Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zadlužená Slavia se topí v krizi a zpožďuje výplaty svým hráčům

Slavia - Jablonec (zklamání slávistů Šenkeříka, vlevo, a Grajcara). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia - Jablonec (zklamání slávistů Šenkeříka, vlevo, a Grajcara). | foto: ČTK

PRAHA Problémy fotbalové Slavie se začínají kupit. Kromě stomilionového dluhu vůči bývalému majiteli, britské společnosti ENIC, se prodlužuje i doba, kdy naposledy klub zaplatil svým fotbalistům.

"Hráči naposledy dostali srpnové výplaty. Navíc jsou tam nevyplacené některé prémie z dob minulých, například za titul. Ale tyto smlouvy na prémie jsou postaveny tak, že není úplně jasné, že to musíme doplatit," přiznal problémy generální ředitel klubu Miroslav Platil. "Platy jsou velmi vysoké a smluvních hráčů je také velmi mnoho, takže částka narůstá. U jednotlivců to ale nejsou velké objemy, maximálně v řádech statisíců," dodal v rozhovoru pro LN první muž Slavie. Zároveň popřel spekulace, že už by se závazky vůči hráčům mohly vyšplhat až na padesát milionů korun. 

Pak je tu ale ještě jedna nepříjemnost: arbitrážní komise, která se v rámci Českomoravského fotbalového svazu zabývá nesplacenými pohledávkami mezi kluby a hráči, má na stole jeden případ ze Slavie. "V nadcházejících týdnech bychom v souvislosti se Slavií měli rozhodovat o případu Zdeňka Šenkeříka. Zde ale nejde o vysokou částku, tak do milionu korun," řekla LN sekretářka arbitrážní komise Lucie Patricie Talafová.

PROBLÉMY SLAVIE

-> V nejbližší době musí splatit dluh 111 milionů korun vůči firmě ENIC, která Slavii dřív ovládala

-> Není jasné, komu Slavia vlastně patří

-> Hráči dostávají výplaty se zpožděním

-> Tým je v první lize blízko sestupových příček, už osm zápasů nevyhrál

Jak je možné, že Slavia má licenci pro letošní ligovou sezonu, když už po dvou měsících nemá na výplaty? "Tyto informace o dluzích Slavie vůči hráčům slyším poprvé. Licenční komise to může řešit, až když dostane od hráčů podnět," řekl licenční manažer Stanislav Rýznar. To však hráči Slavie zatím neudělali. A dá se očekávat, že ani nikdy neudělají.

"Za šest let práce licenčního manažera se ještě nestalo, aby hráč upozornil na klub, ve kterém stále hraje. Stačí podepsat nový splátkový kalendář a dluhy nejsou," říká Rýznar. Fotbalový svaz chce snad proto výrazně změnit licenční řízení. "Licenční manuál je nedokonalý. Už od příští sezony by mělo dojít k výrazným změnám," řekl místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl.

Slavia totiž není jediným klubem, který má problémy krátce po začátku sezony. Podle arbitrážní komise se teď nejvíce případů řeší v souvislosti s Baníkem Ostrava, Viktorií Žižkov a Plzní. "V udělování licencí vidím dva základní problémy: nedůvěryhodnost některých smluv se sponzory a pak také fakt, že hráči podepíší klubu bezdlužnost a poté žádají u arbitrážní komise nezaplacené pohledávky za minulé roky," říká Rajchl.

Jak ale v té době bude fungovat Slavia, je dost nejisté. Vedení klubu totiž stále neobdrželo rozsudek britského soudu, který by měl rozhodnout o tom, jestli Slavia bude muset zaplatit bývalým vlastníkům ze společnosti ENIC 111 milionů ve splátkách, nebo najednou. Druhá varianta by ale pro klub byla katastrofální.
Ve fotbalovém prostředí se proto stále hlasitěji mluví o prodeji Slavie nebo alespoň vstupu nového investora. "Samozřejmě nikdy neříkejte nikdy, všechno má svého kupce. Ale momentálně žádná konkrétní nabídka opravdu na stole není," říká šéf Slavie Platil.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...