18:04

A pořád není jasné, jestli náhodou brzy nebude hledat dál.

I díky slovenskému dlouhánovi s pečlivě nagelovanou patkou se konečně vyškrábala z nejhoršího, v tabulce je třetí a první červencový den ji čeká finále poháru. Sezonu, která zaváněla historickou ostudou, se možná ještě povede překlopit v relativní úspěch.

Ale zůstane Hancko i poté, co za ročníkem poznamenaným koronavirovou epidemií spadne opona? To je otázka za milion. Pardon, vlastně za 160 milionů!

Právě tolik by Sparta měla vytáhnout z kapsy, pokud ho chce po úspěšném hostování vykoupit z italské Fiorentiny.

Dávid Hancko ze Sparty se raduje z gólu.
Dávid Hancko (vlevo) a Michal Trávník se radují z výhry Sparty nad Zlínem.

Tahle částka je zanesena ve výkupní klauzuli, a kdyby ji šéfové z Letné skutečně obětovali, udělali by z Hancka jasně nejdražšího hráče v historii české ligy. V jednom je jasno: on by zůstal rád.

„Doufám, že je na hřišti vidět, že jsem sparťan,“ prohodil dvaadvacetiletý obránce. „Věřím, že se cesty najdou a budu tady moct zůstat.“

Že by se Spartě na hřišti hodil, o tom také není pochyb.

Viděli jste, jak v sobotu při vítězství 4:1 proti Liberci - mimochodem už sedmém v řadě - kraloval? Užíval si ofenzivní výlety, s jistotou bránil, rozdával pasy, a pokud se náhodou dostal pod tlak, nezmatkoval.

Když už po devíti minutách prudkou hlavičkou otevřel skóre, z tribuny mu tleskala přítelkyně, tenistka Kristýna Plíšková, a sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický v lóži zrovna kamsi telefonoval.

Že by do Itálie?

Se zástupci Fiorentiny si Sparta zřejmě brzy sedne ke stolu, protože musí řešit, jestli by jí mimořádný přestup dával smysl i ekonomicky.

Je třeba si uvědomit, že ještě před čtyřmi lety platilo nepsané pravidlo: české kluby nedávají za hráče víc než 40 milionů.

Dávid Hancko (vlevo) a Michal Trávník se radují z výhry Sparty nad Zlínem.

Hancko do kabiny Sparty zapadl velmi dobře.

Pak se řetěz utrhl a zvlášť Sparta se párkrát pořádně plácla přes kapsu. Téměř vždy se sekla.

Semih Kaya za 52 milionů? Bída, turecký stoper nevyčníval a ještě teď mu dobíhá bláznivá smlouva na 3,5 milionu korun měsíčně.

Václav Kadlec za 73 milionů? Na první pohled možná zajímavý obchod, jenže talentovaného navrátilce zničila zranění a ukončil kariéru.

Tal Ben Chaim za 76 milionů? Úlet! Izraelský záložník vůbec nezapadl, dlouho marodil a Sparta si oddechla, když se s ním minulý týden dohodla na ukončení smlouvy.

Dávid Hancko další posilou pražské Sparty

Hancko, vysněná posila.

I proto se teď hodně rozmýšlí, jestli se jí vyplatí dát za Hancka víc než dvojnásobek. Zvláště když stopera z české ligy většinou do zahraničí za balík neprodáte: i v době, kdy Slavia válela v Evropské lize, odešlo dominantní africké duo Deli-Ngadeu v součtu za jen o málo vyšší částku, než jaká je zanesena v Hanckově smlouvě o hostování.

Sparta navíc není sama, kdo se o Hancka zajímá. Delší dobu kolem něho krouží řecký AEK Atény a pár dalších klubů, ale 160 milionů korun je i pro ně zatím moc.

Toho Sparta potřebuje využít. V plánu má domluvit se s Fiorentinou na nižším odstupném, ideálně kolem 100 milionů. Když Italové kývnou, přestupu nebude nic bránit.

A když ne? Pak se nekonečný seriál s názvem Hledání toho pravého zřejmě zase o něco protáhne.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat