Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná rezervace lístků na Euro, jenže registrace nefunguje

Sport

  15:52
VARŠAVA - Ačkoliv si fotbaloví fanoušci mohou ode dneška objednávat vstupenky na mistrovství Evropy, jež příští rok zorganizuje Polsko společně s Ukrajinou, registrační systém na internetových stránkách UEFA pod náporem žádostí už od časných ranních hodin nefungoval. Pořadatelé nedočkavce vyzývají ke klidu, lístky si mohou rezervovat až do konce tohoto měsíce.

Logo fotbalového Eura 2012 v Polsku a Ukrajině foto: Reprofoto

Fanoušci jsou ale stejně zatím odsouzeni k tomu, že si lístky na zápasy kupují "naslepo". Zatím totiž zdaleka není jasné, které týmy se na turnaji představí, protože kvalifikace končí až letos na podzim. Velká vlna zájmu o vstupenky se tak zvedne až ve chvíli, kdy bude jasné složení šampionátu.

Fotbalové svazy, jejichž reprezentace se na šampionát probojují, pak dostanou jako v minulosti určité procento vstupenek na zápasy svých týmů, které nabídnou svým fanouškům. "Pokud se na mistrovství kvalifikujeme, tak budeme očekávat velmi důležitou informaci, kolik vstupenek pro naše příznivce jako svaz vůbec obdržíme. Od toho se bude odvíjet distribuce a s ní spojené věci. Teď je předčasné to řešit," uvedl generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka.

Čeští fanoušci mají tradičně o zápasy národního mužstva na vrcholných akcí velký zájem. Na mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku v roce 2008, což byla poslední velká akce české reprezentace, žádali rovnou o 200 tisíc vstupenek, což byl sedminásobný převis nad kvótou určenou pro ČMFS.

Fanoušci si před posledním Eurem mohli přes svaz objednávat vstupenky na duely českého týmu během února, tedy čtyři měsíce před startem turnaje. To, že se někdo vstupenky na některý ze stadionů nyní objedná během března neznamená, že se na něj také automaticky dostane. O šťastlivcích, kteří nakonec na fotbal skutečně půjdou, rozhodne až losování. Je totiž pravděpodobné, že zájemců bude více než vstupenek.

Lidé, kterým se dnes třeba nepodaří objednat si lístky na vytoužený zápas, zatím nemusejí propadat panice. "Lístky nebudou rozdělovány podle zásady 'kdo dřív přijde, ten dřív mele'," ujišťuje UEFA.

Vstupenky na fotbalové Euro v příštím roce si lze koupit jedině prostřednictvím internetové stránky www.uefa.com. Aby si je lidé mohli objednat, musejí si na portálu vytvořit profil, což ale během úterka pod tíhou mnoha přihlášených lidí zatím nebylo možné.

Hned ráno vzali netrpěliví fanoušci internetovou stránku útokem, která vzápětí přestala fungovat. "Web si z nás dělá psinu," přiznal v televizi TVN24 Juliusz Gluski, mluvčí společnosti Euro 2012 Polska.

UEFA vystaví asi 1,4 milionu lístků

Problém je podle něho ve Švýcarsku, kde sídlí Evropská fotbalová unie provozující stránky www.uefa.com. Gluski tvrdí, že rezervační systém by měl zase začít fungovat v úterý večer, kdy se ve Varšavě i Kyjevě uskuteční slavnosti k této příležitosti. Do varšavského Koperníkova vědeckého centra dorazí i šéf UEFA Michel Platini.

UEFA na fotbalové mistrovství Evropy vystaví asi 1,4 milionu lístků, fanouškům jich ale prodá o čtvrtinu méně, část si vyhradila pro pozvané hosty, sponzory a funkcionáře. Nejlevnější lístek na zápasy v základních skupinách stojí 30 eur (asi 730 korun). Nejhlouběji do kapsy budou muset sáhnout ti příznivci fotbalu, kteří si nechtějí nechat ujít finále v Kyjevě.

Za nejlepší místa budou muset zaplatit 600 eur (asi 14 600 korun). Mistrovství Evropy začne příští rok 8. června ve Varšavě a skončí 1. července v Kyjevě. V Polsku se bude hrát také v Poznani, Gdaňsku a ve Vratislavi, na Ukrajině ve Lvově, Charkově a Doněcku.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat